مبانی بررسی سیر تکاملی انسان از عالم دنیا تا قیامت از دیدگاه قرآن (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:34
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات22
حجم فایل41 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

«بررسی سیر تکاملی انسان از عالم دنیا تا قیامت از دیدگاه قرآن »

یكى از موضوعات پیچیده اى كه در ذهن هر انسان كنجكاوى مى تواند وجود داشته باشد آن است كه مى خواهد بداند این جهان چگونه پدید آمده و نسل انسان چگونه بر روى زمین مستقر گردیده است ، زیرا نمى تواند باور داشته باشد كه اولین انسان بدون پدر و مادر خلق شده باشد، به لحاظ اینكه هر فردى در زندگى مشاهده گر آن است كه هر انسانى در ارتباط با پیوند یك پدر و یك مادر پدید مى آید و تاكنون شرایطى را مشاهده نكرده است كه انسانى بدون پدر و یا بدون پدر و مادر به وجود آمده باشد. اما انسان از این حقیقت غافل است كه وقتى خداوند متعال اراده فرماید، مى تواند موجودى را بدون پدر و یا بدون پدر و مادر بیافریند.

با تفكر و مطالعه در زمانى كه مخلوق و جهانى وجود نداشته است ، اراده خداوند متعال بر آن قرار مى گیرد كه جهانى بیافریند و موجوداتى در آن خلق نماید، مى توان دریافت كه بالاخره این جهان از نقطه اى آغاز گردیده است كه در آن هیچ موجود زنده اى وجود نداشته است .

مطالعه در نقطه آغازین خلقت براى ما بسیار دشوار است ؛ زیرا شواهدى از آن زمان در اختیار ما وجود ندارد كه براساس آن به استدلال آغازین خلقت بپردازیم .

در زمینه نقطه آغازین خلقت نظریه هاى متعددى از سوى دانشمندان ارائه گردیده است اما این نظریه ها سست بنیاد است و نمى تواند حقایقى را بطور شفاف در اختیار ما قرار دهد؛ زیرا كه هر فرضیه اى با نظریه دانشمندى دیگر، به آسانى مردود شناخته مى شود. بر همین اساس نمى توان بر نظریه هیچ دانشمندى در زمینه نقطه آغازین خلقت تكیه داشت و براساس آن به اطلاعات دقیق دسترسى پیدا كرد.

اما باید توجه داشت كه در معارف اسلامى ، بخصوص آیات قرآن كریم و روایات اسلامى كه هیچگونه خِلل و نقصى در مفاهیم آن وجود ندارد، نقطه آغازین خلقت براساس آنچه كه واقع گردیده ، تبیین شده است و با بررسى آنها مى توان نقطه آغازین خلقت و راز آفرینش را مورد بررسى قرار داد. چنین دیدگاهى مى تواند خلاء ناشى از این تفكر را در ذهن ما پُر كند و ما را به شناخت حقایق هستى و راز آفرینش راهنمایى كند.

 

 

 

بیان مساله :

در بین آفریدگان، انسان ویژگی بسیار ممتازی دارد که دربین همه‌ی موجودات به او برتری بخشیده است. تنها به دنبال خلقت انسان است که خداوند خود را ستوده و به خود تبریک گفته است. خدا، انسان و جهان سه محور اساسی اندیشه بشری‌اند كه در طول تاریخ و در همه جوامع، پرسش‌های مهم و اساسی درباره‌شان مطرح بوده و تمام تلاش‌های فكری بشر متوجه یافتن پاسخ‌های درست و مناسب برای پرسش‌های مربوط به آنهاست. در تعالیم ادیان آسمانی و به ویژه دین اسلام، پس از مسئله «خدا»، محوری‌ترین موضوع پرداختن به مسئله "انسان" است؛ زیرا آفرینش جهان، ارسال رسل و وحی الهی برای رسیدن او به سعادت نهایی‌اش صورت گرفته است.

تبیین احكام اجتماعی اسلام نیز با شناخت انسان، شناخت مبدأ و معاد، ارتباط مستقیمی دارد. اگر در این بحث ـ یعنی «شناخت انسان» به این نتیجه رسیدیم كه زندگی انسان پوچ و بی‌هدف است، در این صورت، آفرینش، حیات آدمی، معاد و برزخ بی‌معنا و بیهوده خواهد نمود و سخن گفتن از آن سودبخش نیست. اما اگر انسان را موجودی هدفدار و زندگی او را دارای معنا بدانیم، در این صورت، زندگی او دارای ارزش و جایگاهی منطقی است.برخی دیدگاه­های کوته­بینانه نسبت به انسان، برتری انسان را تنها در ویژگی­های مادّی  و فیزیکی دانسته و صرف قوّه‌ی تفکر و اندیشه را معیار برتری انسان بر دیگر موجودات دانسته­اند.

اهمیت و ضرورت تحقیق :

مهمترین موضوعی كه توجّه اندیشمندان مسلمان را به خود جلب كرده و پیرامون آن بحثهای فراوانی درگرفته، مسأله خلقت انسان است. قرآن كریم به عنوان یگانه كتاب آسمانی موجود در جامعه اسلامی كه به اعتقاد همه مذاهب اسلامی، از هرگونه تحریف و دستبردی مصون بوده است. در آیات متعدّدی، از خلقت انسان سخن گفته و پرده از رازوجودی او برداشته است. برای هر فرد مؤمن به قرآن كریم، بسیار حائز اهمیت است كه از مفاد و محتوای واقعی این آیات، مطّلع باشد و نسبت آنها را بانظریه تكامل بشناسد. خداوند در سوره «الرحمن» از میان همه مخلوقات، نخست خلقت انسان را یادآوری و بدان اشاره كرده است. دلیل این توجه جایگاه و اهمیتی است كه انسان در مقایسه با سایر مخلوقات دارد. انسان یا یكی از عجیب‌ترین مخلوقات است و یا از تمامی مخلوقات عجیب‌تر. البته عجیب‌تر بودن او وقتی روشن می‌شود كه خلقت او را با خلقت سایر مخلوقات مقایسه كنیم و در طریق كمالی كه برای او ترسیم كرده‌اند، دقت لازم به عمل آوریم؛ طریق كمالی كه از باطنش شروع و به ظاهرش منتهی می‌شود، از دنیایش آغاز و به آخرتش ختم می‌گردد.

