لامپ‌های با میدان متقاطع (Cross Field) مایكروویوی (M Type) (فنی و مهندسی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:35
مارال
دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات58
حجم فایل613 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

فرمت: pdf - word (قابل ویرایش)

تعداد صفحات:58

حجم:613 kbدر لامپ‌های با میدان متقاطع (Cross Fielde) میدان مغناطیسی dc و میدان الكتریكی dc بر یكدیگر عمودند. در همه لامپ‌های CF میدان مغناطیسی dc نقش مستقیمی در فرآیند اندركنشی RF ایفا می‌كند.

لامپ‌های CF نامشان را از این حقیقت كه میدان الكتریكی dc و میدان مغناطیسی dc بر یكدیگر عمودند گرفته‌اند. در لامپ CF الكترونهایی كه توسط كاتد ساطع می‌شوند بوسیله میدان الكتریكی شتاب داده می‌شوند و سرعت می‌گیرند. اما همانطور كه با ادامه مسیر سرعتشان بیشتر می‌شود توسط میدان مغناطیسی خم می‌شوند. اگر یك میدان RF در مدار آند به كار برده شود الكترون‌هایی كه در طی اعمال میدان كاهنده وارد مدار شوند كند می‌شوند و مقداری از انرژی خود را به میدان RF می‌دهند. در نتیجه سرعتشان كاهش می‌یابد و این الكترونهای با سرعت كمتر در میدان الكتریكی dc كه به میزان كافی دور هست تا ضرورتاً همان سرعت قبلی را دوباره بدست بیاورند طی مسیر می‌كنند. بدلیل كنش اندركنش‌های میدان متقاطع فقط آن الكترون‌هایی كه انرژی كافی به میدان RF داده‌اند می‌توانند تمام مسیر تا آند را طی كنند. این خصیصه لامپ‌های CF را نسبتاً مفید می‌سازد. آن الكترونهایی كه در طی اعمال میدان شتاب‌دهنده وارد مدار می‌شوند بر حسب دریافت انرژی كافی از میدان RF شتاب داده می‌شوند و به سمت كاتد باز می‌گردند. این بمباران برگشتی در كاتد گرما ایجاد می‌كند و راندمان كار را كاهش می‌دهد.

در این فصل چندین لامپ CF را كه عموماً به كار برده می‌شوند مورد مطالعه قرار می‌دهیم.

 

 

1- اسیلاتورهای مگنترون

Hull در سال 1921 مگنترون را اختراع كرد. اما این وسیله تاحدود دهه 1940 تنها یك وسیله آزمایشگاهی جالب بود. در طول جنگ جهانی دوم نیازی فوری به مولدهای ماكروویوی پرقدرت برای فرستنده‌های رادار منجر به توسعه سریع مگنترون شد. همه مگنترون‌ها شامل بعضی اشكال آند و كاتد كه در یك میدان مغناطیسی در میان یك میدان الكتریكی بین آند و كاتد كار می‌كنند می‌باشند. به دلیل میدان تقاطع بین آندو كاتد الكترون‌هایی كه از كاتد ساطع می‌شوند تحت‌تأثیر میدان متقاطع مسیرهایی منحنی‌شكل را طی می‌كنند.

اگر میدان مغناطیسی dc به اندازه كافی قوی باشد الكترون‌ها به آند نخواهند رسید ولی درعوض به كاتد باز می‌گردند. در نتیجه جریان آند قطع می‌شود. مگنترون‌ها را می‌تان به سه نوع طبقه‌بندی كرد:

 

1) مگنترون با آند دو نیم شده

این نوع مگنترون از یك مقاومت منفی بین دو قسمت آند استفاده می‌كند.

 

2) مگنترون سیكلوترون فركانس

این نوع مگنترون تحت تأثیر عمل سنكرون كردن یك جزء متناوب میدان الكتریكی و نوسان پریودیك الكترون‌ها در یك مسیر مستقیم با میدان عمل می‌كند.

 

3) مگنترون موج رونده

این نوع مگنترون به اندركنش الكترون‌ها با میدان الكترومغناطیسی رونده با سرعت خطی بستگی دارد. این نوع از لامپها به صورت ساده به عنوان مگنترون نامیده می‌شود.

 

ادامه مقاله را میتوانید پس از دانلود کردن مشاهده فرمایید.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

مبانی نظری پایان نامه تاثیر آموزش مهارت های اجتماعی بر اختلالات رفتاری كودكان پیش دبستانی 61 ص (عموم

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:34
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات60
حجم فایل195 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

تاثیر آموزش مهارت های اجتماعی بر اختلالات رفتاری كودكان  پیش دبستانی

روانشناسان در دهه های اخیر،‌ در بررسی اختلالات رفتاری و انحرافات اجتماعی به این نتیجه رسیده اند كه بسیاری از اختلالات و آسیب ها در ناتوانی در تحلیل صحیح و مناسب از خود و موقعیت خود،‌ عدم احساس كفایت  و كنترل شخصی جهت رویارویی با موقعیت  های دشوار  و عدم آگهی برای حل مشكلات و مسائل زندگی واقعی به شیوه مناسب ریشه  دارد. هدف پژوهش حاضر بررسی تاثیر آموزش مهارت های اجتماعی بر اختلالات رفتاری كودكان  دبستانی بوده است.

اختلالات رفتاری، رفتارهایی هستند که فرد به وسیله آن‌ها حقوق دیگران را نقض می‌کند و قواعد اجتماعی را زیر پا می‌گذارد. این اختلال بیشتر در دوران کودکی یا نوجوانی روی می‌دهد و در پسران بیشتر از دختران دیده می‌شود. بیمارانی که دچار اختلال رفتاری هستند تلاش می‌کنند تا رفتاری مورد پسند جامعه پیدا کنند.

اختلالات رفتاری به دو دسته تقسیم می‌شوند: نوعی که در دوران کودکی آغاز می‌شود (نشانه‌ها پیش از 10 سالگی ظاهر می‌شوند) و نوعی که در دوران نوجوانی آغاز می‌شود (نشانه‌ها پس از 10 سالگی ظاهر می‌شوند). اختلالات رفتاری دارای چهار نوع عمده می‌باشند:

رفتار پرخاشگرانه

رفتار غیرپرخاشگرانه

تقلّب یا دزدی

نقض جدّی قوانین

بسیاری از رفتارهای مرتبط با اختلالات رفتاری ظاهری شبیه نافرمانی‌ها و سرکشی‌های معمولی دوران کودکی دارند امّا بسیار شدیدتر و جدّی‌تر هستند. بیماران ممکن است نسبت به دیگران رفتار پرخاشگرانه یا قلدرمآبانه داشته باشند و با آن‌ها وارد دعوا و زد و خورد شوند. این بیماران ممکن است تمایل به دروغگویی، غیبت از کلاس‌های درس، فرار از خانه یا سوء مصرف مواد داشته باشند. رفتارهای پرخطر و بی‌پروا از مشخصه‌های بیمارانی است که دچار اختلال رفتاری هستند.

برخی عوامل در ایجاد اختلال رفتاری نقش برجسته‌ای دارند. این عوامل شامل تعارضات در محیط خانوادگی کودک از جمله بهره‌کشی، بی‌توجهی، مشکلات زناشویی والدین و اعتیاد آن‌ها می‌باشد.

اگر پزشک کودک به اختلال رفتاری مشکوک شود احتمالاً او را به یک متخصص سلامت روان معرفی می‌کند. متخصص، به مشاهده رفتار کودک می‌پردازد. به علاوه، آزمون‌های استاندارد یا سایر ابزارهای ارزیابی روانی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد تا تشخیص اختلال رفتاری قطعی گردد.

پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند که یک رویکرد چند وجهی شامل روان درمانی غالباً موثرترین روش برای درمان اختلالات رفتاری است. اکثر بیمارانی که اختلال رفتاری دارند وقتی به دوران بزرگسالی می‌رسند مشکلشان برطرف می‌گردد امّا تعدادی از بیماران مشکلشان در دوران بزرگسالی نیز ادامه می‌یابد و به اختلال شخصیت جامعه‌ستیزی تبدیل می‌شود.

درباره اختلالات رفتاری

اختلالات رفتاری، گروهی از رفتارها هستند که بیمار به وسیله آن‌ها به طور مکرّر حقوق اساسی دیگران را نقض می‌کند و یا قواعد اجتماعی را زیر پا می‌گذارد. این اختلال در دوران کودکی یا نوجوانی شکل می‌گیرد و در پسران بیشتر از دختران شایع است.

بسیاری از رفتارهای مرتبط با اختلالات رفتاری ظاهری شبیه نافرمانی‌ها و سرکشی‌های معمولی دوران کودکی دارند امّا بسیار شدیدتر و جدی‌تر هستند. بیمارانی که دچار اختلال رفتاری هستند نوعاً نسبت به سلامت و خوشی دیگران بی‌توجهند. حس همدردی در آن‌ها پایین است و غالباً رفتارهای دیگران را برای خود تهدیدآمیز و خصمانه تلقی می‌کنند. در نتیجه، غالباً واکنش پرخاشگرانه‌ای به این تهدیدهای خیالی نشان می‌دهند و رفتارهای خود را این‌گونه توجیه می‌نمایند.

برخی از این بیماران ممکن است اعتماد به نفس ضعیفی داشته باشند در حالی که برخی دیگر ممکن است ارزش بیش از حدّی برای خود قایل باشند. این بیماران غالباً بیرحم و سنگدلند و احساس گناه اندکی می‌کنند و حتی هنگامی که ظاهراً خطای خود را می‌پذیرند، بیشتر ترفندی است برای جلوگیری از تنبیه شدن.

رفتار پرخطر و بی‌پروا، مشخصه غالب بیمارانی است که دچار اختلال رفتاری هستند. آن‌ها ممکن است در سنین پایین به رفتارهای جنسی، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و استعمال مواد مخدر روی آورند و باعث مشکلات قانونی گردند.

در بسیاری موارد، بیمارانی که اختلال رفتاری دارند دارای ضریب هوشی کمتر از سطح میانگین و عملکرد تحصیلی پایینی هستند. افکار مربوط به خودکشی یا اقدام برای خودکشی نیز در بین آنان دیده می‌شود.

پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد که برخی کودکانی که دچار اختلال رفتاری بوده‌اند پس از رسیدن به دوران بزرگسالی، افرادی متعادل، سالم و موفق و با عملکرد اجتماعی عادی شده‌اند. هر چند، برخی از آن‌ها ممکن است این اختلال را در بزرگسالی نیز حفظ کرده و یا دچار اختلالات دیگری نظیر اختلال شخصیت جامعه‌ستیزی و سوء مصرف مواد گردند.

 

3. انواع و تفاوت‌های اختلالات رفتاری

اختلالات رفتاری در بین شایع‌ترین اختلالات سلامت روانی در بین پسران و دختران است. چهار نوع اصلی اختلال رفتاری عبارتند از:

 

رفتار پرخاشگرانه. رفتاری که باعث یا تهدید کننده آسیب جسمی به مردم یا حیوانات گردد.

رفتار غیرپرخاشگرانه. رفتاری که باعث آسیب‌رساندن یا از دست دادن اموال گردد.

تقلّب یا دزدی. رفتاری که شامل دروغگویی یا دزدیدن اموال دیگران باشد.

نقض شدید قوانین. رفتاری که شامل زیرپا گذاشتن قوانین و قواعد متداول باشد، نظیر فرار از مدرسه یا رعایت نکردن ساعت منع رفت و آمد شبانه.

به علاوه، اختلالات رفتاری به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند: نوعی که در دوران کودکی آغاز می‌شود (نشانه‌ها پیش از 10 سالگی ظاهر می‌شوند) و نوعی که در دوران نوجوانی آغاز می‌شود (نشانه‌ها پس از 10 سالگی ظاهر می‌شوند). بیماران نوع اول کسانی هستند که غالباً پرخاشگری جسمی و فیزیکی نسبت به دیگران دارند و دارای ارتباطات ضعیفی با دیگران می‌باشند. آن‌ها ممکن است سابقه اختلالات دیگری نظیر اختلال نافرمانی و خودسری یا اختلال نقص توجه-بیش‌فعالی (ADHD) را نیز داشته باشند. اختلال رفتاری به ندرت پس از 16 سالگی بروز می‌کند.

بیماران نوع دوم کمتر احتمال دارد که رفتار پرخاشگرانه نسبت به دیگران بروز دهند و معمولاً روابط عادی‌تری با دیگران دارند. آن‌ها معمولاً دچار اختلالات رفتاری ماندگار نمی‌گردند و نسبت به بیماران نوع اول، احتمال کمتری دارد که در بزرگسالی دچار اختلال شخصیت جامعه‌ستیزی شوند.

 

4. عوامل خطر و علل اختلال رفتاری

برخی عوامل در بروز اختلال رفتاری نقش برجسته‌ای دارند. این عوامل شامل تعارضات در محیط خانوادگی کودک از جمله بهره‌کشی، بی‌توجهی، مشکلات زناشویی والدین و اعتیاد آن‌ها می‌باشد.

برخی پژوهش‌ها نشان می‌دهند که کودکانی که خیلی شلوغ و عصبی هستند در معرض خطر بیشتری برای ابتلاء به اختلال رفتاری در آینده قرار دارند. کودکانی که دچار اختلال رفتاری باشند احتمال دارد در اوان کودکی دارای اختلال نافرمانی بوده‌اند. داشتن سابقه اختلالات روانی نظیر نقص توجه-بیش‌فعالی، اسکیزوفرنی، اختلال خلق و خو، سوء مصرف مواد در خانواده نیز خطر ابتلاء به اختلال رفتاری را افزایش می‌دهد، به ویژه اگر یکی از والدین چنین سابقه‌ای داشته باشد. پژوهش‌ها همچنین نشان می‌دهند که کودکانی که رفتار پرخاشگرانه یا بسیار هیجان زده از خود نشان می‌دهند نیز بیشتر در معرض ابتلاء به اختلال رفتاری قرار دارند.

عوامل دیگری که می‌توانند با اختلال رفتاری ارتباط داشته باشند عبارتند از:

 

آسیب مغزی

مشکلات ژنتیکی

سیگاری بودن مادر در دوران بارداری

بی‌سرپرست بودن کودک

طرد شدن از سوی همسالان یا نزدیکی با همسالان بزهکار

بهره‌کشی جسمی یا جنسی

اختلال رفتاری بیشتر در پسران وجود دارد تا دختران. بین 6 تا 16 درصد پسران و 2 تا 9 درصد دختران ممکن است دارای این بیماری باشند. درصد این بیماری در جوامع شهری در حال افزایش است.