اگرچه قرآن كریم به طور صریح، متعرّض این نشده كه پیدایش انسان در زمین، منحصر در همین دوره حاضر است كه ما در آن قرار داریم و یا دوره‌های متعددی داشته و دوره ما انسان‌های كنونی آخرین ادوار آن است، ولی ظاهرا از بعضی روایات و آیات استفاده می‌شود كه پیش از خلقت آدم ابوالبشر (علیه‌السلام)انسان‌هایی (موجوداتی) در زمین زندگی می‌كرده‌اند. بنا به ضرورت در این تحقیق به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

 

 

 

 

 

 

 

اهداف تحقیق :

هدف از انجام این پژوهش بررسی سیر تکاملی انسان از عالم دنیا تا قیامت از دیدگاه قرآن می باشد .

سوالات تحقیق :

مراحل خلقت انسان از دیدگاه قرآن چگونه می باشد ؟

تکامل انسان در دنیا چگونه می باشد ؟

تکامل انسان در عالم برزخ به چه صورت می باشد؟

تکامل انسان در قیامت چگونه می باشد؟

منظور از عالم اَلَست چیست؟

ارتباط وجود شیطان در عالم خلقت با تکامل انسان چه می باشد؟

 

 

 

تعاریف و مفاهیم :

تکامل : بکمال رسیدن رو بکمال رفتن بتدریج کامل شدن ؛ روبه‌کمال‌رفتن , به‌کمال‌رسیدن , بتدریج‌کامل‌شدن

انسان : كلمۀ «انسان» در 63 آیه از قرآن ذكر شده، و سوره‌ای نیز به این نام (انسان) بر پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) نازل شده است. «انسان» واژه‌ای عربی و اسم جنس عام است كه برای مذكر و مؤنث، و جمع و مفرد یكسان به كار می‌رود. «انس» (به ضمّه) در مقابل "جن" به معنای اهلی، خوگیرنده و مأنوس است

دنیا :جهانی که در آن هستیم عالم مادی این جهان عالم حاضر مقابل آخرت عقبی ؛ زندگانی‌حاضرجهانی‌که ‌در آن‌هستی , نقیض آخرت , گیتی.

قیامت: برانگیخته شدن پس از مرگ. قائم شدن ، روز قیامت را بهمین جهت قیامت گویند که در آن وقت مردگان زنده شوند و قیام کنند.

قرآن : قرآن کتاب آسمانی دین اسلام است.

 

پیشینه تحقیق :

طاهره محسنی در سال 1379 پایان نامه خود را با عنوان سیر تکاملی انسان بر اساس قرآن و سنت انجام داد که این پژوهش مشتمل بر پنج بخش با این موضوعات است: بخش اول، تکامل انسان از دیدگاه قرآن و احادیث: تکامل انسان ‌(تکامل در قرآن، انسان از نظر قرآن، ازدواج فرزندان آدم، انسان مخلوق تکامل یافته، تکامل انسان از دیدگاه علمی اسلامی)؛ بخش دوم، سیر تکامل انسان در عالم، نقش ارواح در عالم ، بخش سوم، سیر تکاملی انسان در دنیا: کیفیت خلقت انسان از نظر قرآن، مراحل کامل شدن انسان در اسلام، راه تکامل انسان، موفق‌ترین راه ترقی انسان ‌(نقش دعا در رسیدن به تکامل، تقوا معیار کمال و سیر مؤمن)، انسان موجودی ناشناخته، موانع رشد و کمال انسان ‌(خودپرستی، حب دنیا، تکبر، پیروی از ظن و گمان)؛ 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

مبانی بررسی ساده زیستی و مظاهر آن در قرآن و احادیث (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:33
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات22
حجم فایل53 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

بررسی ساده زیستی و مظاهر آن در قرآن و احادیث

مقدمه

یکی از موضوعاتی که در زندگی فردی و اجتماعی و مادی ومعنوی انسان تأثیر بسزایی دارد، ساده زیستی و قناعت است که متأسفانه کمتر به آن توجه شده است، در حالی که از نظر فرهنگ دینی، یکی از ارزش های متعالی به حساب می آید.

هر یک از افراد بشر با توجه به نوع بینش و نگرش خود به انسان، دنیا و لذت های آن، بهتر زیستن را تعریف می کند. کسی که انسان را تنها موجودی مادی می داند و دنیا و لذت هایش را نهایت بهره انسان از زندگی می بیند، زندگی توام با رفاه و داشتن امکانات بیشتر ملاک زندگی برتر می داند، و اما کسی که انسان را موجودی روحانی، سوار بر مرکب جسم می داند و زندگی در این دنیا را بخشی از زندگی انسان، نه تمام زندگی او می داند. و معتقد است حقیقت انسان روحی الهی، دعوت شده به کشتزار دنیاست. و هدف از این دعوت، بهره برداری انسان از این منزل، برای رسیدن به رشد و کمال می باشد، به طور قطع تعریف دیگری از زندگی بهتر ارائه می دهد. در چنین بینشی، دیگر جسم، اصل و همه کاره نیست بلکه از سهم متناسب خود در عالم حقیقت انسانی بهره مند خواهد شد.