 

5. علایم و نشانه‌های اختلال رفتاری

کودکان و نوجوانانی که دچار اختلال رفتاری هستند ممکن است دارای چند نشانه مختلف باشند. با وجودی که بیمارانی از هر دو جنس (مرد و زن) ممکن است این نشانه‌ها را داشته باشند امّا بعضی نشانه‌ها بیشتر به جنسیت کودک ارتباط دارد.

پسران بیشتر احتمال دارد که رفتار پرخاشگرانه نسبت به دیگران داشته باشند و با رفتار قلدرمآبانه، دعوا و زد و خورد راه بیاندازند. همچنین احتمال دارد رفتارهای بیرحمانه نسبت به دیگران و نیز حیوانات داشته باشند. در حالی که دختران بیشتر احتمال دارد دروغ بگویند، از کلاس درس مدرسه غیبت کنند، از خانه فرار کنند و یا به سوء مصرف مواد و فحشاء گرفتار شوند.

نشانه‌های مرتبط با اختلال رفتاری عبارتند از:

 

پرخاشگری

رفتار بیرحمانه نسبت به سایر مردم و حیوانات

فحاشی

تحمل کم در مقابل ناکامی

تحریک‌پذیری

دروغگویی

رفتارهای پرخطر و بی‌پروا (مانند روابط جنسی، نقض قانون)

سوء مصرف مواد

فوران خشم

مشکل در بیان یا احساس همدردی

طبیعت نشانه‌ها، تعیین کننده درجه اختلال رفتاری (خفیف، متوسط، شدید) است:

 

خفیف. نشانه‌ها فقط به اندازه‌ای هستند که تشخیص اختلال رفتاری را ممکن می‌سازند و باعث آسیب‌های جزئی می‌شوند. به عنوان نمونه دروغگویی، فرار از مدرسه و نقض ساعت رفت و آمد شبانه.

متوسط. نشانه‌ها از نظر تعداد بیشتر از حالت خفیف هستند و رفتارها بر دیگران اثر می‌گذارند. به عنوان نمونه دزدی بدون روبرو شدن با قربانی و تخریب.

شدید. نشانه‌ها بسیار بیشتر از حداقل لازم برای تشخیص اختلال رفتاری هستند. به علاوه، رفتارها باعث آسیب قابل ملاحظه به دیگران می‌گردد از قبیل آزار جسمی، تجاوز جنسی، استفاده از اسلحه، دزدی در عین روبرو شدن با قربانی و شکستن قفل و ورود غیرقانونی.

در بعضی موارد، اختلال رفتاری در بیمار با نشانه‌های خفیف آغاز می‌گردد و به مرور زمان به نشانه‌های شدید تبدیل می‌گردد. اختلال رفتاری همچنین می‌تواند با سایر اختلالات روانی ارتباط داشته باشد. اختلالاتی از قبیل:

 

اختلال اضطراب

اختلال نقص توجه-بیش فعالی

اختلال یادگیری

اختلال ارتباطی

اختلال خلق و خو

سوء مصرف مواد

6. روش‌های تشخیص اختلالات رفتاری

تشخیص اختلال رفتاری ممکن است از هنگامی که والدین به خاطر نافرمانی و سرکشی، کودک خود را نزد پزشک خانواده می‌برند آغاز گردد. بیشتر اوقات این نافرمانی به صورت تهدید به ترک مدرسه یا واقعاً انجام این عمل بروز می‌کند. پزشک احتمالاً با انجام آزمایش‌های کامل و بررسی دقیق پرونده پزشکی سعی می‌کند بیماری‌های جسمی را در صورت وجود تشخیص دهد.

چنانچه پزشک موفق به این کار نشد و مشکوک به اختلال رفتاری یا سایر مشکلات روانی گردید کودک را به متخصص سلامت روان نظیر روان‌شناس یا روان‌پزشک اطفال ارجاع می‌دهد. این متخصصان، توانش حرکتی، شناختی، تحصیلی و اجتماعی کودک را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و نیز رفتار کودک در مدرسه، با همسالان، در خانه با اعضای خانواده و با دیگر اعضای جامعه را بررسی می‌کنند. به علاوه، برخی آزمون‌های استاندارد یا سایر ابزارهای ارزیابی روانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ممکن است آزمایش خون و ادرار نیز برای تشخیص سوء مصرف مواد تجویز گردد. همچنین ممکن است بیمار و افراد خانواده‌اش درباره هرگونه رفتار غیرعادی مورد مصاحبه قرار گیرند.

تشخیص اختلال رفتاری می‌تواند دشوار باشد. بیماران ممکن است از دادن اطلاعات صحیح در مورد رفتارشان خودداری کنند. با وجودی که متخصصان سلامت روان از طریق مصاحبه با پرستاران، معلمان یا دیگران، دیدگاه عینی‌تری نسبت به رفتارهای کودک به دست می‌آورند امّا این اطلاعات محدود است. بیمارانی که اختلال رفتاری دارند ممکن است رفتارهای ناشایست خود را از کسانی که دوستشان دارند مخفی نگه دارند. 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

مبانی نظری پایان نامه بررسی رابطه بین مشق شب و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان کلاس پنجم در شهر بم در سال

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:34
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات50
حجم فایل257 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 

مبانی نظری پایان نامه بررسی رابطه بین مشق شب و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان کلاس پنجم در شهر بم در سال تحصیلی 93-92

تكلیف خانه به عنوان كار و وظیفه خارج از كلاس و ادامه تكمیل كار كلاسی برای دانش‌آموز تعریف شده است. سه نوع تكلیف داریم؛ تمرین، آماده‌سازی و ادامه و تكمیل تكالیف.تاكنون صدها تحقیق در مورد مشق خانه و نقش آن در موفقیت های تحصیلی انجام شده است. برای نمونه قدمت این تحقیقات به نود سال پیش می رسد و آنها در مجموع مشق را جزء جدایی ناپذیر یادگیری می دانند. مطالعات نظرات معلمین، محصلین و والدین متخصصین در سالهای اخیر نشان می دهد كه همگی معتقدند كه مشق شب دانش آموزان را در كسب نمرات بهتر یاری می‌نماید. از جمله متخصصینی كه انجام تكالیف درسی را مفید می داند دكتر علی اكبر سیف می باشد وی در مورد اهمیت و نقش مشق در تحقق یادگیری معتقد است:

1-«بخش عهده یادگیری باید در كلاس انجام گیرد و فعالیت های خارج از مدرسه باید مكمل یادگیری و فعالیت های مدرسه باشد. در شرایطی، توضیحاتی كه در كلاس داده می شود برای یادگیری بعضی از دانش آموزان كفایت می كند، اما برای بعضی دیگر ممكن است چنین نباشد و لذا به تمرین ومرور بیشتری نیاز داشته باشند، در این صورت می توان با تعیین تكالیفی مناسب با نیاز هر دانش آموز او را در این امر یاری كرد» (سیف، 1374)

مشق شب از وظایفی است كه از تاسیس مدارس همگانی عمدتاً به منظور تكمیل آموزش مدرسه و گاه به عنوان وسیله ای در دستیابی به اهداف دیگر آموزش و پروش مانند عادت به كار مستقل، رشد، مسئولیت، عادت به مطالعه برای دانش آموزان در كشورها معمول بوده است.

امروزه با توجه به تحولات جوامع با پیدایش نظریه‌های تربیتی و وجود رسانه‌هایی كه اوقات فراغت دانش اموزان را به خود اختصاص می دهد، ضرورت مشق شب در بسیاری از كشورها مورد سوال قرار گرفته و راههای دیگری برای پر كردن اوقات فراغت كودكان و نوجوانان در خانه تدبیر می گردد.در بعضی از جوامع از جمله در ایران- مشق شب هنوز جایگاهی سنتی و ارزشی خود را حفظ نموده است و از آن جا كه گروه های مختلفی درگیر آن می باشند، این مسئله هنوز به عنوان یك موضوع روز مطرح بوده و طیف وسیعی از افكار و عقاید مختلف و گاه متضادی را در بر می گیرد. مشق شب چنان با تار و پود نظام آموزش و پرورش كشورمان آمیخته است كه تصور مدرسه بدون مشق برای بسیاری از ما ممكن نیست. مشق به عنوان فعالیتی كه دانش آموزان و والدین آنها را درگیر ساخته از دیدگاه های مختلف و حتی متضاد مورد بررسی قرار گرفته است.موافقان معتقدند اگر دقت لازم در تعیین نوع مشق صورت پذیرد و اگر این فرایند مورد ارزشیابی دقیق واقع شود نه تنها مزاحم یادگیری مدرسه ای نیست بكله تداومی مناسب برای آن محسوب می شود. مخالفان این فعالیت بیشتر وضعیت اجرایی نامناسب آن را در چه مرحله تعیین مشق و چه در مراحل اجرا و ارزشیابی دلیلی برای بیهوده بودن این فعالیت دانسته اند. با وجود این نقش مشق شب به عنوان یك حلقه ارتباطی بین خانه و مدرسه انكار ناپذیر است و مشق شب می تواند به عنوان وسیله ای جهت ارتباط بین والدین و شاگرد و معلم به كار گرفته شود.آنچه در این ارتباط حائز اهمیت است چگونگی تكرار مطالب و تمرین آموخته‌هاست. روشن است تمرین یا تكرار درس های آموزشگاهی زمانی می تواند مفید واقع گردد كه عوامل موثر در یادگیری و پیشرفت تحصیلی نیز مورد توجه قرار گیرد. وقتی دانش آموزان در شرایط یكسان در مقایسه با دانش آموزانی كه علاقه آشكار ندارند آن موضوع را به سهولت و با سرعت بیشتری می آموزند. دانش آموزان ممكن است با یك نوع مشق برخورد مثبت و با نوعی دیگر مشق برخورد منفی داشته باشند. چنین دانش آموزی احتمالا در مشقی كه نسبت به آن نگرش مثبت دارد پیشرفت بیشتری خواهد داشت.

بیان مسأله

منظور از مشق شب یا مشقی كه دانش آموز باید برای تكمیل آموزش و پرورش مهارت ها و توانمندی های خود انجام دهد چیست؟ آیا دانش آموزی كه مجبور است چهار بار از درس رونویسی كند به اهداف شناختی، عاطفی و رفتاری آموزشی و پرورش در ارائه مشق شب یا تكالیف شبانه دست می یابد؟ مشق شب تا چه اندازه سبب بالندگی آموزشی در رشد تحصیلی دانش آموزان می شود؟ آیا معلم با دادن تكالیف اجباری، سنگین، خسته كننده، ملال آور، غیر ضروری موجب افزایش انگیزش تحصیلی و رشد خلاقیت او می شود؟آیا تنها یك نوع سنتی و كلیشه ای مشق شب در جریان آموزش و پرورش ما متداول است؟ آیا معلمان و متخصصان تعلیم و تربیت نمی خواهند با روشی دیگر از طریقی تازه تر، مشكلات مشق شب را در نظام آموزشی برطرف كنند؟

جای تردید نیست كه مشق شب باعث پایدار شدن یادگیری ها و آموزشهای كودكان دبستانی می شود ولی نباید فراموش كنیم كه كودك دبستانی در هنگام نوشتن مشق شب در حال گذراندن زندگی خود نیز هست. پس مشق شب باید با زندگی او تناسب داشته باشد.

آنچه محقق را به انجام چنین تحقیقاتی وا می دارد ارزیابی دقیق از عملكرد آموزگاران در باره‌ی تعیین تكالیف برای دانش آموزان و چگونگی نحوه‌ی بررسی این تكالیف و بررسی تاثیر انواع مشق در یادگیری دانش آموزان است. شكی نیست كه هنوز عده‌‌ی كثیری از معلمان، به شیوه‌ی سنتی مشق شب می‌گویند و هراز گاهی اگر فرصت دست بدهد بر روی تكالیف یا آخر مشق علامت هایی از خط زدن و یا امضا نمودن ثبت می نمایند و این روش تعیین مشق برای تمامی دانش آموزان و نحوه‌ی بررسی آن تا چه حد می‌تواند بر میزان تثبیت یادگیری دانش آموزان موثر باشد. و بررسی این نكته به نظر ضروری می رسد كه چند درصد از معلمان ما از شیوه های نوین در تهیه‌ی تكالیف و بررسی آن سهم دارند و چگونه می توان این روش ها را بسط و گسترش داد.

مشق شب برای چیست؟ مسئله مشق شب و مباحثات مربوط به آن همواره برای دانش آموزان و معلمان و اولیای دانش آموزان مطرح بوده و هست و نظریات موافق و مخالف آنان را برانگیخته است. یك عده از آنها مخالف تعیین مشق برای دانش آموز هستند به خصوص تعیین مشق شب را در سطح ابتدایی كاری بیهوده می دانند و عقیده دارند كه كودكان پس از یك روز طولانی و خسته كننده در كلاس وقتی به خانه می رسند بهتر است اوقات خود را با استراحت، بازی و یا اشتغال به یك كار سرگرم كننده به هر حال فعالیتی غیر درسی بگذرانند. وقتی با معلمان درباره مشق شب صحبت می شود اغلب عقیده دارند كه این اولیای دانش آموزان هستند كه بر ارائه مشق درسی در خانه تأكید می كنند تا خیالشان راحت باشد كه بچه ها چیزی یاد می گیرند. از طرفی وجود مشق شب بچه ها را سرگرم كرده مانع مزاحمت ها و سرو صدای آنها در خانه می شود. در نتیجه‌ی یك همه پرسی كه توسط یك روزنامه فرانسوی درباره مشق شب انجام گرفت، معلوم داشت كه بسیاری از معلمان عقیده دارند كه كودكان خود علاقمند به انجام مشق درسی در خانه هستند به شرط آنكه طولانی نباشد. آنان كه موافق مشق شب هستند آن را وسیله‌ای برای تشخیص توانایی های درسی كودكان می دانند و معتقد هستند كه تكالیف درسی شاگردان می تواند وسیله‌ای برای برقراری ارتباط بین خانه و مدرسه باشد. زیرا اولیا از طریق نظارت بر تكالیف متوجه می شوند در مدرسه چه می گذرد و چه تغییراتی در محتوای روش ها و برنامه های درسی داده شده است.مشق تمرینی است در زمینه‌ی آنچه كه دانش آموز در كلاس فرا گرفته و فقط در همین جایگاه می تواند نتیجه یادگیری را برای او در برداشته باشد.

 

امروزه با پیشرفت و گسترش علوم مخصوصاً علم روانشناسی و توجه خاص انسانها به امر تعلیم و تربیت باعث گردیده كه تعیین مشق شب از موارد مهم و نقش آفرین در پیشرفت تحصیلی و آموزش فراگیران جزء لاینفك آموزشی به حساب آید.

اما با توجه به حساسیت و اهمیت این مسأله متأسفانه به نظر می رسد چندان توجهی به این امر نمی شود و بعضی از مدارس و معلمین در تعیین مشق به صورت سنتی و سلیقه ای و بدون توجه به نیازها و جنبه های جسمی و ذهنی فراگیران عمل می نمایند كه چنین عملی نتیجه ای جز خستگی و دلسردی دانش آموزان از درس و معلم نخواهد داشت.

در این تحقیق، محقق در صدد است تاثیر شیوه های مختلف تعیین مشق شب را بر پیشرفت تحصیلی دانش آموزان ابتدایی بسنجد.

مشق شب از متغیرهای درونی مدرسه است كه در صورت تجدید نظر كلی و در شرایط فعلی آن شاید بتواند بسیاری از اهدافی را كه بر آن مترتب است، مانند تداوم یادگیری، بهبود نگرش به مدرسه، عادت به مطالعه، تنظیم وقت و …را جامه عمل پوشانده وسیله ای برای شناخت مشكلات دانش آموزان و كمك در رفع آن می باشد به امید آن كه گامی باشد در جهت اعتلای اهمیت توجه به مسأله مشق شب.

     محقق در صدد است كه تاثیر تكالیف فعال را بر روی پیشرفت تحصیلی در دروس ریاضی، علوم تجربی و ادبیات بررسی كند. از این جهت دانش آموزان پایه پنجم را به صورت نمونه و تصادفی انتخاب  نموده و با ارائه تكالیف فعال كه شامل تكالیف مختلف از دروس ریاضی،  علوم و ادبیات فارسی‌ (املا،  انشاء، خواندن) به صورت تمرینی، نگرشی، خلاق، پژوهشی و … و با در نظر گرفتن تفاوت های فردی دانش آموزان در اختیار معلم مربوطه قرار داده تا بعد از آزمون نوبت اول در كلاس ارائه دهد تا پس از آزمون نوبت دوم در كلاس نتایج به صورت طرح پیش آزمون و پس آزمون برای یك گروه مستقل مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار بگیرد.

اهمیت و ضرورت تحقیق

بی شك آموزش و پرورش اساسی ترین نهاد اجتماعی در شكل دهی، هدایت و كنترل افكار افراد هر جامعه بشری است و داشتن یك آموزش و پرورش توانمند لازمه ی هر توسعه ی اجتماعی است. در بعضی 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

مبانی پایان نامه سیستم مدیریت محتوا 61صcms (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:34
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات61
حجم فایل568 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 خلاصه پایان نامه:

در این پروژه تحقیقاتی ابتدا با نگاهی گذرا و مختصر سیستم های مدیریت محتوی معرفی شده است سپس بر روی یك نمونه cms به نام postnuke تمركز كرده و معرفی و تجزیه و تحلیل آن آمده است.

ابتدا سعی شده كه مراحل نصب را به صورت گام به گام و بصری ذكر گردد.

همچنین تعدادی از ماژول ها و theme های آن معرفی شده كه در بخش مستندات نمونه ای از كدهای برنامه نویسی ماژول هم آورده شده است ضمنا برای آشنایی بیشتر نكاتی راجع به توسعه ماژول و نحوه ماژول نویسی هم آمده است.


امروزه پیشرفت تكنولوژی روند رو به رشدی را به سرعت طی می‌كند و در این میان كامپیوتر و IT نقش اساسی را بر عهده دارند و دنیای بزرگ ما را به دهكده كوچك جهانی تبدیل كرده اند.

اینترنت، فضای سایبر و سایت های وب همگی مسئول ارتباط ما با این دهكده جهانی اند، از طرفی كاربران برای انجام امور مختلف خود همیشه فاكتورهای خاصی را در نظر دارند از این رو دانشمندان IT همواره سعی كرده اند با خلق مفاهیم و تكنولوژی های جدید همه فاكتورهای اساسی كاربران ازجمله كارایی، سرعت، دقت، امنیت، آسانی و زیبایی و ... را تا حد مطلوب مورد توجه قرار دهند.

سیستم های مدیریت محتوی یا cms یكی از این دستاوردها است كه دراین مجال اندك سعی شده است تا حدودی به آن پرداخته شود و به عنوان نمونه روی سیستم مدیریت محتوی خاصی به نام postnuke تمركز شده است.

 

 

 

 

 سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟

دنیای امروز دنیای اطلاع رسانی است. در صحنه رقابت تنگاتنگی كه امروزه بین شركتها و موسسات وجود دارد، یكی از اصول اولیه برای بقا و پیشرفت اطلاع رسانی صحیح و لحظه به لحظه است. واضح است كه اولین وسیله ارتباطی و اطلاعاتی در عصر حاضر شبكه جهانی اینترنت می‌باشد. تقریبا هیچ شركت یا موسسه ای را در دنیا نمی‌توانید پیدا كنید كه در زمینه كاری خود موفق باشد بدون اینكه از طریق وب سایت اینترنتی خود را به دیگران معرفی كرده باشد. با توجه به اهمیت بالایی كه پایگاه های اینترنتی در دنیای تجارت دارند،‌معمولا مدیران ارشد شركتها تمایل دارند خود شخصا بر محتویات آن نظارت داشته باشند این در حالی است كه آنان معمولا فاقد دانش فنی در مورد نحوه طراحی و تولید و ایجاد تفكرات در یك سایت اینترنتی هستند. در این موارد سیستم مدیریت محتوا می‌تواند بهترین راه حل باشد. سیستم مدیریت محتوا CMS چیست؟ این سیستم ها كه امروزه در وب به نام CMS شناخته می‌شوند مخفف Content Management System می‌باشند كه یك برنامه نرم افزاری روی سرور هستند و به مدیر سایت اجازه می‌دهند تا بدون نیاز به طراحی دوباره سایت محتوای سایت را تغییر دهد. سیستم مدیریت محتوای سایت این امكان را به شما می‌دهد خودتان سایت خود را تولید كرده و آن را به طور كامل مدیریت نمایید و برای این امر نیاز به دانش تخصصی در این زمینه ندارید. با استفاده از این نرم افزار بسیار ساده تر از آنچه تصور كنید می‌توانید بخشهای مختلف سایت خود را مدیریت كنید بخشهای جدید ایجاد كرده و به سایت خود اضافه كنید و یا محتویات آنها را تغییر دهید. برای این منظور حتی لازم نیست اطلاعات را مجددا بر روی وب سرور خود بارگذاری كنید. كلیه این تغییرات بلافاصله پس از آنكه دستور تغییر وارد می‌شود اعمال می‌شوند همه چیز بسیار ساده تر از آنچه شما تصور می‌كنید انجام خواهد شد. چرا شما یك CMS لازم دارید؟ اگر سایت شما هر چند وقت یكبار به روز می‌شود می‌توانید بجای اینكه هر بار به یك شركت طراحی وب مراجعه كنید خودتان با استفاده از برنامه های مدیریت محتوا تغییراتتان را روی سایت اعمال كنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل دوم:

Postnuke


بخش اول: كلیات postnuke

معرفی postnuke

Postnuke یك بسته نرم افزاری است كه برای مدیریت محتوی، انجمن ها و همكاری بر روی سایت ایجاد شده است. این بسته به عنوان یك نرم افزار opensource به طور رایگان، تهیه شده است (تحت لیسانس عمومی‌GNU)

به عبارت دیگر postnuke انحصاری شده وقانون كپی رایت دارد اما در مقابل ما آزادی های بیشتری داریم.

ما در اینجا مجاز به كپی كردن، استفاده و تغییر post nuke هستیم البته در صورتیكه موافق نكات زیر باشیم.

-سرویس برنامه را به دیگران بدهیم

-مجوز اصلی و كپی رایت را حذف نكنیم و یا تغییر ندهیم و همین مجوز را برای هر كاری مشتق شده دیگر به كار ببریم.

مجوز را كاملا با تمام جزئیات مطالعه كنیم و اگر سوالی داشتیم مستقیما با مسئول كپی رایت تماس بگیریم.

Postnuke روی هر كامپیوتری كه می‌تواند php را اجرا كند وانوع مختلفی از پایگاه داده مخصوصا mysql را پشتیبانی می‌كند، می‌تواند اجرا شود.

كلمه postnuke به خاطر این برای این نرم افزار انتخاب شده است كه این پروژه یك انشعاب از php- nuke است از این رو نام آن nukenpost انتخاب شده است.

سابقه postnuke

Postnuke یك توسعه دهنده فعال و پر جنب و جوش جهانی و مبتنی بر كاربر دارد. توسعه آن توسط پنج عنصر بنیادی آغاز شده است.

بسیار سخت است كه بگوییم این نرم افراز برای استفاده، آسان باشد در حقیقت این نرم افزار باید تا حد امكان حسی و مبتنی بر درك مستقیم باشد.

همزمان با رشد و گسترش postnuke و انجمن ها، ورودی های بیشتری از گستره متفاوتی از مردمی‌كه درموقعیت های واقعی متفاوت بودند، دریافت شده است. مثلا هم اكنون postnuke نه تنها روی سایت های كوچك سر گرمی‌استفاده می‌شود، بلكه در تجارت های كوچك دبیرستانها و شركت ها هم استفاده شده است.

تعداد روبه رشدی از مردم اطراف دنیا در حال همكاری كردن با postnuke به طرق مختلف هستند.

یك ویژگی مهم postnuke سایت آن است كه یك نقطه مركزی برای اطلاعات، بحث و همكاری بین كاربرانی كه جز مدیران سیستم، طراحان وب، محققین و توسعه دهندگان هستند، فراهم می‌كند همانند postnuke، این سایت همیشه در حال رشد است تا متناسب با نیازهای انجمن باشد و مانند postnuke همیشه رایگان خواهد بود. به عبارت دیگر طراحی و توسعه postnuke و توسط یك فلسفه خاص از تقسیم كار و باز خورد به انجمن هدایت شده است.

مجوز postnuke

نام postnuke یك نام تجاری ثبت شده است و ما مجازیم كه نام این نر افراز را برای هر فعالیتی كه وابسته به این نرم افزار است، استفاده كنیم.

این برنامه، نرم افزار رایگان است و می‌توانیم آن را دوباره توزیع كنیم ویا تحت شرایط مجوز عمومی‌كلی GNU چناكه توسط بنیاد نرم افزاری رایگان منتشر شده است. به عنوان نسخه شماره 2 مجوز یا هر نسخه بعدی دیگر آن را اصلاح كنیم.

این برنامه با امید به اینكه مفید خواهد بود توزیع شده اما هیچ گارانتی حتی برای قابلیت 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

مبانی پایان نامه آزمایش الهی (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:34
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات61
حجم فایل115 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

مبانی پایان نامه  آزمایش الهی

انسان، شاهکار آفرینش و گل سرسبد آفریدگان خدا است که خداوند از روح خود در او دمیده است: «فاذا سویته و نفخت فیه من روحی» (ص: 72) و به همین دلیل، شایستگی آن را یافت که مسجود فرشتگان گردد: «فسجد الملائکة کلهم اجمعون.» (حجر: 30) همانگونه که هیچ مخلوقی بیهدف آفریده نشده، انسان نیز بیهوده به این جهان پا نگذاشته است: «افحسبتم انما خلقناکم عبثاً.»(مؤمنون: 115) خداوند در آفرینش انسان اهدافی همچون رسیدن به مقام عبودیت، تکامل انسانی و رحمت بیپایان الهی را در نظر گرفته است. با این حال، در این سیر تکاملی و حرکت او به سوی عبودیت، موانعی وجود دارد که باید با آزمایشهای گوناگون، دست و پنجه نرم کند تا از آنها سرافراز بیرون آید و به مقامی برسد که شایسته آن است.

آزمایش انسان گاهی به وسیله نعمت‌هاست که آن را “بلاء حسن” می‌گویند و گاهی به وسیله مصیبت‌ها و مجاورت‌هاست که به آن “بلاء سیء” گفته می‌شود، چنانکه درباره بنی‌اسرائیل می‌خوانیم: “آنها را به وسیله نعمتها و مصائب آزمودیم”.

آزمایش الهی در واقع همان پرورش و تربیت است. این، قانون كلی و سنت دائمی پروردگار است. امتحان خداوند به كار باغبانی پر تجربه تشبیه شده است كه دانه‌های مستعد را در سرزمین‌های آماده می‌پاشد.

این دانه‌ها با استفاده از مواهب طبیعی شروع به رشد می‌كنند تا شاخه گلی زیبا یا درختی تنومند و پر ثمر بار آید كه بتواند به حیات خود در برابر حوادث سخت ادامه دهد و این است آزمایش الهی. امیرالمومنین(ع) در بیان فلسفه امتحانات الهی می‌فرماید: گر چه خداوند به روحیات بندگانش از خودشان آگاه‌تر است، ولی آنها را امتحان می‌كند تا كار‌های خوب و بد كه معیار پاداش و كیفر است از آنها ظاهر گردد». در واقع صفات درونی انسان به تنهایی نمی‌تواند معیاری برای ثواب و عقاب باشد، مگر زمانی كه در اعمال انسان خودنمایی كند.

خدا بندگان را می‌آزماید تا آنچه را كه در «درون» دارند در «عمل» آشكار كنند؛ استعدادها را از قوه به فعل برسانند و مستحق پاداش و كیفر او گردند. در این نگرش الهی، اگر آزمایش الهی نبود، این استعدادها شكوفا نمی‌شد. بنابراین، آزمایش خداوند عمومیت دارد اگر‌چه برای بعضی مشكل و برای بعضی آسان است.قرآن به نمونه‌هایی از امتحان خداوند در مورد بعضی پیامبران نیز اشاره می‌كند:«هنگامی كه یكی از پیروان سلیمان، تخت بلقیس را در كمتر از یك چشم به هم زدن از راه دور برای او حاضر كرد، سلیمان گفت: این لطف خدا است برای اینكه مرا امتحان كند آیا شكر‌گزاری می‌كنم یا كفران؟. خداوند حتی فراتر رفته و می‌گوید: «و نبلوكم بالشر والخیر».

بنابراین، مواردی كه در آیه نام برده شده است، جنبه انحصاری ندارند، هر چند نمونه‌هایی روشن از آزمایش‌های الهی است. مردم در برابر آزمایش‌های الهی به دو گروه تقسیم می‌شوند: گروهی كه از عهده امتحانات بر می‌آیند و گروهی كه به توفیق دست نمی‌یابند.