ساده زیستی، پاسخ انسان های دانا به زندگی ناپایدار دنیاست که در پرتو آن، آرامش درون و برون حاصل می شود. بنا براین، ساده زیستی با نوع شناخت انسان و نگرش او به زندگی دنیا مرتبط است.

در عصر حاضر، دو نگاه افراطی و تفریطی به بهره مندی از مواهب الهی و مادیات دیده می شود. عده ای در مادیات دنیا غوطه ور شده و اسیر زرق و برق و تجملات آن گردیده اند و برخی مانند راهبان مسیحی و صوفیان مزور، تارک دنیا شده و از جهان ماده یا به کلی بی خبرند و یا می خواهند با زندگی زاهدانه، افکار مردم را به خود جلب کنند.

رشد فزاینده ی عوامل قدرت وثروت و ترویج مصرف گرایی در عصر حاضر، خطر روی آوردن به زندگی تجملاتی و فرو رفتن در مرداب دنیا را افزایش داده است.

وضعیت فوق و آثار زیان بار زندگی تجملاتی می طلبد که ویژگی ها ی ساده زیستی و آثار مثبت آن را بررسی کنیم تا از خطرات دل بستگی تام و تمام به مواهب دنیوی و تجمل گرایی در امان بمانیم.

ساده زیستی مورد نظر اسلام عبارت است از :عدم دل بستگی به مظاهر دنیا و رهایی از تجملات و تشریفات زاید زندگی و بی پیرایه بودن که مقابل آن، تجمل گرایی و رفاه زدگی است.

 

بیان مساله:

ساده زیستى از جمله صفات ارزشمندى است كه درآموزه هاى دینى، توصیه و سفارش شده است. ساده زیستى كه در نقطه مقابل رفاه طلبى و تجمل گرایى قرار دارد، به معناى انزوا، گوشه نشینى، ترك دنیا و فرار از مسئولیت و تعهدات اجتماعى و انسانى و عدم استفاده و بهره بردارى از نعمت هاى دنیا نیست؛ بلكه منظور از آن این است كه انسان، با استفاده درست و منطقى از نعمت هاى مادى، آن را وسیله و ابزارى براى رفع نیازهاى آدمى بداند و با توجه به دستورات شرع مقدس، در تهیه غذا، لباس، لوازم زندگى، نشست و برخاست با دیگران، حضور در صحنه هاى سیاسى و اجتماعى و بر پایى محافل و مجالس، حد اعتدال را رعایت نموده، از نعمت هاى دنیا به قدر ضرورت و رفع نیاز، استفاده كرده و از اسراف و تجمل گرایى و ریخت و پاش هاى بى مورد، خوددارى نماید.

انسان هاى خود ساخته كه ساده زیستى را اختیار مى كنند، گرچه خود مى توانند با استفاده از نعمت هایى كه پروردگار عالم در دل طبیعت به ودیعه نهاده است، زندگى بهترى را براى خود فراهم سازند، اما از آن جایى كه دلبستگى به امور مادى نداشته و آن را وسیله و ابزارى براى رفع نیاز انسان ها مى دانند، دیگران را بر خود، مقدم داشته، خود به اندكى از مال دنیا اكتفا مى كنند؛

در معارف دین زهد یكی از فضائل اخلاقی است كه موردتشویق و ترغیب آیات قرآن و روایات اهل بیت(ع) است. چنانچه ملا احمد نراقی در معراج السعاده ذكر می كند: ضد‍ّ محبت دنیا و مال را زهد گویند و آن عبارت است از دل برداشتن از دنیا و آستین فشاندن بر آن و اكتفاء كردن به قدر ضرورت از برای حفظ بدن»[1] كه تجلی عملیِ آن در زندگی ساده زیستی و قناعت خواهد بود. انسانها‎ی زاهد اگرچه خود می توانند با استفاده‎ی از نعمتهای پروردگار زندگی بهتری را برای خویش فراهم سازند، اما از آنجاكه دلبستگی به امور دنیوی ندارند دیگران را بر خود مقدم نموده و خود به اندكی از مال دنیا اكتفاء می كنند.«وَ یُؤْثِرُونَ عَلى أَنْفُسِهِمْ وَ لَوْ كانَ بِهِمْ خَصاصَهٌ»[2]

اهمیت و ضرورت تحقیق:

اهمیت ساده‏زیستی ساده‏زیستی، قناعت و کم‏هزینه بودن از منظر اسلام ارزشی است گرانقدر و از چند جهت حایز اهمیت است. نخست اینکه، انبیا و اولیا و خوبان همه ساده‏زیست بودند و از روی اراده و اختیار زندگی خود را بر اصل سادگی بنا می‏کردند. اگر دین‏داری و برخورداری از لذایذ و شهوات و امکانات دنیا ارزشمند بود، خداوند باید پیامبرانش را برخوردار می‏ساخت و آنان را از میان دین‏داران برمی‏گزید و با مال و ثروت و جلال و شکوه مادی توجّه همگان را به سوی آنها جلب می‏کرد، در حالی که خدا این گونه نخواسته است. امام علی(ع) می‏فرماید: وَ لَوْ اَرادَ اللهُ سُبْحانَهُ لِاَنْبِیائِهِ حَیْثُ بَعَثَهُمْ اَنْ یَفْتَحَ لَهُمْ کُنُوزَ الذِّهْبانِ وَ مَعادِنَ الْعِقْیانِ، وَ مَغارِسَ الْجِنانِ، وَ اَنْ یَحْشُرَ مَعَهُم طُیُورَ السَّماءِ وَ وُحُوشَ الْاَرَضینَ لَفَعَلَ، وَ لَوْ فَعَلَ لَسَقَطَ الْبَلاءُ... وَلکِنَّ اللهَ سُبْحانَهُ جَعَلَ رُسُلَهُ اُولی قُوَّةٍ فی عَزائِمِهِمْ، وَضَعَفَةً فیما تَرَی الْاَعْیُنُ مِنْ حالاتِهِمْ، مَعَ قَناعَةٍ تَمْلَأُ الْقُلُوبَ وَالْعُیُونَ غِنیً... [3]اگر خداوند می‏خواست به هنگام مبعوث ساختن پیامبرانش، درهای گنجها و معادن طلا و باغهای خرم و سرسبز را به روی آنان بگشاید، می‏گشود و اگر می‏خواست پرندگان آسمان و حیوانات وحشی زمین را همراه آنان گسیل دارد، می‏داشت، اگر این کار را می‏کرد امتحان از میان می‏رفت... اما خداوند پیامبران خویش را از نظر عزم و اراده، قوی و از نظر ظاهر فقیر و ضعیف قرار داد، ولی توأم با قناعتی که قلبها و چشمها را از بی‏نیازی پر می‏کرد. دوم اینکه در سیره معصومین(ع) از ساده‏زیستی به عنوان یک ارزش والا یاد شده و پارسایان و نیکان را به آن ستوده‏اند. برای مثال حضرت امیر(ع) وقتی به عیادت صعصعة بن صوحان می‏رود از او این گونه تمجید می‏کند: اِنَّکَ ما عَمِلْتُ حَسَنَ الْمَعُونَةِ، خَفیفَ الْمَؤُونَةِ. [4]همانا تو تا آنجا که دانسته‏ام یاوری نیکو و کم‏هزینه‏ای. زیدن بن صوحان در میدان پیکار جمل به شهادت نائل شد، علی(ع) بر بالای سر او نشسته و این گونه او را می‏ستاید: رَحِمَکَ اللهُ یا زَیْدُ، قَدْ کُنْتَ خَفیفَ الْمَؤُونَةِ، عَظیمَ الْمَعُونَةِ.[5] خداوند تو را رحمت کند ای زید! به راستی که کم‏خرج و پرکار بودی. همان حضرت خبّاب بن ارتّ، صحابی بزرگ پیامبر را نیز به ساده‏زیستی ستوده است: یَرْحَمُ اللهُ خَبّابَ بْنَ الْاَرَتِّ، فَلَقَدْ اَسْلَمَ راغِباً، وَ هاجَرَ طائِعاً، وَ قَنَعَ بِالْکَفافِ وَ رَضِیَ عَنِ اللهِ وَ عاشَ مُجاهِداً. [6]خداوند خبّاب بن ارتّ را رحمت کند، او از روی میل اسلام آورد و از روی اطاعت خدا هجرت کرد و به زندگی ساده قناعت نمود و از خدا خشنود و در تمام دوران زندگی مجاهد بود. جهت سوم اهمیت ساده‏زیستی آثاری است که در فرد و اجتماع و دنیا و آخرت انسان بر جای می‏گذارد؛ از آن جمله است آرامش روان و آسایش روح، عزتمندی و حفظ شخصیت، اصلاح نفش از رذایل، اعتدال در تحصیل مال، آسانی حساب در آخرت. رسول خدا(ص) می‏فرماید: اَلْقَناعَةُ راحةٌ. قناعت، سبب راحتی و آسایش است. [7]همان حضرت به مردی که او را سفارش می‏کرد، فرمود: به آنچه از روزی به تو می‏رسد اکتفا کن تا حساب بر تو آسان شود. امام علی(ع) می‏فرماید: اَعْوَنُ شَیْ‏ءٍ عَلی صَلاحِ النَّفْسِ الْقَناعَةُ.[8] بهترین مددکار و یاور برای اصلاح نفس، قناعت است. همان حضرت می‏فرماید: ثَمَرةُ الْقَناعَةِ الْاِجْمالُ فِی الْمُکْتَسَبِ وَالْعَزُوفُ عَنِ الطَّلَبِ. ثمره قناعت این است که انسان در کسب، اعتدال و میانه‏روی را رعایت می‏کند و هوای نفس خود را از طلب دنیا باز دارد. از امام رضا(ع) درباره قناعت پرسیدند، حضرت فرمود: اَلْقَناعَةُ تَجْتَمِعُ اِلی صِیانَةِ النَّفْسِ وَ عِزِّ الْقَدْرِ وَ طَرْحِ مُؤَنِ الْاِسْتِکْثارِ...[9] قناعت، انسان را به سوی مصونیت نفس، خویشتن‏داری، عزّت نفس و ترک زحمت افزون‏طلبی فرا می‏خواند. بنا به ضرورت در این تحقیق به این موضوع خواهیم پرداخت.

اهداف تحقیق:

هدف از انجام این پژوهش بررسی ساده زیستی و مظاهر آن در قرآن و روایات می باشد . 

سوالات تحقیق

1-جایگاه ساده زیستی در اسلام چگونه می باشد ؟

2-ساده زیستی در سیره ی پیامبران چگونه بوده است ؟

3-فلسفه ی ساده زیستی چیست ؟

4-ضرورت ساده زیستی رهبران جامعه را بنویسید؟

5-زمینه های ساده زیستی چه می باشند ؟

6-آثار ساده زیستی چیست؟

7-ساده زیستى در قرآن به چه صورت آمده است ؟

 

 

تعاریف و مفاهیم :

ساده زیستی : ساده زیستی یعنی اکتفا به حداقل ها و نفی آن نیازهایی که طبیعی و ضروری نیست و در طول زندگی به وسیله خود انسان یا عوامل تاریخی و اجتماعی بر او تحمیل می شود

مظاهر :جمع مظهر, حمایت کننده, هم‌پشت, پشتیبان

قرآن :قرآن کتاب آسمانی دین اسلام است.