 

بیان مساله

در آیات قرآن با تعابیر مختلفی همچون: ابتلاء، امتحان، تمحیص، اختبار و فتنه، از سنت آزمایش سخن به میان آمده است. محص و فتنه دراصل به معنای پاك و خالص كردن طلا می باشد، كه طلا را در آتش سوزان قرار می دهند تا مواد زائدش از بین رفته و خالص و ناب گردد. واژه های دیگر مانند: ابتلاء، اختبار و امتحان نیز در معنایی نزدیك به معنای یادشده استعمال شده اند. ماده محص و فتنه، پس از استعمال در معنای لغوی یاد شده، در امتحان انسان استعمال شده اند؛ بدین معنا كه انسان در بوته آزمایش قرار می گیرد تا خبث باطنی افراد منافق ظاهر شود و فضیلت و صفات پسندیده اشخاص من بروز نماید.

این معنای اصطلاحی در روایات معصومین(ع) نیز مورد توجه قرار گرفته است. از حضرت رضا(ع) در ذیل آیه اول سوره مباركه عنكبوت، نقل شده است كه حضرت فرمودند: امتحان می شوند همان گونه كه طلا در كوره، آزمایش می شود. سپس فرمود: خالص و پاك می شوند همچنان كه آتش، ناخالصی های طلا را از بین می برد و آن را خالص و ناب می گرداند.(كافی/۲/۱۹۶)

امتحانات خداوند در چهره‌های گوناگون به سراغ انسان می‌آید. گروهی در محیط‌هایی قرار می‌گیرند که از هر نظر آلوده است، وسوسه‌های فساد از هر طرف آنها را احاطه می‌کند. گروهی در فشار محرومیت‌ها قرار می‌گیرند و گروهی دیگر بر عکس غرق در نعمت می‌شوند و امکانات مادی از هر نظر در اختیارشان قرار می‌گیرد. در اغلب موارد، آزمایش به نعمت‌ها سنگین‌تر از آزمایش به سختی‌هاست؛ زیرا شکرگذاری از نعمت اغلب دشوارتر است اگر انسان در به جای آوردن حق نعمت بکوشد خداوند بر نعمت خود نسبت به چنین فردی می‌افزاید؛ برعکس ناسپاسی در مقابل نعمت عواقب وخیمی به دنبال می‌آورد.

ای بسا انسان‌هایی که وقتی به نعمت و رفاه می‌رسند، چون حیوان گرسنه‌ای به علفزارها حمله‌ور می‌شوند و دیگر نمی‌فهمند چه می‌کنند. یعنی حالت رفاه‌زدگی آنها را می‌رباید و سبب می‌شود که حد و مرزها نادیده انگاشته گردد و زیر پا گذاشته شود. برای مثال در زمان رسول‌الله (ص) آزمایش در برابر سختی بود ولی در زمان امام علی (ع) در مقابل “رفاه‌زدگی”. پس از پیامبر (ص)، خلفا اولین اقدامشان لشکرکشی به کشورهای همسایه و گسترش فتوحات بود و بر اساس این فتوحات، مسلمانان در برابر انبوه نعمت‌ها قرار گرفته و غرق نعمت‌ها گشتند. انسانی که سالیانی را در حال عبادت و ریاضت بود و به شیوه متقین می‌زیست یک مرتبه خود را در برابر انبوهی از نعمت‌ها و برکات دیده و رفاه‌زدگی شروع شد و همان انسان شیوه عیاشان و خوشگذران‌ها را در پیش گرفت.

اما سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که خداوند به چه چیز بندگان را می‌آزماید؟ که جواب آن به نحو اجمالی گذشت و به نحو تفصیل باید دانست که حقیقت و ماهیت افراد و استعدادات بالقوه که مکنون در ذات بشری است، مختلف است چنانکه حق تعالی می‌فرماید: “وقد خلقکم اطوارا” یعنی “همانا خلق کرد شما را به انواع مختلف” لهذا امتحانات با ممتحن سنخیت دارد الزاما.یكی از سؤالاتی كه درباره آزمایش به ذهن آدمی می آید، این است كه آزمایش انسان ها توسط خداوند، چه سودی برای خداوند دارد. مگر خداوند متعال از حال و آینده ما آگاه نیست؟ مگر نمی داند با قرار گرفتن در بوته آزمایش، راه حق یا باطل، سعادت یا شقاوت را انتخاب می كنیم پس او قادر است كه هركس را بدون امتحان به همان مرتبه ای كه با آزمایش مستحق آن می شود برساند. اگر خداوند به همه چیز احاطه دارد و غیب آسمان و زمین را به خوبی می داند، چرا بندگان خویش را امتحان می كند مگر چیزی بر او مخفی است تا به وسیله امتحان آشكار شود؟!

در پاسخ به این سؤال مهم باید گفت آزمایش الهی ریشه در پرورش و تربیت آدمی دارد. این سنت كلی و دائمی پروردگار، برای شكوفا كردن استعدادهای نهفته و در نتیجه پرورش دادن بندگان می باشد؛ همان گونه كه فولاد را برای استحكام بیشتر در كوره می گذارند تا آبدیده شود، انسان نیز تنها در كوره حوادث و مشكلات است كه از زشتی ها پاك می شود و مسیر رشد و كمال را می پیماید.

قرآن مجید نیز به این حقیقت تصریح نموده و فرموده: او آنچه را شما در سینه دارید می آزماید تا دلهای شما كاملاً خالص گردد.(آل عمران/ ۱۵۲) و در جای دیگر فرمود: ?اینها همه به خاطر آن است كه خداوند می خواهد ناپاك را از پاك جدا سازد. (انفال/ ۳۷)

حضرت علی(ع) در زمینه فلسفه امتحانات الهی می فرماید: و ان كان سبحانه اعلم بهم من انفسهم و لكن لتظهر الافعال التی بها یستحق الثواب و العقاب؛ گرچه خداوند به روحیات بندگانش، از خودشان آگاهتر است، ولی آنها را امتحان می كند تا كارهای خوب و بد كه معیار پاداش و كیفر است، از آنها بروز كرده و ظاهر گردد.

به بیان دیگر، صفات درونی انسان به تنهائی نمی تواند معیاری برای ثواب و عقاب گردد، مگر آن زمانی كه در لابلای افعال انسان خودنمائی كند. خداوند بندگان را می آزماید تا آنچه در درون دارند در عمل آشكار كنند و استعدادهای خود را به فعلیت برسانند و مستحق پاداش و كیفر او گردند. امتحان خدا برای آن است كه كارهایی كه معرف روحیات و كمالات اوست و با آنها پاداش یا كیفر داده می شوند، ظاهر شود.

بعضی از افرادی كه از فلسفه آزمایش بی اطلاع هستند و نتایج مثبت امتحان را درك نمی كنند و می پندارند كه دنیا جای خوشگذرانی و عشرت است، و فقط برای فعالیت و تلاش و كسب و كار و ثروت اندوزی آفریده شده اند و نباید گرفتار رنجها و سختی ها بشوند، گمان می كنند كه سنت آزمایش وامتحان الهی، نوعی ظلم و ستم در حق بندگان است در حالی كه خداوند عادل مطلق است و در حق كسی ستم روا نمی دارد وبا توجه به آنچه درباره فلسفه آزمایش بیان شد، دانسته می شود كه این عمل، عین عدالت و همسو با هدف خلقت انسان می باشد.


اهمیت و ضرورت تحقیق

از آنجا كه نظام حیات در جهان هستی، نظام تكامل و پرورش است و همه موجودات زنده مسیر تكامل را می پیمایند، پس تمامی مردم باید آزمایش شوند تا استعداد خود را شكوفا سازند. از ضعیف ترین انسان ها گرفته تا ستمكارترین و دیكتاتورترین جنایت كاران، از كوچك ترین افراد دلسوز به حال جامعه تا پیامبران واولیاء كه بزرگ ترین مربیان بشریتند، همه و همه باید به تناسب شخصیت خود مورد آزمایش قرار گیرند تا هر كس در روند حركت خویش، به تكامل برسد. آری پیامبران و اولیاء بزرگی چون: ابراهیم(ع)، موسی(ع)، محمد(ص)، علی(ع) و حسین(ع) در پرتو آزمایشات الهی به تكامل رسیدند. و نمرودها، فرعون ها، یزیدها و حجاج ها نیز از مرتبه انسانیت سقوط كردند و به پست ترین درجات رسیدند. قرآن كریم به عمومیت امتحان نسبت به انسان ها اشاره كرده و می فرماید:

آیا مردم گمان كردند همین اندازه كه اظهار ایمان كنند به حال خود رها می شوند وآزمایش نخواهند شد؟ (عنكبوت /۲) خطاب آیه شریفه و به ویژه كلمه مردم عمومیت امتحان را می رساند؛ بنابراین افراد قوی و ضعیف، توانا وناتوان، حاكم و محكوم، فرمانده و فرمانبردار، ستمگر و ستمكش، فقیر و غنی، مستمند و ثروتمند، عالم و جاهل، عادل و فاسق، همگی در معرض آزمایش قرار می گیرند. قرآن كریم در جای دیگر می فرماید: ?ما انسان را از نطفه ای آمیخته بیافریدیم تا آنها را امتحان كنیم. (انسان/۲)

در این آیه نیز مانند آیه سابق كلمه انسان شامل تمام انسان ها می شود و از آن، عمومیت فهمیده می شود و امتحان را مختص گروهی خاص نمی داند.

علاوه بر آیات ذكر شده، آیات و روایات بسیار دیگری نیز در موضوع آزمایش مردم آمده است كه بیانگر عمومیت این سنت الهی است. از جمله امام صادق(ع) فرمودند: لابدللناس ان یمحصوا، لابد للناس ان یغربلوا؛ به ناچار تمامی مردم باید امتحان شوند، به ناچار تمام مردم باید غربال شوند.

 

اهداف تحقیق

هدف از تحقیق حاضر بررسی سنت آزمایش الهی  و نتایج آن از دیدگاه قرآن است.

 

سوالات تحقیق:

آزمایش الهی چیست؟

اسباب آزمایش الهی چیست؟ 

دفعات امتحان و بلا چگونه است؟

انواع آزمایش از دیدگاه قرآن  چیست؟

رمز موفقیت در امتحان چیست؟

آزمایش چه آثار سازنده ای دارد؟

تعاریف و مفاهیم

آزمایش :

هرگاه ما از یك موجود انتظاری داشته باشیم و بخواهیم آن رادر مقصدی به كار بریم نخست یك سلسله اعمالی روی آن موجود انجام می‌دهیم تا صلاحیت و یا عدم صلاحیت آن را نسبت به آن مقصدی كه داریم بفهمیم و نام این اعمال را امتحان می‌گذاریم.  

 

قرآن:

«قرآن رساترین بیان است و از نظر موسیقی و وزن لفظی، در لغات و جملاتش نشانه‏های وحیانی ربانی مشهود است. وزنش نه وزن شعر است نه نثر، بلکه هر دو و برتر از هر دو است، در حدّی که در توان غیر خدا نیست، وزن و لفظ آن به گونه‏ای تناسب و انسجام با معنا دارد که گوئی معناهایش در آن تجسم یافته است.»

مسلمانان قرآن را کتاب مقدس دین خود می‌دانند و از آن با افزودن القابی چون «کریم» و «مجید» یاد می‌کنند. قرآن، خود را به نام‌های «لوح حفاظت‌شده» (به عربی: «اللَوح المحفوظ»)، ذکر و فرقان می‌خواند.

 


پیشینه تحقیق

مجتبی بیگلری در پایان نامه خود با عنوان ابتلاء از دیدگاه قرآن و سنت به این موضوع اشاره كرده است . ابتلاء یكی از سنتهای لایتغیر الهی است ؛ خداوند همه انسانها را در همه زمانها امتحان می‌كند. ابتلاء از جانب پروردگار برای استعلام و یادگیری و زدودن جهل و نادانی نیست؛ چون او به همه چیز حتی قبل از ایجاد و آفرینش علم دارد؛ بلكه خداوند انسانها را می‌آزماید تا صفات درونی‌شان به منضه ظهور برسد و شوون باطنی و لیاقت ذاتی‌شان از كمال یا نقص ، و سعادت یا شقاوت به مرحله فعلیت درآید. خداوند آنان را به واسطه آنچه انجام می‌دهند پاداش می‌دهد و یا مجازات می‌كند نه بر اساس علم خود شرط اصلی ابتلاء اختیار است ؛ بنابراین امتحان تنها در مورد موجود مختار، یعنی انسان، مقصور است ؛ زیرا اگر انسان را قدرت انتخاب و اختیار نبود كه اطاعت كند یا عصیان ورزد،‌صابر باشد یا ناشكیبایی كند، ایمان آورد یا كافر شود امتحان و ابتلاء او از حكمت بی‌انتهای پروردگار به دور بود . ابتلاء انسان از سوی خداوند، آثار بسیار مفید و ارزشمندی را در تكامل او دارد، زیرا صفات و سجایای اخلاقی آدمی تنها در معرض امتحان با نعمتها و نقمتها، خوشیها و سختیها و به طور كلی در فراز و نشیبهای زندگی تكوین می‌یابند و تكمیل می‌شوند. از این رو خداوند هر كس را بیشتر دوست دارد بیشتر گرفتار و سخت‌تر امتحان می‌كند.

 

فریده حسینی خصال در سال 1373 در پایان نامه خود با عنوان امتحان، ابتلاء و افتنان در قرآن به این موضوع پرداخته است . امتحان، ابتلاء و افتنان در آیات قرآن به مفهوم ناملایمات زندگانی دنیاست كه خداوند آنها را برای تهذیب نفس آدمی و تصفیه اخلاق و تهییج استعدادهای نهفته او بوجود می‌آورد . در این پایان‌نامه آیاتی كه حاوی این مفاهیم‌اند بررسی و تحلیل شده‌اند.

 

مجتبی روحانی راد در سال 1375 در پایان نامه خود با عنوان پژوهشى پیرامون ابتلا و امتحان در قرآن  به این موضوع پرداخته است . یكى از موضوعات مهم قرآن موضوع آزمایشهاى الهى است. آزمایش و امتحان از مهم ترین سننى است كه خداوند براى تدبیر امور بشر و تربیت او مقرر داشته است.همچنین اهداف و اغراضى كه مترتب بر این سنت مى باشد (و خداوند از آنها در قرآن یاد نموده)، آن را در ردیف یكى از اساسى ترین اصول جهت تربیت و رشد انسانها قرار داده است و اهمیت آن موجب شده كه قرآن مكرراً با شیوه هاى مختلف و واژه هاى متنوع آن را تذكر دهد. كثرت این آیات نمایانگر اهمیت این موضوع مى باشد.این پایان نامه، در چهار قسمت تنظیم شده است:ابتدا كلیات پژوهش مطرح مى شود.سپس مباحث: نگاهى به واژه هاى تحقیق، چگونگى طرح امتحان در قرآن، مفهوم امتحان از دیدگاه الهى، مبانى امتحان، قلمرو امتحان، جایگاه امتحان، امتحان و مسئله علم الهى، و امتحان در ادیان دیگر، تحت عنوان «امتحان و ابتلا در قرآن» ارائه مى گردد.