احادیث : جمع کلمه حدیث می باشد که در اصطلاح علمای شیعه عبارت است از: «کلامی که حکایت کند از گفتار یا کردار یا تأیید و امضای پیامبر(ص) یا یکی از امامان معصوم(ع)». اما حدیث در اصطلاح اهل سنت، عبارت است از: «کلامی که به پیامبر اکرم(ص) یا یکی از صحابه یا تابعین منتهی می‌شود. و به خاطر تشخیص و جدا کردن هر دو قسم از یکدیگر گاهی به کلامی که به صحابه و تابعین منتهی می‌شود اثر می‌گویند»

 

 

 

پیشینه تحقیق :

اعظم حاجی محمد لو ، در سال 1379 پایان نامه خود را با عنوان ساده زیستی در قرآن انجام داد که این پایان نامه مشتمل بر پنج بخش با این موضوعات است: بخش اول، بررسی زهد و ساده زیستی از نظر لغوی و اصطلاحی؛ بخش دوم، بررسی جایگاه زهد در قرآن: بررسی جایگاه زهد و ساده زیستی در قرآن، بررسی جایگاه زهد و ساده زیستی در قرآن، بررسی اقسام زهد؛ بخش سوم، عوامل مؤثر در پرورش زهد و ساده زیستی: مطالعه و توجه به سیره ی معصومان(ع)، تلاش در بالابردن معرفت و باورهای اساسی دین، تلاش در عمل برای خودسازی؛ بخش چهارم، آثار و فواید زهد؛ بخش پنجم، زهد در نگاه های دیگر: زهد از دید دین مسیحیت، زهد از دید دین یهودیت، زهد از دید مکاتب هند و بودایی.

مهدی مردای در سال 1388 پایان نامه خود را با عنوان ساده زیستی و  راه های ترویج آن در قرآن و سنت انجام داد این پژوهش در پی آن است که با پرداختن به تبیین مفهوم ساده زیستی، علل پیدایش و گسترش فرهنگ ساده زیستی در جامعه را به تصویر کشیده است

پژوهش نشان می دهد که در پرتو ایمان به خدا و آشنایی با زهد اسلامی سیمای راستین آن درسایه رهنمودهای قرآن و سنت نبوی و ائمه معصومین (ع) می توان رشد وتعالی لازم را برای تشنگان زلال معارف حیات بخش اسلامی میسر ساخت. روش نمونه گیری فیش برداری از منابع اصلی و معتبر، روش پژوهش استفاده از قرآن کریم - کتب حدیثی و تفاسیر و کتابهای اخلاقی و ابزار اندازه گیری کتابخانه می


[1] - معراج السعادهـ ص275 ـ ملا احمد نراقی (ره) ـ تهران / انتشارات دهقان( بی تا).

[2] - حشر / 9.

[3] - نهج‏البلاغه، خطبه ۲۳۴

[4] - تاریخ الیعقوبی، ج۲، ص۲۰۴

[5] - بحارالانوار، ج ۲۳، ص ۲۱۱

[6] - نهج‏البلاغه، حکمت ۴۱

[7] - بحارالانوار، ج۷۷، ص۱۸۵

[8] - شرح غررالحکم، ج۲، ص۴۳۶

[9] - بحارالانوار، ج۷۸، ص۳۴۹.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

فصل دوم قدمگاه و زیارتگاه 42 ص (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:33
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات42
حجم فایل339 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 

فصل دوم :

تاریخچه ای از قدمگاه ها

 

 

 

 

 

 

 

پیشینه  قدمگاه و زیارتگاه

پس از سپری شدن سال‌ها از عرض وجود کردن مردم به این جایگاه‌های مقدس اسلامی برای معرفی و شناساندن آنها نیاز به مطالعه، تحقیق و بررسی‌های متعددی می‌باشد. کنکاش و به دست آوردن اطلاعات لازم و تجزیه و تحلیل آن بسیار مهم و حیاتی برای انسان‌ها جلوه می‌کند و قدر مسلم امروزه موضوع مزارات و زیارتگاه‌ها نقش مهم و پراهمیتی را در زندگی روزمره مردم مسلمان ایفا می‌نماید. گرچه کتب و مقالات و تصاویر بی‌شماری از اماکن و آرامگاه‌های مقدس در طی سال‌های متمادی و تهیه و در اختیار علاقه‌مندان و مشتاقان قرار گرفته است؛ ولی به‌رغم تلاش‌های به عمل آمده هنوز نواقص و کم‌وکاستی‌هایی در راه معرفی آنها وجود دارد که شاید با هر مطالعه و تحقیق نکته‌ای از ابهامات و مجهولات باقی‌مانده برطرف شود.

زیارت یك انگیزه فطری در بشر دارد و انسان به طور فطری پیشوایان دینی و رجال خدمتگزار سیاسی و اجتماعی را در حال حیات بزرگ می شمارد و به صور مختلف به آنها ادای احترام می كند . به همین منوال ، پس از رحلت نیز به تعظیم ، تكریم مدفن و آثار به جای مانده از آنها می پردازد و برای ادای احترام و بیان محبت خود ، به زیارتشان می رود.

مكان های مقدس و باشكوه برای ستایش آفریدگار و احترام گذاردن به اولیای خدا و انسان های كامل و پاك ، انگیزه طبیعی و درونی دارد . اعتقاد به خداوند و پذیرش پیشوایان دینی به عنوان بزرگ ترین مصلحین بشری ، و احترام به آنها و انجام رسوم و آیین های مذهبی ، همچون زیارت ، اموری فطری است كه قبل از هر تبلیغ و تعلیمی ، دست خلقت در نهاد آدمیزاد نهاده است . و چون انسان طبعاً طالب و خواستار آنها بوده و گروهی سودجو هم از این میل طبیعی به نفع شخصی بهره گرفته ، از اماكن مقدس ، برای حكومت و قدرت خود استفاده های تبلیغاتی می كنند . به هر حال ، صحنه گسترده زیارت ، تمام سرزمین ها ، ملت ها و اقوام گوناگون را در بر گرفته و پیروان هر مذهبی با اجرای آداب و سنن خاص ، به پیشوایان خود ادای احترام می نمایند.

برای درك صحیح از واقعیت زیارت و این كه تنها یك عبادت اسلامی نیست ، كافی است بدانیم كه این سنت در همه ادیان و مذاهب وجود دارد ، اما شكل آن و اماكن و اشخاصی كه زیارت می شوند و نقش حضور در مكان های مقدس و نوعی ادای احترام در آن جا ، یك مسأله عمومی و جهانی است .

سنت زیارت تنها به دین یا نژاد خاصی اختصاص ندارد ؛ زیرا یكی از آداب مهم مذهبی در مسیحیت ، زیارت اماكن مقدس می باشد . اولین زیارتگاه مسیحیان فلسطین بود ، سپس در شهرهای اروپا ، مقابر قدیسین و اولیا نیز به صورت زیارتگاه درآمد . در قرون وسطی ، كاروان های عظیمی از قلب اروپا برای زیارت بیت المقدس به راه می افتادند كه با مشكلات و سختی های بسیار ، مسافت زیادی را طی می كردند تا خود را به اورشلیم برسانند . بیت المقدس در نزد یهودیان و مسیحیان و مسلمانان هر سه ، مقدس و زیارتگاه است و از زیارتگاه های مسلمانان در این شهر می توان از قبة الصخره و مسجد اقصی نام برد .

دیوار ندبه در نزد یهودیان مقدس است . مسیحیان مخصوصاً كلیسای قبر مقدس را تقدیس می كنند . كلیساها و زیارتگاه هایی كه هر یك یادگار یكی از حوادث مذكور در كتاب قدس یا قدیسین است ، در اورشلیم فراوان است . اورشلیم لااقل از قرن پانزدهم قبل از میلاد سابقه دارد و قدمت این زیارتگاه ، تا حدّ زیادی گسترش عمل زیارت در بعد زمان را آشكار می نماید .

پیچیده ترین شكل زیارت ، در مذهب هندو وجود دارد كه از یك رشته آداب و تشریفات خاصی برخوردار است . هندو باید قبل از زیارت ، حتماً بدن را شستوشو داده و غسل كرده باشد و پاك و تمیز به زیارت برود ، و نیز زایر باید گل و گلاب همراه داشته باشد كه در موقع زیارت با نثار گل ، فضای زیارتگاه را عطرآگین نماید . نقاط مختلف زیارتگاه با آیینه های بلند شفاف كه پرتو شمع ها در آن ، زیبایی خاصی به وجود آورده ، تزیین شده است . فضای زیارتگاه با بوهای خوش مشك و عنبر و عود و كندور پر شده است . زایر باید هنگام زیارت ، با سر پوشیده و با حجاب وارد زیارتگاه شود . این عمل درباره زنان در هر سن و سالی كه هستند الزامی است ؛ ولی مردان می توانند از همان گل هایی كه نثار می شود ، طوقی بر گردن اندازند یا دسته ای بر سر نهند .

زیارت و تاریخ آن در اسلام ، همراه با شور و شوق ها و رنج و سوگ هاست ؛ شور ایمان و شوق دیدار محبوب ، با رنج سفر و آزار دشمنان و سوگ از دست دادن ائمه هدایت و اولیای خدا همراه بوده است .

برای بررسی ابعاد تاریخی زیارت در اسلام ، ابتدا به دوران حیات پیامبر ( صلّی الله علیه وآله ) و سیره ایشان در این زمینه رجوع می كنیم ، چون زندگی پیامبر اسلام ( صلّی الله علیه وآله ) برای ما بهترین اسوه و سرمشق است . پیامبر اكرم ( صلّی الله علیه وآله ) در طول زندگانی خود ، بارها به زیارت قبور شهدا می رفت و در میان جمع یا تنها و در هنگام روز یا نیمه شب ها در كنار تربت پاك شهیدان حضور یافته ، با ایشان سخن می گفت . همچنین نمونه نخستین زیارت ها و بهترین زایران در صدر اسلام ، زیارت حضرت رسول ( صلّی الله علیه وآله ) از مادر مكرمه خویش در حجة الوداع می باشد كه در تاریخ ثبت گردیده است .

نمونه دیگری از زیارت در صدر اسلام ، سفر معراج پیامبر ( صلّی الله علیه وآله ) است كه در آغاز به مسجد الاقصی رفت ، پس از دیدار از آن مسجد كه یادگار انبیای گذشته است ، به معراج صعود كرد ، در همین سفر بنا بر نقل بعضی تواریخ ، زیارتگاه های زمین را هم زیارت نمود .