آن گاه بحث از: قانونمندى جامعه، قرآن و قانونمندیهاى اجتماعى، سنتهاى الهى در قرآن، چگونگى شناخت سنن در قرآن، ویژگیهاى سنن الهى (1. عمومیت و جهان شمولى; 2. عدم تبدیل و تحویل 3; الهى بودن سنن; 4. اختیار و سنتهاى الهى)، ویژگیهاى سنت امتحان (قطعیت، تبدیل و تحویل ناپذیرى، عمومیت، خدایى بودن این سنت، و تكرار امتحان در طول زندگى)، ضرورت شناخت سنت امتحان، ارتباط امتحان با سنن دیگر، و وظایف ما در برابر امتحان، تحت عنوان «امتحان از سنن الهى» مطرح مى شود.و در پایان آثار و اهداف امتحان را مورد بررسى قرار مى دهد كه عبارت اند از: هدایت انسانها، تحقق ایمان واقعى، تمایز و جداسازى صفوف، تطهیر ایمان از ناخالصیها، ثواب و عقاب، تربیت و تكامل، و رجوع به خداوند.

رضا حسینی پور در سال 1378 در پایان نامه خود با عنوان ابتلا و آزمایش انسان در قران  به این موضوع اشاره كرده است . مباحث اصلى تحقیق حاضر در سه بخش آمده است: بخش اول، بررسى مسأله ابتلا و امتحان در قرآن: تفاوت میان امتحانات الهى و امتحانات بشرى، آزمایش الهى عمومى و همگانى است، فلسفه ابتلائات و امتحانات الهى، مراتب ابتلا و آزمایش; بخش دوم، اسباب و عوامل ابتلائات و آزمایش هاى الهى: مشكلات و حوادث، مال و فتنه هاى آن، اموال و اولاد دو وسیله مهم در آزمایش، مواهب مادى، نیكى ها و بدى ها، وجود شیطان و القائات او عامل آزمایش است، زینت هاى زمین; بخش سوم، آزمایش اولیاى الهى: حضرت نوح(ع)، آزمایش ها و ابتلائات حضرت ابراهیم(ع)، ابتلائات و آزمایش هاى یوسف(ع)، ابتلاى ایوب(ع) به بلاهاى گوناگون، آزمون بزرگ داود، سلیمان(ع).

مصیب بناری در سال 1379 در پایان نامه خود با عنوان آدم، ابلیس و آزمایش الهى در قرآن  به این موضوع اشاره كرده است .نویسنده در این تحقیق با استفاده از آیات قرآن و تفاسیر و آثار دیگر به تبیین خلقت انسان و سجده فرشتگان و تمرد شیطان پرداخته است. آن در پنج فصل با این موضوعات تنظیم و نگارش شده است: در فصل اول با عنوان خلقت انسان به بررسى آیات مربوط به خلقت و پیدایش آدم و در فصل دوم، با نام آدم به بررسى واژگان انسان، بشر و آدم در قرآن و خلیفة الهى انسان، رانده شدن انسان از بهشت و خلقت حوا و جز آنها پرداخته شده است. فصل سوم، تحت عنوان ابلیس به بحث درباره موضوعاتى از قبیل سبب آفرینش شیطان، سجده فرشتگان براى آدم، ابلیس در ادبیات عرفانى، آدم(ع) و ابلیس و تفاوت عصیان آن دو اختصاص یافته است. فصل چهارم، درباره آزمایش الهى است و در آن از علت آزمایش انسان توسط خداوند، آیات مربوط به آزمایش، امتحان الهى در ادبیات عرفانى سخن رفته است. در فصل پنجم آزمایش الهى و پیغمبران بررسى شده و در آن انواع آزمایش پیامبران الهى بیان گردیده است.

 

 مهناز شهنازی در سال 1379 در پایان نامه خود با عنوان آزمایش انسان و جلوه هاى آن در قرآن و حدیث  به این موضوع اشاره كرده است . در این تحقیق آزمایش انسان در شش فصل با این عناوین بررسى شده است: بخش اول، بررسى آزمایش و مترادف هاى آن: بلاء و ابتلاء، فتنه، امتحان، محض; بخش دوم، حقیقت آزمایش الهى، ضرورت و شناخت انواع آن: سنت آزمایش، انواع آزمایش; بخش سوم، حكمت هاى آزمایش: جداسازى و تمایز، انسان سازى و اصلاح، رشد و شكوفایى، رسیدن به كمال; بخش چهارم، جلوه هاى آزمایش: اولاد، اموال، جهاد، حج، شهوات; بخش پنجم، الگوهاى آزمایش: ابراهیم(ع)، سلیمان(ع)، داود، ایوب و یونس; بخش ششم، عوامل موفقیت: توجه به خدا، فضائل اخلاقى،...

 

 معصومه كرد امیری در سال 1388 در پایان نامه خود با عنوان انسان و انواع آزمایش از دیدگاه قرآن و سنت  به این موضوع اشاره كرده است .بررسی انواع آزمایش‌های الهی از دیدگاه قرآن و روایات است. آزمایش و ابتلا به عنوان یکی از سنت‌های مهم و تغییرناپذیر الهی در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفته است. این سنت الاهی شامل حال همه انسان‌ها در همه اعصار می‌گردد. هدف از این آزمایش چنانچه نگارنده از مفاد آیات قرآن به دست آورده است، رشد و تکامل استعدادهای آدمی، ظهور لیاقت ذاتی و شئون باطنی، آشکار سازی نقایص و ضعف‌ها و پی‌بردن به فضایل و کمالات انسان است. به اعتقاد نویسنده در پرتو این ابتلائات و امتحان‌های الهی است که انسان به ناتوانی‌های خود اعتراف می‌کند و به درگاه خالق خود تضرع و توبه می‌نماید. نویسنده مطالب خود را در دو بخش کلی ارائه نموده است. بخش اول به واژه‌شناسی انسان، ابتلاء، فتنه و امتحان و بیان دیدگاه قرآن و روایات در باره این سنت الهی اختصاص دارد. او در بخش دوم با استناد به آیات قرآن و ذکر مصادیق متعدد قرآنی انواع آزمایش‌های الاهی و پیامدهای آن را توضیح می‌دهد. این آزمایش‌ها گاهی با اعطای نعمت‌های فراوان و گاهی با گرفتن نعمت‌ها و به همراه نقمت‌ها و سختی‌ها همراه است. ابتلائات الهی گاهی فردی است و گاهی مربوط به حوزه اجتماع است و نحوه آزمایش بسته به شرایط و ویژگی‌های 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

مبانی بررسی سیر تکاملی انسان از عالم دنیا تا قیامت از دیدگاه قرآن (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:34
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات22
حجم فایل41 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

«بررسی سیر تکاملی انسان از عالم دنیا تا قیامت از دیدگاه قرآن »

یكى از موضوعات پیچیده اى كه در ذهن هر انسان كنجكاوى مى تواند وجود داشته باشد آن است كه مى خواهد بداند این جهان چگونه پدید آمده و نسل انسان چگونه بر روى زمین مستقر گردیده است ، زیرا نمى تواند باور داشته باشد كه اولین انسان بدون پدر و مادر خلق شده باشد، به لحاظ اینكه هر فردى در زندگى مشاهده گر آن است كه هر انسانى در ارتباط با پیوند یك پدر و یك مادر پدید مى آید و تاكنون شرایطى را مشاهده نكرده است كه انسانى بدون پدر و یا بدون پدر و مادر به وجود آمده باشد. اما انسان از این حقیقت غافل است كه وقتى خداوند متعال اراده فرماید، مى تواند موجودى را بدون پدر و یا بدون پدر و مادر بیافریند.

با تفكر و مطالعه در زمانى كه مخلوق و جهانى وجود نداشته است ، اراده خداوند متعال بر آن قرار مى گیرد كه جهانى بیافریند و موجوداتى در آن خلق نماید، مى توان دریافت كه بالاخره این جهان از نقطه اى آغاز گردیده است كه در آن هیچ موجود زنده اى وجود نداشته است .

مطالعه در نقطه آغازین خلقت براى ما بسیار دشوار است ؛ زیرا شواهدى از آن زمان در اختیار ما وجود ندارد كه براساس آن به استدلال آغازین خلقت بپردازیم .

در زمینه نقطه آغازین خلقت نظریه هاى متعددى از سوى دانشمندان ارائه گردیده است اما این نظریه ها سست بنیاد است و نمى تواند حقایقى را بطور شفاف در اختیار ما قرار دهد؛ زیرا كه هر فرضیه اى با نظریه دانشمندى دیگر، به آسانى مردود شناخته مى شود. بر همین اساس نمى توان بر نظریه هیچ دانشمندى در زمینه نقطه آغازین خلقت تكیه داشت و براساس آن به اطلاعات دقیق دسترسى پیدا كرد.

اما باید توجه داشت كه در معارف اسلامى ، بخصوص آیات قرآن كریم و روایات اسلامى كه هیچگونه خِلل و نقصى در مفاهیم آن وجود ندارد، نقطه آغازین خلقت براساس آنچه كه واقع گردیده ، تبیین شده است و با بررسى آنها مى توان نقطه آغازین خلقت و راز آفرینش را مورد بررسى قرار داد. چنین دیدگاهى مى تواند خلاء ناشى از این تفكر را در ذهن ما پُر كند و ما را به شناخت حقایق هستى و راز آفرینش راهنمایى كند.

 

 

 

بیان مساله :

در بین آفریدگان، انسان ویژگی بسیار ممتازی دارد که دربین همه‌ی موجودات به او برتری بخشیده است. تنها به دنبال خلقت انسان است که خداوند خود را ستوده و به خود تبریک گفته است. خدا، انسان و جهان سه محور اساسی اندیشه بشری‌اند كه در طول تاریخ و در همه جوامع، پرسش‌های مهم و اساسی درباره‌شان مطرح بوده و تمام تلاش‌های فكری بشر متوجه یافتن پاسخ‌های درست و مناسب برای پرسش‌های مربوط به آنهاست. در تعالیم ادیان آسمانی و به ویژه دین اسلام، پس از مسئله «خدا»، محوری‌ترین موضوع پرداختن به مسئله "انسان" است؛ زیرا آفرینش جهان، ارسال رسل و وحی الهی برای رسیدن او به سعادت نهایی‌اش صورت گرفته است.

تبیین احكام اجتماعی اسلام نیز با شناخت انسان، شناخت مبدأ و معاد، ارتباط مستقیمی دارد. اگر در این بحث ـ یعنی «شناخت انسان» به این نتیجه رسیدیم كه زندگی انسان پوچ و بی‌هدف است، در این صورت، آفرینش، حیات آدمی، معاد و برزخ بی‌معنا و بیهوده خواهد نمود و سخن گفتن از آن سودبخش نیست. اما اگر انسان را موجودی هدفدار و زندگی او را دارای معنا بدانیم، در این صورت، زندگی او دارای ارزش و جایگاهی منطقی است.برخی دیدگاه­های کوته­بینانه نسبت به انسان، برتری انسان را تنها در ویژگی­های مادّی  و فیزیکی دانسته و صرف قوّه‌ی تفکر و اندیشه را معیار برتری انسان بر دیگر موجودات دانسته­اند.

اهمیت و ضرورت تحقیق :

مهمترین موضوعی كه توجّه اندیشمندان مسلمان را به خود جلب كرده و پیرامون آن بحثهای فراوانی درگرفته، مسأله خلقت انسان است. قرآن كریم به عنوان یگانه كتاب آسمانی موجود در جامعه اسلامی كه به اعتقاد همه مذاهب اسلامی، از هرگونه تحریف و دستبردی مصون بوده است. در آیات متعدّدی، از خلقت انسان سخن گفته و پرده از رازوجودی او برداشته است. برای هر فرد مؤمن به قرآن كریم، بسیار حائز اهمیت است كه از مفاد و محتوای واقعی این آیات، مطّلع باشد و نسبت آنها را بانظریه تكامل بشناسد. خداوند در سوره «الرحمن» از میان همه مخلوقات، نخست خلقت انسان را یادآوری و بدان اشاره كرده است. دلیل این توجه جایگاه و اهمیتی است كه انسان در مقایسه با سایر مخلوقات دارد. انسان یا یكی از عجیب‌ترین مخلوقات است و یا از تمامی مخلوقات عجیب‌تر. البته عجیب‌تر بودن او وقتی روشن می‌شود كه خلقت او را با خلقت سایر مخلوقات مقایسه كنیم و در طریق كمالی كه برای او ترسیم كرده‌اند، دقت لازم به عمل آوریم؛ طریق كمالی كه از باطنش شروع و به ظاهرش منتهی می‌شود، از دنیایش آغاز و به آخرتش ختم می‌گردد.

اگرچه قرآن كریم به طور صریح، متعرّض این نشده كه پیدایش انسان در زمین، منحصر در همین دوره حاضر است كه ما در آن قرار داریم و یا دوره‌های متعددی داشته و دوره ما انسان‌های كنونی آخرین ادوار آن است، ولی ظاهرا از بعضی روایات و آیات استفاده می‌شود كه پیش از خلقت آدم ابوالبشر (علیه‌السلام)انسان‌هایی (موجوداتی) در زمین زندگی می‌كرده‌اند. بنا به ضرورت در این تحقیق به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

 

 

 

 

 

 

 

اهداف تحقیق :

هدف از انجام این پژوهش بررسی سیر تکاملی انسان از عالم دنیا تا قیامت از دیدگاه قرآن می باشد .

سوالات تحقیق :

مراحل خلقت انسان از دیدگاه قرآن چگونه می باشد ؟

تکامل انسان در دنیا چگونه می باشد ؟

تکامل انسان در عالم برزخ به چه صورت می باشد؟

تکامل انسان در قیامت چگونه می باشد؟

منظور از عالم اَلَست چیست؟

ارتباط وجود شیطان در عالم خلقت با تکامل انسان چه می باشد؟

 

 

 

تعاریف و مفاهیم :

تکامل : بکمال رسیدن رو بکمال رفتن بتدریج کامل شدن ؛ روبه‌کمال‌رفتن , به‌کمال‌رسیدن , بتدریج‌کامل‌شدن

انسان : كلمۀ «انسان» در 63 آیه از قرآن ذكر شده، و سوره‌ای نیز به این نام (انسان) بر پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) نازل شده است. «انسان» واژه‌ای عربی و اسم جنس عام است كه برای مذكر و مؤنث، و جمع و مفرد یكسان به كار می‌رود. «انس» (به ضمّه) در مقابل "جن" به معنای اهلی، خوگیرنده و مأنوس است

دنیا :جهانی که در آن هستیم عالم مادی این جهان عالم حاضر مقابل آخرت عقبی ؛ زندگانی‌حاضرجهانی‌که ‌در آن‌هستی , نقیض آخرت , گیتی.