پس از رحلت پیامبر ( صلّی الله علیه وآله ) و انحراف رهبری اسلام ، حرم رسول خدا ( صلّی الله علیه وآله ) و بارگاه مطهر ایشان پناهگاهی برای حق جویان و حقیقت طلبان شد . بلال حبشی موذن رسول گرامی اسلام ( صلّی الله علیه وآله ) به خاطر خوابی كه دید و پیامبر ( صلّی الله علیه وآله ) در عالم رؤیا به او فرمود : « ای بلال ! این جفا چیست ؟ آیا وقت آن نرسید كه به دیدارم بیایی ؟ » اندوهگین بیدار شد و به زیارت رسول خدا ( صلّی الله علیه وآله ) شتافت . زیارت حضرت زهرا ( علیها السلام ) از مرقد مطهر پدر بزرگوارش وسیله ای برای هدایت و آگاهی امتی بود كه عهد خود را با پیامبر ( صلّی الله علیه وآله ) در روز غدیر فراموش كرده بود .

یكی دیگر از زیاراتی كه در تاریخ صدر اسلام ثبت شده ، دیدار صعصعة بن صوحان عبدی ، از مزار مولای متقیان حضرت علی ( علیه السلام ) است .

در بررسی تاریخی زیارت به این نكته مهم و اساسی واقف می شویم كه مدفن پاك حضرت محمد ( صلّی الله علیه وآله ) در مدینه ، مركز تبلیغ مكتب اسلام بود و در حقیقت مسجدالنبی پس از وفات پیامبر اكرم ( صلّی الله علیه وآله ) نیز توسط ائمه معصومین ( علیهم السلام ) ، پایگاه دین و معرفت توحیدی و مركز اسلام شناسی شناخته می شود .

در تاریخ اسلام پس از مدینه ، كربلا از زیارتگاه های مقدس مسلمانان بود . كربلا را انبیای پیشین می شناختند و برای مصیبت های حسین ( علیه السلام ) اشك ها ریخته بودند . پیامبر اكرم (صلّی الله علیه وآله ) بارها داستان كربلا را برای دوستان و نزدیكان خود گفته بود .

فلسفه تأكید و ترغیب و تشویق ائمه اطهار ( علیهم السلام ) به زیارت امام حسین ( علیه السلام ) و ایجاد ارتباط و پیوند معنوی با سید شهیدان ، زنده ماندن دین و عقیده ، از طریق زیارت است و این كه مسلمانان در دیدار با امام تجدید پیمان نموده و وفاداری خود را به راه آن حضرت اعلام نمایند . لذا همواره كربلا پایگاه تشكل شیعه بود و دشمن از این جنبه سیاسی انقلابی زیارت كه از معنویت مزور و مضامین دگرگون ساز زیارتنامه نشأت می گیرد ، وحشت داشت .

 

 

تاریخچه زیارت

الف ) تا

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

فصل دوم پایان نامه شناخت لقمه حرام و آثار و پیامدهایی که در زندگی انسان 42 ص (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:33
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات42
حجم فایل59 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

فصل دوم:

شناخت لقمه حرام و آثار و پیامدهایی که در زندگی انسان

 

 

 

 

 

 

 

 

لقمه حرام در آیات و روایات و انواع لقمه حرام

امام صادق (ع) فرمودند: ثلاث من کن فیه زوجه الله من حور العین...رجل اشرف علی مال حرام فترکه لله.[1] سه ویژگی است که هر کس باشد خدا او را در ازدواج حورالعین در می آورد که یکی از آنها کسی است که به مال حرام دست یابد ولی برای خدا آن را ترک کند.

در روایت دیکری امده است: «العباده سبعون جزا الفضلها طلب الحلال» [2] عبادت هفتاد جزء دارد که با فضیلت ترین انها طلب حلال است.

همچنین در حالات اهل بیت (ع) ذکر شده است که برای کسب روزی حلال تلاش می کردند و آن را نوعی عبادت و جهاد می شمردند.[3]

«وَ لَا تَأْكلُُواْ أَمْوَالَكُم بَیْنَكُم بِالْبَاطِلِ وَ تُدْلُواْ بِهَا إِلىَ الحُْكَّامِ لِتَأْكُلُواْ فَرِیقًا مِّنْ أَمْوَالِ النَّاسِ بِالْاثْمِ وَ أَنتُمْ تَعْلَمُون»[4]

و اموال یکدیگر را به باطل (وناحق) در میان خود نخورید و برای خوردن بخشی از اموال مردم ، به گناه (قسمتی از) آن را (به عنوان رشوه) به قضاوت ندهید، در حالی که می دانید(گناه است)

این آیه اشاره به یک اصل کلی و مهم اسلامی می کند که در تمام مسائل اقتصادی حاکم است، و به یک معنی می شود تمام ابواب فقه اسلامی در بخش اقتصاد را، زیر پوشش آن قرار دارد و به همین دلیل، فقها بزرگ ما در بخش های زیادی از فقه اسلامی به این آیه تمسک می جویند می فرماید:«اموال یکدیگر را در میان خود به باطل و ناحق نخورید.

« وَ لَا تَأْكلُُواْ أَمْوَالَكُم بَیْنَكُم بِالْبَاطِلِ» در این که منظور از باطل در اینجا چیست؟ تفسیر مختلفی ذکر کرده اند: بعضی ان را به معنی اموال که از روی غضب و ظلم به دست می آید دانسته اند. بعضی اشاره به اموالی که از طریق قمار و مانند ان فراهم می گردد و بعضی ان را اشاره به اموالی می دانند که از طریق سوگند دروغ ( وانواع پرونده سازی های دروغین به دست می اید)

بنابراین هر گونه تصرف در اموال دیگران از غیر طریق صحیح و به ناحق مشمول این نهی الهی است.[5]

با توضیح بیشتری خطاب به مومنان امده است که می فرماید: «یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ لَا تَأْكُلُواْ أَمْوَالَكُم بَیْنَكُم بِالْبَاطِلِ إِلَّا أَن تَكُونَ تجَِرَةً عَن تَرَاضٍ مِّنكُمْ»[6]

ای کسانی که ایمان اورده اید اموال یکدیگر را به باطل و از طریق نامشروع نخورید مگر این که تجارتی که با رضایت شما انجام گیرد.