قیامت: برانگیخته شدن پس از مرگ. قائم شدن ، روز قیامت را بهمین جهت قیامت گویند که در آن وقت مردگان زنده شوند و قیام کنند.

قرآن : قرآن کتاب آسمانی دین اسلام است.

 

پیشینه تحقیق :

طاهره محسنی در سال 1379 پایان نامه خود را با عنوان سیر تکاملی انسان بر اساس قرآن و سنت انجام داد که این پژوهش مشتمل بر پنج بخش با این موضوعات است: بخش اول، تکامل انسان از دیدگاه قرآن و احادیث: تکامل انسان ‌(تکامل در قرآن، انسان از نظر قرآن، ازدواج فرزندان آدم، انسان مخلوق تکامل یافته، تکامل انسان از دیدگاه علمی اسلامی)؛ بخش دوم، سیر تکامل انسان در عالم، نقش ارواح در عالم ، بخش سوم، سیر تکاملی انسان در دنیا: کیفیت خلقت انسان از نظر قرآن، مراحل کامل شدن انسان در اسلام، راه تکامل انسان، موفق‌ترین راه ترقی انسان ‌(نقش دعا در رسیدن به تکامل، تقوا معیار کمال و سیر مؤمن)، انسان موجودی ناشناخته، موانع رشد و کمال انسان ‌(خودپرستی، حب دنیا، تکبر، پیروی از ظن و گمان)؛ 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

مبانی بررسی ساده زیستی و مظاهر آن در قرآن و احادیث (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:33
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات22
حجم فایل53 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

بررسی ساده زیستی و مظاهر آن در قرآن و احادیث

مقدمه

یکی از موضوعاتی که در زندگی فردی و اجتماعی و مادی ومعنوی انسان تأثیر بسزایی دارد، ساده زیستی و قناعت است که متأسفانه کمتر به آن توجه شده است، در حالی که از نظر فرهنگ دینی، یکی از ارزش های متعالی به حساب می آید.

هر یک از افراد بشر با توجه به نوع بینش و نگرش خود به انسان، دنیا و لذت های آن، بهتر زیستن را تعریف می کند. کسی که انسان را تنها موجودی مادی می داند و دنیا و لذت هایش را نهایت بهره انسان از زندگی می بیند، زندگی توام با رفاه و داشتن امکانات بیشتر ملاک زندگی برتر می داند، و اما کسی که انسان را موجودی روحانی، سوار بر مرکب جسم می داند و زندگی در این دنیا را بخشی از زندگی انسان، نه تمام زندگی او می داند. و معتقد است حقیقت انسان روحی الهی، دعوت شده به کشتزار دنیاست. و هدف از این دعوت، بهره برداری انسان از این منزل، برای رسیدن به رشد و کمال می باشد، به طور قطع تعریف دیگری از زندگی بهتر ارائه می دهد. در چنین بینشی، دیگر جسم، اصل و همه کاره نیست بلکه از سهم متناسب خود در عالم حقیقت انسانی بهره مند خواهد شد.

ساده زیستی، پاسخ انسان های دانا به زندگی ناپایدار دنیاست که در پرتو آن، آرامش درون و برون حاصل می شود. بنا براین، ساده زیستی با نوع شناخت انسان و نگرش او به زندگی دنیا مرتبط است.

در عصر حاضر، دو نگاه افراطی و تفریطی به بهره مندی از مواهب الهی و مادیات دیده می شود. عده ای در مادیات دنیا غوطه ور شده و اسیر زرق و برق و تجملات آن گردیده اند و برخی مانند راهبان مسیحی و صوفیان مزور، تارک دنیا شده و از جهان ماده یا به کلی بی خبرند و یا می خواهند با زندگی زاهدانه، افکار مردم را به خود جلب کنند.

رشد فزاینده ی عوامل قدرت وثروت و ترویج مصرف گرایی در عصر حاضر، خطر روی آوردن به زندگی تجملاتی و فرو رفتن در مرداب دنیا را افزایش داده است.

وضعیت فوق و آثار زیان بار زندگی تجملاتی می طلبد که ویژگی ها ی ساده زیستی و آثار مثبت آن را بررسی کنیم تا از خطرات دل بستگی تام و تمام به مواهب دنیوی و تجمل گرایی در امان بمانیم.

ساده زیستی مورد نظر اسلام عبارت است از :عدم دل بستگی به مظاهر دنیا و رهایی از تجملات و تشریفات زاید زندگی و بی پیرایه بودن که مقابل آن، تجمل گرایی و رفاه زدگی است.

 

بیان مساله:

ساده زیستى از جمله صفات ارزشمندى است كه درآموزه هاى دینى، توصیه و سفارش شده است. ساده زیستى كه در نقطه مقابل رفاه طلبى و تجمل گرایى قرار دارد، به معناى انزوا، گوشه نشینى، ترك دنیا و فرار از مسئولیت و تعهدات اجتماعى و انسانى و عدم استفاده و بهره بردارى از نعمت هاى دنیا نیست؛ بلكه منظور از آن این است كه انسان، با استفاده درست و منطقى از نعمت هاى مادى، آن را وسیله و ابزارى براى رفع نیازهاى آدمى بداند و با توجه به دستورات شرع مقدس، در تهیه غذا، لباس، لوازم زندگى، نشست و برخاست با دیگران، حضور در صحنه هاى سیاسى و اجتماعى و بر پایى محافل و مجالس، حد اعتدال را رعایت نموده، از نعمت هاى دنیا به قدر ضرورت و رفع نیاز، استفاده كرده و از اسراف و تجمل گرایى و ریخت و پاش هاى بى مورد، خوددارى نماید.

انسان هاى خود ساخته كه ساده زیستى را اختیار مى كنند، گرچه خود مى توانند با استفاده از نعمت هایى كه پروردگار عالم در دل طبیعت به ودیعه نهاده است، زندگى بهترى را براى خود فراهم سازند، اما از آن جایى كه دلبستگى به امور مادى نداشته و آن را وسیله و ابزارى براى رفع نیاز انسان ها مى دانند، دیگران را بر خود، مقدم داشته، خود به اندكى از مال دنیا اكتفا مى كنند؛

در معارف دین زهد یكی از فضائل اخلاقی است كه موردتشویق و ترغیب آیات قرآن و روایات اهل بیت(ع) است. چنانچه ملا احمد نراقی در معراج السعاده ذكر می كند: ضد‍ّ محبت دنیا و مال را زهد گویند و آن عبارت است از دل برداشتن از دنیا و آستین فشاندن بر آن و اكتفاء كردن به قدر ضرورت از برای حفظ بدن»[1] كه تجلی عملیِ آن در زندگی ساده زیستی و قناعت خواهد بود. انسانها‎ی زاهد اگرچه خود می توانند با استفاده‎ی از نعمتهای پروردگار زندگی بهتری را برای خویش فراهم سازند، اما از آنجاكه دلبستگی به امور دنیوی ندارند دیگران را بر خود مقدم نموده و خود به اندكی از مال دنیا اكتفاء می كنند.«وَ یُؤْثِرُونَ عَلى أَنْفُسِهِمْ وَ لَوْ كانَ بِهِمْ خَصاصَهٌ»[2]

اهمیت و ضرورت تحقیق:

اهمیت ساده‏زیستی ساده‏زیستی، قناعت و کم‏هزینه بودن از منظر اسلام ارزشی است گرانقدر و از چند جهت حایز اهمیت است. نخست اینکه، انبیا و اولیا و خوبان همه ساده‏زیست بودند و از روی اراده و اختیار زندگی خود را بر اصل سادگی بنا می‏کردند. اگر دین‏داری و برخورداری از لذایذ و شهوات و امکانات دنیا ارزشمند بود، خداوند باید پیامبرانش را برخوردار می‏ساخت و آنان را از میان دین‏داران برمی‏گزید و با مال و ثروت و جلال و شکوه مادی توجّه همگان را به سوی آنها جلب می‏کرد، در حالی که خدا این گونه نخواسته است. امام علی(ع) می‏فرماید: وَ لَوْ اَرادَ اللهُ سُبْحانَهُ لِاَنْبِیائِهِ حَیْثُ بَعَثَهُمْ اَنْ یَفْتَحَ لَهُمْ کُنُوزَ الذِّهْبانِ وَ مَعادِنَ الْعِقْیانِ، وَ مَغارِسَ الْجِنانِ، وَ اَنْ یَحْشُرَ مَعَهُم طُیُورَ السَّماءِ وَ وُحُوشَ الْاَرَضینَ لَفَعَلَ، وَ لَوْ فَعَلَ لَسَقَطَ الْبَلاءُ... وَلکِنَّ اللهَ سُبْحانَهُ جَعَلَ رُسُلَهُ اُولی قُوَّةٍ فی عَزائِمِهِمْ، وَضَعَفَةً فیما تَرَی الْاَعْیُنُ مِنْ حالاتِهِمْ، مَعَ قَناعَةٍ تَمْلَأُ الْقُلُوبَ وَالْعُیُونَ غِنیً... [3]اگر خداوند می‏خواست به هنگام مبعوث ساختن پیامبرانش، درهای گنجها و معادن طلا و باغهای خرم و سرسبز را به روی آنان بگشاید، می‏گشود و اگر می‏خواست پرندگان آسمان و حیوانات وحشی زمین را همراه آنان گسیل دارد، می‏داشت، اگر این کار را می‏کرد امتحان از میان می‏رفت... اما خداوند پیامبران خویش را از نظر عزم و اراده، قوی و از نظر ظاهر فقیر و ضعیف قرار داد، ولی توأم با قناعتی که قلبها و چشمها را از بی‏نیازی پر می‏کرد. دوم اینکه در سیره معصومین(ع) از ساده‏زیستی به عنوان یک ارزش والا یاد شده و پارسایان و نیکان را به آن ستوده‏اند. برای مثال حضرت امیر(ع) وقتی به عیادت صعصعة بن صوحان می‏رود از او این گونه تمجید می‏کند: اِنَّکَ ما عَمِلْتُ حَسَنَ الْمَعُونَةِ، خَفیفَ الْمَؤُونَةِ. [4]همانا تو تا آنجا که دانسته‏ام یاوری نیکو و کم‏هزینه‏ای. زیدن بن صوحان در میدان پیکار جمل به شهادت نائل شد، علی(ع) بر بالای سر او نشسته و این گونه او را می‏ستاید: رَحِمَکَ اللهُ یا زَیْدُ، قَدْ کُنْتَ خَفیفَ الْمَؤُونَةِ، عَظیمَ الْمَعُونَةِ.[5] خداوند تو را رحمت کند ای زید! به راستی که کم‏خرج و پرکار بودی. همان حضرت خبّاب بن ارتّ، صحابی بزرگ پیامبر را نیز به ساده‏زیستی ستوده است: یَرْحَمُ اللهُ خَبّابَ بْنَ الْاَرَتِّ، فَلَقَدْ اَسْلَمَ راغِباً، وَ هاجَرَ طائِعاً، وَ قَنَعَ بِالْکَفافِ وَ رَضِیَ عَنِ اللهِ وَ عاشَ مُجاهِداً. [6]خداوند خبّاب بن ارتّ را رحمت کند، او از روی میل اسلام آورد و از روی اطاعت خدا هجرت کرد و به زندگی ساده قناعت نمود و از خدا خشنود و در تمام دوران زندگی مجاهد بود. جهت سوم اهمیت ساده‏زیستی آثاری است که در فرد و اجتماع و دنیا و آخرت انسان بر جای می‏گذارد؛ از آن جمله است آرامش روان و آسایش روح، عزتمندی و حفظ شخصیت، اصلاح نفش از رذایل، اعتدال در تحصیل مال، آسانی حساب در آخرت. رسول خدا(ص) می‏فرماید: اَلْقَناعَةُ راحةٌ. قناعت، سبب راحتی و آسایش است. [7]همان حضرت به مردی که او را سفارش می‏کرد، فرمود: به آنچه از روزی به تو می‏رسد اکتفا کن تا حساب بر تو آسان شود. امام علی(ع) می‏فرماید: اَعْوَنُ شَیْ‏ءٍ عَلی صَلاحِ النَّفْسِ الْقَناعَةُ.[8] بهترین مددکار و یاور برای اصلاح نفس، قناعت است. همان حضرت می‏فرماید: ثَمَرةُ الْقَناعَةِ الْاِجْمالُ فِی الْمُکْتَسَبِ وَالْعَزُوفُ عَنِ الطَّلَبِ. ثمره قناعت این است که انسان در کسب، اعتدال و میانه‏روی را رعایت می‏کند و هوای نفس خود را از طلب دنیا باز دارد. از امام رضا(ع) درباره قناعت پرسیدند، حضرت فرمود: اَلْقَناعَةُ تَجْتَمِعُ اِلی صِیانَةِ النَّفْسِ وَ عِزِّ الْقَدْرِ وَ طَرْحِ مُؤَنِ الْاِسْتِکْثارِ...[9] قناعت، انسان را به سوی مصونیت نفس، خویشتن‏داری، عزّت نفس و ترک زحمت افزون‏طلبی فرا می‏خواند. بنا به ضرورت در این تحقیق به این موضوع خواهیم پرداخت.

اهداف تحقیق:

هدف از انجام این پژوهش بررسی ساده زیستی و مظاهر آن در قرآن و روایات می باشد . 

سوالات تحقیق

1-جایگاه ساده زیستی در اسلام چگونه می باشد ؟

2-ساده زیستی در سیره ی پیامبران چگونه بوده است ؟

3-فلسفه ی ساده زیستی چیست ؟

4-ضرورت ساده زیستی رهبران جامعه را بنویسید؟

5-زمینه های ساده زیستی چه می باشند ؟

6-آثار ساده زیستی چیست؟

7-ساده زیستى در قرآن به چه صورت آمده است ؟

 

 

تعاریف و مفاهیم :

ساده زیستی : ساده زیستی یعنی اکتفا به حداقل ها و نفی آن نیازهایی که طبیعی و ضروری نیست و در طول زندگی به وسیله خود انسان یا عوامل تاریخی و اجتماعی بر او تحمیل می شود

مظاهر :جمع مظهر, حمایت کننده, هم‌پشت, پشتیبان

قرآن :قرآن کتاب آسمانی دین اسلام است.

احادیث : جمع کلمه حدیث می باشد که در اصطلاح علمای شیعه عبارت است از: «کلامی که حکایت کند از گفتار یا کردار یا تأیید و امضای پیامبر(ص) یا یکی از امامان معصوم(ع)». اما حدیث در اصطلاح اهل سنت، عبارت است از: «کلامی که به پیامبر اکرم(ص) یا یکی از صحابه یا تابعین منتهی می‌شود. و به خاطر تشخیص و جدا کردن هر دو قسم از یکدیگر گاهی به کلامی که به صحابه و تابعین منتهی می‌شود اثر می‌گویند»

 

 

 

پیشینه تحقیق :

اعظم حاجی محمد لو ، در سال 1379 پایان نامه خود را با عنوان ساده زیستی در قرآن انجام داد که این پایان نامه مشتمل بر پنج بخش با این موضوعات است: بخش اول، بررسی زهد و ساده زیستی از نظر لغوی و اصطلاحی؛ بخش دوم، بررسی جایگاه زهد در قرآن: بررسی جایگاه زهد و ساده زیستی در قرآن، بررسی جایگاه زهد و ساده زیستی در قرآن، بررسی اقسام زهد؛ بخش سوم، عوامل مؤثر در پرورش زهد و ساده زیستی: مطالعه و توجه به سیره ی معصومان(ع)، تلاش در بالابردن معرفت و باورهای اساسی دین، تلاش در عمل برای خودسازی؛ بخش چهارم، آثار و فواید زهد؛ بخش پنجم، زهد در نگاه های دیگر: زهد از دید دین مسیحیت، زهد از دید دین یهودیت، زهد از دید مکاتب هند و بودایی.

مهدی مردای در سال 1388 پایان نامه خود را با عنوان ساده زیستی و  راه های ترویج آن در قرآن و سنت انجام داد این پژوهش در پی آن است که با پرداختن به تبیین مفهوم ساده زیستی، علل پیدایش و گسترش فرهنگ ساده زیستی در جامعه را به تصویر کشیده است

پژوهش نشان می دهد که در پرتو ایمان به خدا و آشنایی با زهد اسلامی سیمای راستین آن درسایه رهنمودهای قرآن و سنت نبوی و ائمه معصومین (ع) می توان رشد وتعالی لازم را برای تشنگان زلال معارف حیات بخش اسلامی میسر ساخت. روش نمونه گیری فیش برداری از منابع اصلی و معتبر، روش پژوهش استفاده از قرآن کریم - کتب حدیثی و تفاسیر و کتابهای اخلاقی و ابزار اندازه گیری کتابخانه می


[1] - معراج السعادهـ ص275 ـ ملا احمد نراقی (ره) ـ تهران / انتشارات دهقان( بی تا).

[2] - حشر / 9.

[3] - نهج‏البلاغه، خطبه ۲۳۴

[4] - تاریخ الیعقوبی، ج۲، ص۲۰۴

[5] - بحارالانوار، ج ۲۳، ص ۲۱۱

[6] - نهج‏البلاغه، حکمت ۴۱

[7] - بحارالانوار، ج۷۷، ص۱۸۵

[8] - شرح غررالحکم، ج۲، ص۴۳۶

[9] - بحارالانوار، ج۷۸، ص۳۴۹.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

فصل دوم قدمگاه و زیارتگاه 42 ص (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:33
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات42
حجم فایل339 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 

فصل دوم :

تاریخچه ای از قدمگاه ها

 

 

 

 

 

 

 

پیشینه  قدمگاه و زیارتگاه

پس از سپری شدن سال‌ها از عرض وجود کردن مردم به این جایگاه‌های مقدس اسلامی برای معرفی و شناساندن آنها نیاز به مطالعه، تحقیق و بررسی‌های متعددی می‌باشد. کنکاش و به دست آوردن اطلاعات لازم و تجزیه و تحلیل آن بسیار مهم و حیاتی برای انسان‌ها جلوه می‌کند و قدر مسلم امروزه موضوع مزارات و زیارتگاه‌ها نقش مهم و پراهمیتی را در زندگی روزمره مردم مسلمان ایفا می‌نماید. گرچه کتب و مقالات و تصاویر بی‌شماری از اماکن و آرامگاه‌های مقدس در طی سال‌های متمادی و تهیه و در اختیار علاقه‌مندان و مشتاقان قرار گرفته است؛ ولی به‌رغم تلاش‌های به عمل آمده هنوز نواقص و کم‌وکاستی‌هایی در راه معرفی آنها وجود دارد که شاید با هر مطالعه و تحقیق نکته‌ای از ابهامات و مجهولات باقی‌مانده برطرف شود.

زیارت یك انگیزه فطری در بشر دارد و انسان به طور فطری پیشوایان دینی و رجال خدمتگزار سیاسی و اجتماعی را در حال حیات بزرگ می شمارد و به صور مختلف به آنها ادای احترام می كند . به همین منوال ، پس از رحلت نیز به تعظیم ، تكریم مدفن و آثار به جای مانده از آنها می پردازد و برای ادای احترام و بیان محبت خود ، به زیارتشان می رود.

مكان های مقدس و باشكوه برای ستایش آفریدگار و احترام گذاردن به اولیای خدا و انسان های كامل و پاك ، انگیزه طبیعی و درونی دارد . اعتقاد به خداوند و پذیرش پیشوایان دینی به عنوان بزرگ ترین مصلحین بشری ، و احترام به آنها و انجام رسوم و آیین های مذهبی ، همچون زیارت ، اموری فطری است كه قبل از هر تبلیغ و تعلیمی ، دست خلقت در نهاد آدمیزاد نهاده است . و چون انسان طبعاً طالب و خواستار آنها بوده و گروهی سودجو هم از این میل طبیعی به نفع شخصی بهره گرفته ، از اماكن مقدس ، برای حكومت و قدرت خود استفاده های تبلیغاتی می كنند . به هر حال ، صحنه گسترده زیارت ، تمام سرزمین ها ، ملت ها و اقوام گوناگون را در بر گرفته و پیروان هر مذهبی با اجرای آداب و سنن خاص ، به پیشوایان خود ادای احترام می نمایند.

برای درك صحیح از واقعیت زیارت و این كه تنها یك عبادت اسلامی نیست ، كافی است بدانیم كه این سنت در همه ادیان و مذاهب وجود دارد ، اما شكل آن و اماكن و اشخاصی كه زیارت می شوند و نقش حضور در مكان های مقدس و نوعی ادای احترام در آن جا ، یك مسأله عمومی و جهانی است .

سنت زیارت تنها به دین یا نژاد خاصی اختصاص ندارد ؛ زیرا یكی از آداب مهم مذهبی در مسیحیت ، زیارت اماكن مقدس می باشد . اولین زیارتگاه مسیحیان فلسطین بود ، سپس در شهرهای اروپا ، مقابر قدیسین و اولیا نیز به صورت زیارتگاه درآمد . در قرون وسطی ، كاروان های عظیمی از قلب اروپا برای زیارت بیت المقدس به راه می افتادند كه با مشكلات و سختی های بسیار ، مسافت زیادی را طی می كردند تا خود را به اورشلیم برسانند . بیت المقدس در نزد یهودیان و مسیحیان و مسلمانان هر سه ، مقدس و زیارتگاه است و از زیارتگاه های مسلمانان در این شهر می توان از قبة الصخره و مسجد اقصی نام برد .

دیوار ندبه در نزد یهودیان مقدس است . مسیحیان مخصوصاً كلیسای قبر مقدس را تقدیس می كنند . كلیساها و زیارتگاه هایی كه هر یك یادگار یكی از حوادث مذكور در كتاب قدس یا قدیسین است ، در اورشلیم فراوان است . اورشلیم لااقل از قرن پانزدهم قبل از میلاد سابقه دارد و قدمت این زیارتگاه ، تا حدّ زیادی گسترش عمل زیارت در بعد زمان را آشكار می نماید .

پیچیده ترین شكل زیارت ، در مذهب هندو وجود دارد كه از یك رشته آداب و تشریفات خاصی برخوردار است . هندو باید قبل از زیارت ، حتماً بدن را شستوشو داده و غسل كرده باشد و پاك و تمیز به زیارت برود ، و نیز زایر باید گل و گلاب همراه داشته باشد كه در موقع زیارت با نثار گل ، فضای زیارتگاه را عطرآگین نماید . نقاط مختلف زیارتگاه با آیینه های بلند شفاف كه پرتو شمع ها در آن ، زیبایی خاصی به وجود آورده ، تزیین شده است . فضای زیارتگاه با بوهای خوش مشك و عنبر و عود و كندور پر شده است . زایر باید هنگام زیارت ، با سر پوشیده و با حجاب وارد زیارتگاه شود . این عمل درباره زنان در هر سن و سالی كه هستند الزامی است ؛ ولی مردان می توانند از همان گل هایی كه نثار می شود ، طوقی بر گردن اندازند یا دسته ای بر سر نهند .

زیارت و تاریخ آن در اسلام ، همراه با شور و شوق ها و رنج و سوگ هاست ؛ شور ایمان و شوق دیدار محبوب ، با رنج سفر و آزار دشمنان و سوگ از دست دادن ائمه هدایت و اولیای خدا همراه بوده است .

برای بررسی ابعاد تاریخی زیارت در اسلام ، ابتدا به دوران حیات پیامبر ( صلّی الله علیه وآله ) و سیره ایشان در این زمینه رجوع می كنیم ، چون زندگی پیامبر اسلام ( صلّی الله علیه وآله ) برای ما بهترین اسوه و سرمشق است . پیامبر اكرم ( صلّی الله علیه وآله ) در طول زندگانی خود ، بارها به زیارت قبور شهدا می رفت و در میان جمع یا تنها و در هنگام روز یا نیمه شب ها در كنار تربت پاك شهیدان حضور یافته ، با ایشان سخن می گفت . همچنین نمونه نخستین زیارت ها و بهترین زایران در صدر اسلام ، زیارت حضرت رسول ( صلّی الله علیه وآله ) از مادر مكرمه خویش در حجة الوداع می باشد كه در تاریخ ثبت گردیده است .

نمونه دیگری از زیارت در صدر اسلام ، سفر معراج پیامبر ( صلّی الله علیه وآله ) است كه در آغاز به مسجد الاقصی رفت ، پس از دیدار از آن مسجد كه یادگار انبیای گذشته است ، به معراج صعود كرد ، در همین سفر بنا بر نقل بعضی تواریخ ، زیارتگاه های زمین را هم زیارت نمود .

پس از رحلت پیامبر ( صلّی الله علیه وآله ) و انحراف رهبری اسلام ، حرم رسول خدا ( صلّی الله علیه وآله ) و بارگاه مطهر ایشان پناهگاهی برای حق جویان و حقیقت طلبان شد . بلال حبشی موذن رسول گرامی اسلام ( صلّی الله علیه وآله ) به خاطر خوابی كه دید و پیامبر ( صلّی الله علیه وآله ) در عالم رؤیا به او فرمود : « ای بلال ! این جفا چیست ؟ آیا وقت آن نرسید كه به دیدارم بیایی ؟ » اندوهگین بیدار شد و به زیارت رسول خدا ( صلّی الله علیه وآله ) شتافت . زیارت حضرت زهرا ( علیها السلام ) از مرقد مطهر پدر بزرگوارش وسیله ای برای هدایت و آگاهی امتی بود كه عهد خود را با پیامبر ( صلّی الله علیه وآله ) در روز غدیر فراموش كرده بود .

یكی دیگر از زیاراتی كه در تاریخ صدر اسلام ثبت شده ، دیدار صعصعة بن صوحان عبدی ، از مزار مولای متقیان حضرت علی ( علیه السلام ) است .

در بررسی تاریخی زیارت به این نكته مهم و اساسی واقف می شویم كه مدفن پاك حضرت محمد ( صلّی الله علیه وآله ) در مدینه ، مركز تبلیغ مكتب اسلام بود و در حقیقت مسجدالنبی پس از وفات پیامبر اكرم ( صلّی الله علیه وآله ) نیز توسط ائمه معصومین ( علیهم السلام ) ، پایگاه دین و معرفت توحیدی و مركز اسلام شناسی شناخته می شود .

در تاریخ اسلام پس از مدینه ، كربلا از زیارتگاه های مقدس مسلمانان بود . كربلا را انبیای پیشین می شناختند و برای مصیبت های حسین ( علیه السلام ) اشك ها ریخته بودند . پیامبر اكرم (صلّی الله علیه وآله ) بارها داستان كربلا را برای دوستان و نزدیكان خود گفته بود .

فلسفه تأكید و ترغیب و تشویق ائمه اطهار ( علیهم السلام ) به زیارت امام حسین ( علیه السلام ) و ایجاد ارتباط و پیوند معنوی با سید شهیدان ، زنده ماندن دین و عقیده ، از طریق زیارت است و این كه مسلمانان در دیدار با امام تجدید پیمان نموده و وفاداری خود را به راه آن حضرت اعلام نمایند . لذا همواره كربلا پایگاه تشكل شیعه بود و دشمن از این جنبه سیاسی انقلابی زیارت كه از معنویت مزور و مضامین دگرگون ساز زیارتنامه نشأت می گیرد ، وحشت داشت .

 

 

تاریخچه زیارت

الف ) تا

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

فصل دوم پایان نامه شناخت لقمه حرام و آثار و پیامدهایی که در زندگی انسان 42 ص (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:33
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات42
حجم فایل59 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

فصل دوم:

شناخت لقمه حرام و آثار و پیامدهایی که در زندگی انسان

 

 

 

 

 

 

 

 

لقمه حرام در آیات و روایات و انواع لقمه حرام

امام صادق (ع) فرمودند: ثلاث من کن فیه زوجه الله من حور العین...رجل اشرف علی مال حرام فترکه لله.[1] سه ویژگی است که هر کس باشد خدا او را در ازدواج حورالعین در می آورد که یکی از آنها کسی است که به مال حرام دست یابد ولی برای خدا آن را ترک کند.

در روایت دیکری امده است: «العباده سبعون جزا الفضلها طلب الحلال» [2] عبادت هفتاد جزء دارد که با فضیلت ترین انها طلب حلال است.

همچنین در حالات اهل بیت (ع) ذکر شده است که برای کسب روزی حلال تلاش می کردند و آن را نوعی عبادت و جهاد می شمردند.[3]

«وَ لَا تَأْكلُُواْ أَمْوَالَكُم بَیْنَكُم بِالْبَاطِلِ وَ تُدْلُواْ بِهَا إِلىَ الحُْكَّامِ لِتَأْكُلُواْ فَرِیقًا مِّنْ أَمْوَالِ النَّاسِ بِالْاثْمِ وَ أَنتُمْ تَعْلَمُون»[4]

و اموال یکدیگر را به باطل (وناحق) در میان خود نخورید و برای خوردن بخشی از اموال مردم ، به گناه (قسمتی از) آن را (به عنوان رشوه) به قضاوت ندهید، در حالی که می دانید(گناه است)

این آیه اشاره به یک اصل کلی و مهم اسلامی می کند که در تمام مسائل اقتصادی حاکم است، و به یک معنی می شود تمام ابواب فقه اسلامی در بخش اقتصاد را، زیر پوشش آن قرار دارد و به همین دلیل، فقها بزرگ ما در بخش های زیادی از فقه اسلامی به این آیه تمسک می جویند می فرماید:«اموال یکدیگر را در میان خود به باطل و ناحق نخورید.

« وَ لَا تَأْكلُُواْ أَمْوَالَكُم بَیْنَكُم بِالْبَاطِلِ» در این که منظور از باطل در اینجا چیست؟ تفسیر مختلفی ذکر کرده اند: بعضی ان را به معنی اموال که از روی غضب و ظلم به دست می آید دانسته اند. بعضی اشاره به اموالی که از طریق قمار و مانند ان فراهم می گردد و بعضی ان را اشاره به اموالی می دانند که از طریق سوگند دروغ ( وانواع پرونده سازی های دروغین به دست می اید)

بنابراین هر گونه تصرف در اموال دیگران از غیر طریق صحیح و به ناحق مشمول این نهی الهی است.[5]

با توضیح بیشتری خطاب به مومنان امده است که می فرماید: «یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ لَا تَأْكُلُواْ أَمْوَالَكُم بَیْنَكُم بِالْبَاطِلِ إِلَّا أَن تَكُونَ تجَِرَةً عَن تَرَاضٍ مِّنكُمْ»[6]

ای کسانی که ایمان اورده اید اموال یکدیگر را به باطل و از طریق نامشروع نخورید مگر این که تجارتی که با رضایت شما انجام گیرد.

بر اساس این ایه نهی از خوردن اموال مردم به ناحق که این ها نوع دیگر از روزه و ریاضت نفوس است، و در واقع شاخه ای از تقوا محسوب می شود، همان تقوایی که به عنوان هدف نهایی روزه معرفی شده است.[7]

استثناء «تجارت، توأم با تراضی» در واقع بیان یک مصداق روشن از طرق مشروع و حلال است، و هبه، میراث، هدیه، وصیت و مانند ان را نفی نم کند، زیرا انها نیز از طرق مشروع عقلائی است.

در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) می خوانیم: «انما انا بشرو انما یاتینی الخصم فلعل بعضکم ان تکون العن بحجته من بعض فاقضی له فمن قضین له بحق مسلم فانما هی قطقه من نار فلیعملها او لیذرها.»

«من بشری مثل شما هستم (و مامورم طبق ظاهر میان شما داوری کنم) گاه نزاعی نزد من طرح می شود، و شاید بعضی در اقامه دلیل از دیگری نیرومند تر باشد و من با مقتضای ظاهر دلیلش به سود او قضاوت می کنمکنکنیننبتباشبببببببببببببببببیشبیش

کنم اما بدانیم چنان که من حق کسی را (بر حسب ظاهر) برای دیگری قضاوت کنم(و در واقع مال او نباشد فکر نکنید چون پیامبر (ص) به نفع او حکم کرده، برای او حلال است) ان قطعه ای از اتش است، اگر اتش را می خواهد، ان را بپذیرد و گرنه ان را رها سازد»[8]

خداوند در قران کریم می فرماید: «وَ مَا ءَاتَیْتُم مِّن رِّبًا لِّیرَْبُوَاْ فىِ أَمْوَالِ النَّاسِ فَلَا یَرْبُواْ عِندَ الله»[9]

و انچه به عنوان ربا می پردازید تا اموال مردم فزونی یابد نزد خدا فزونی نخواهد یافت» از نظر افراد کوته بین ممکن است ثروت به وسیله ربا خواری زیاد گردد اما در پیشگاه خداوند چیزی بر ان افزدوده نخواهد شد.

به نظر بنده انسان نباید دنبال این باشد که از هر راهی که ممکن است مال و ثروت جمع کند در صورتی که در اخرت به ان سودی نمی بخشد بلکه باعث شقات ان در اخرت می شود.

امام صادق (ع) می فرمایند:«اکل الربا لایخرج من الدنیا حتی یتخبطه الشیطان»[10] ربا خوار از دنیا بیرون نی رود مگر این که به نوعی از جنون مبتلا خواهد شد.

و در روایتی دیگری برای مجسم ساختن حال ربا خواران شکمباره که تنها به فکر منافع خویش اند و ثروتشان وبال انها خواهد شد از پیامبر (ص) چنین نقل شده: «هنگامی که به معراج رفتم دسته ای را دیدم به حدی شکم انان بزرگ بود که هر چه تلاش می کردند بر خیزند و راه روند، برای انان ممکن نبود، و پی در پی با زمین می افتند، از جبرئیل سوال کردم انیجا چه افرادی هستند و جرمشان چیست؟

جبرئیل جواب داد: «اینها ربا خواران هستند»[11]

خداوند در این ایه افراد با ایمان را مخاطب قرار داده و برای تاکید بیشتر در مسأله تحریم ربا می فرماید:« یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ اتَّقُواْ اللَّهَ وَ ذَرُواْ مَا بَقِىَ مِنَ الرِّبَواْ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِین»[12]

ای کسانی که ایمان اورده اید از خدا بترسید و زیادی ربا را رها کنید اگر به راستی اهل ایمانید.

به نظر بنده ربا خواری با ایمان سازگاری ندارد بنابراین وقتی انسان ایمان می اورد باید باقی مانده مال ربوی را کنار بگذارد و از ان دوری کند.

خداوند در ایه دیگر در بحث کسانی که نافرمانی می کنند و مال ربوی می خورند می فرماید:« فَإِن لَّمْ تَفْعَلُواْ فَأْذَنُواْ بِحَرْبٍ مِّنَ اللَّهِ وَ رَسُولِهِ»[13] اگر ترک ربا نمی کنید، بدانید خدا و رسول او با شما پیکار خواهند کرد.

لذا در روایتی می خوانیم : «هنگامی که امام صادق (ع) شنید، شخص ربا خوار با نهایت جرأت ربا می خورد و نام ان را «لبا» (شیر اغاز یا اغوز) می نهد.

فرمود:« اگر دست بر او یابم، او را به قتل می رسانم»[14]

به نظر بنده رباخواری یعنی اعلام جنگ با خدا و پیامبر و اولیای خدا

امام علی (ع) می فرماید: «فلا تکونوا انصاب الفتن و اعلام البدع  و الزموا ما عقد علیه حبل الجماعه، و بنیت علیه از کان الطاعه و اقدموا علی الله مظلومین و لا تقدموا علیه ظالمین و اتقوا مدارج الشیطان و مهابط العدوان و لا تدخلوا بطونکم الحق الحرام، فانکم بعین عن حرم علیکم المصیبه و سهل لکم سبل الطاعه.[15]

 

 


[1] وسایل الشیعه، ج21، ص971

[2] کافی، ج5، ص78

[3] ر.ک: مرتضی مطهری، مجموعه آثار، ج81، ص732

[4] بقره، آیه188

[5] ر.ک: تفسیر نمونه، ج2، ص12

[6] نساء، ایه 29

[7] رک، تفسیر نمونه، ج2، ص13

[8] تفسیر «فی ضلال القران»، ج1، 252

[9] روم، ایه 39

[10] بحار الانوار، ج79، ص120، داراکتب71 سلامیه

[11] بحار الانوار، ج100، ص116

[12] بقره، ایه 278

[13] بقره ایه 279

[14] کافی، ج5، ص147(دار الکتاب الاسلامیه)

[15] نهج البلاغه، خطبه151، ص198

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

فصل دوم پایان نامه سلنیوم و اصلاح آلودگی آن در خاک 25 ص (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:33
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات25
حجم فایل152 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 

 

 

فصل دوم

سلنیوم و اصلاح آلودگی آن در خاک


تاثیرات سلنیوم جانداران 

 سلنیوم در واقع از دیر باز مورد توجه افراد بوده و وجود آن در علوفه ها و گیاهان گزارش شده است ولی بطور كلی تاثیرات سلنیوم را بر روی جانوران می‌توان از دو جهت كمبود و سمیت بررسی كرد در این بخش ابتدا به نقش سلنیوم در بدن انسان و بررسی نیاز روزانه به آن می‌پردازیم و بعد بیماریهای سمیت سلنیوم را مطرح می‌كنیم و سپس به علائم كمبود و بیماریهای آن در دام و انسان پرداخته می‌شود.

 

نقش سلنیوم در بدن انسان و بررسی نیاز روزانه به آن

سلنیوم از عناصر كم مصرف است كه باعث سلامتی می‌شود اما مقدار نیاز به آن خیلی اندك است.

همانطور كه گفته شد سلنیوم از عناصر ضروری برای رشد و تكثیر می‌باشد و نیز عامل مهمی‌برای جلوگیری از بیماریهای مزمن در انسان و دام است و از عوامل حفاظتی برای سلولها و اندامهای جانوران می‌باشد پیرو مطالب قبل مقدار سلنیوم در بدن انسان مستقیما مربوط به مقدار سلنیوم در گیاهان است و مقدار و نوع جذب آن است كه در نهایت حیوانات از آنها تغذیه می‌كنند و این مقدار مستقما تحت تاثیر مقدار سلنیوم ذاتی خاك، نوع سلنیوم خاك، اقلیم و pH خاك می‌باشد.

گفته می‌شود كه مقدار سلنیوم گیاهان توسط نوع و گونه گیاه هم, تحت تاثیر قرار می‌گیرد; دقیقا مثل نوع سلنیوم خاك گیاهانی كه به عنوان accumulator سلنیوم عمل می‌كنند به خوبی در بین خاكهای سلنیومی‌رشد می‌كنند و ممكن است در گونه هایی از گون مقداری بیش از ppm 1000 سلنیوم متمركز گردد. و در مقابل دیگر گیاهان مانند شبدر سفید و گاو چاق كن مقدار سلنیوم كمی‌را درخود نگه می‌دارند

در كل می‌توان گیاهانی را كه برای تغذیه دام مورد استفاده قرار می‌گیرند شاخصی (indicator) برای غلظت سلنیوم خاك قرار داد و به این صورت بود كه فهمیدند اغلب علوفه های شمال غربی آمریكا دارای مقدار كمی‌سلنیوم اند واكثر دامهای آن منطقه نیاز به سلنیوم تكمیلی در رژیم غذایی خود دارند. تنها روش مطمئن برای تصمیم گیری راجع به سلنیوم برای زندگی حیوانات بوسیله آنالیز خون آنها بدست می‌آید به این صورت كه در مجموع از 15 الی 20 درصد دامهای یك گله نمونه خون گرفته می‌شود و توسط متخصصین مورد آزمایش قرار می‌گیرد. و با توجه به شرایط دام و كلیه موارد مربوط به منطقه تصمیم گیری نهایی انجام می‌شود و نتایج آن اعلام می‌گردد.

 

نقش فیزیولوژیكی سلنیوم

اولین نقش سلنیوم در بدن انسان و حیوانات در امر پروتئین سازی است كه موجب ساختن سلنو پروتئنهایی می‌گردد كه در تركیبات آنزیمی‌برای ساختن گلوتاتیون (glutathione) پراكسیداز كه جزء آنزیمهای آنتی اكسیدان است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آنتی اكسیدانها در حفظ سلامتی سلول نقش دارند به این صورت كه در طول متابولیسم طبیعی سلولها اكسیژن فعال تولید می‌كنند (پراكسید) كه اگر اصلاح نگردد می‌تواند به صورت اكسیدهای غیر اشباع به اجزای سلول آسیب رسانند و اجزای آسیب دیده نهایتا فعالیت سلول را مختل نمایند و موجب ایجاد بیماریهای مزمن مثل سرطان، بیماریهای قلبی و عروقی اختلال در كار غذه تیروئید، ایجاد اختلال در سیستم دفاعی بدن و ... گردند.

گلوتاتیون پراكسیدازها اغلب در گلبولهای قرمز وسفید خون، عضلات قلب، مغز، چربی ها، ریه ها، كبد، كلیه ها، و ماهیچه های اسكلتی یافت می‌شوند.

(Recommended Daily Allowance) RDA یا مقدار مصرف مجاز روزانه سلنیوم از طرف موسسه سلامت ملی وسرویس مواد غذایی آمریكا (1996,2000) در حدود 50-55 میكروگرم در هر روز برای زنان و 70 میكروگرم در هر روز برای مردان مطرح گردیده است جدول (شماره- 12 )

 

جدول 12: مقدار مصرف مجاز روزانه سلنیوم برای افراد با توجه به گروه سنی آنها

Recommended Dietary Allowance (RDA) for Selenium

Life Stage 

Age 

Males  

Females  

Infants 

0-6 months 

15 (AI) 

15 (AI) 

Infants 

7-12 months 

20 (AI) 

20 (AI) 

Children 

1-3 years 

20 

20 

Children 

4-8 years 

30 

30 

Children 

9-13 years 

40 

40 

Adolescents 

14-18 years 

55 

55 

Adults 

19 years and older 

55 

55 

Pregnancy 

all ages 

60 

Breastfeeding 

all ages 

70

 

وقتی مقدار سلنیوم دریافتی از این حد پایین تر بود قاعدتا برای پیشگیری از بیماریهای فوق نیاز به سلنیوم تكمیلی در رژیم غذایی خود داریم كه به همراه ویتامین E مصرف می‌گردد. در ضمن این موسسه اعلام داشته كه 98% سلنیوم مورد نیاز بشر توسط غذاهای گوشتی فراهم خواهد شد

در جدول 13 لیست بعضی از منابع غذایی سلنیوم آمده است.

جدول 13: بعضی از منابع خوراكی برای تامین سلنیوم بدن

Food

Serving

Selenium

Brazil nuts (from selenium-rich soil)

1 ounce (6-8 kernels)

839*

Shrimp

3 ounces (10-12)

34

Crab meat

3 ounces 

40

Salmon

3 ounces

40

Halibut

3 ounces

40

Noodles, enriched

1 cup, cooked

35

Rice, brown

1 cup, cooked

19

Chicken (light meat)

3 ounces

20

Pork

3 ounces

33

Beef

3 ounces

17

Whole wheat bread

2 slices

15

Milk 

8 ounces (1 cup)

5

Walnuts, black

1 ounce, shelled

5

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->
صفحه قبل 1 ... 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 صفحه بعد
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به powerpointdl است. || طراح قالب bestblog.ir