بر اساس این ایه نهی از خوردن اموال مردم به ناحق که این ها نوع دیگر از روزه و ریاضت نفوس است، و در واقع شاخه ای از تقوا محسوب می شود، همان تقوایی که به عنوان هدف نهایی روزه معرفی شده است.[7]

استثناء «تجارت، توأم با تراضی» در واقع بیان یک مصداق روشن از طرق مشروع و حلال است، و هبه، میراث، هدیه، وصیت و مانند ان را نفی نم کند، زیرا انها نیز از طرق مشروع عقلائی است.

در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) می خوانیم: «انما انا بشرو انما یاتینی الخصم فلعل بعضکم ان تکون العن بحجته من بعض فاقضی له فمن قضین له بحق مسلم فانما هی قطقه من نار فلیعملها او لیذرها.»

«من بشری مثل شما هستم (و مامورم طبق ظاهر میان شما داوری کنم) گاه نزاعی نزد من طرح می شود، و شاید بعضی در اقامه دلیل از دیگری نیرومند تر باشد و من با مقتضای ظاهر دلیلش به سود او قضاوت می کنمکنکنیننبتباشبببببببببببببببببیشبیش

کنم اما بدانیم چنان که من حق کسی را (بر حسب ظاهر) برای دیگری قضاوت کنم(و در واقع مال او نباشد فکر نکنید چون پیامبر (ص) به نفع او حکم کرده، برای او حلال است) ان قطعه ای از اتش است، اگر اتش را می خواهد، ان را بپذیرد و گرنه ان را رها سازد»[8]

خداوند در قران کریم می فرماید: «وَ مَا ءَاتَیْتُم مِّن رِّبًا لِّیرَْبُوَاْ فىِ أَمْوَالِ النَّاسِ فَلَا یَرْبُواْ عِندَ الله»[9]

و انچه به عنوان ربا می پردازید تا اموال مردم فزونی یابد نزد خدا فزونی نخواهد یافت» از نظر افراد کوته بین ممکن است ثروت به وسیله ربا خواری زیاد گردد اما در پیشگاه خداوند چیزی بر ان افزدوده نخواهد شد.

به نظر بنده انسان نباید دنبال این باشد که از هر راهی که ممکن است مال و ثروت جمع کند در صورتی که در اخرت به ان سودی نمی بخشد بلکه باعث شقات ان در اخرت می شود.

امام صادق (ع) می فرمایند:«اکل الربا لایخرج من الدنیا حتی یتخبطه الشیطان»[10] ربا خوار از دنیا بیرون نی رود مگر این که به نوعی از جنون مبتلا خواهد شد.

و در روایتی دیگری برای مجسم ساختن حال ربا خواران شکمباره که تنها به فکر منافع خویش اند و ثروتشان وبال انها خواهد شد از پیامبر (ص) چنین نقل شده: «هنگامی که به معراج رفتم دسته ای را دیدم به حدی شکم انان بزرگ بود که هر چه تلاش می کردند بر خیزند و راه روند، برای انان ممکن نبود، و پی در پی با زمین می افتند، از جبرئیل سوال کردم انیجا چه افرادی هستند و جرمشان چیست؟

جبرئیل جواب داد: «اینها ربا خواران هستند»[11]

خداوند در این ایه افراد با ایمان را مخاطب قرار داده و برای تاکید بیشتر در مسأله تحریم ربا می فرماید:« یَأَیُّهَا الَّذِینَ ءَامَنُواْ اتَّقُواْ اللَّهَ وَ ذَرُواْ مَا بَقِىَ مِنَ الرِّبَواْ إِن كُنتُم مُّؤْمِنِین»[12]

ای کسانی که ایمان اورده اید از خدا بترسید و زیادی ربا را رها کنید اگر به راستی اهل ایمانید.

به نظر بنده ربا خواری با ایمان سازگاری ندارد بنابراین وقتی انسان ایمان می اورد باید باقی مانده مال ربوی را کنار بگذارد و از ان دوری کند.

خداوند در ایه دیگر در بحث کسانی که نافرمانی می کنند و مال ربوی می خورند می فرماید:« فَإِن لَّمْ تَفْعَلُواْ فَأْذَنُواْ بِحَرْبٍ مِّنَ اللَّهِ وَ رَسُولِهِ»[13] اگر ترک ربا نمی کنید، بدانید خدا و رسول او با شما پیکار خواهند کرد.

لذا در روایتی می خوانیم : «هنگامی که امام صادق (ع) شنید، شخص ربا خوار با نهایت جرأت ربا می خورد و نام ان را «لبا» (شیر اغاز یا اغوز) می نهد.

فرمود:« اگر دست بر او یابم، او را به قتل می رسانم»[14]

به نظر بنده رباخواری یعنی اعلام جنگ با خدا و پیامبر و اولیای خدا

امام علی (ع) می فرماید: «فلا تکونوا انصاب الفتن و اعلام البدع  و الزموا ما عقد علیه حبل الجماعه، و بنیت علیه از کان الطاعه و اقدموا علی الله مظلومین و لا تقدموا علیه ظالمین و اتقوا مدارج الشیطان و مهابط العدوان و لا تدخلوا بطونکم الحق الحرام، فانکم بعین عن حرم علیکم المصیبه و سهل لکم سبل الطاعه.[15]

 

 


[1] وسایل الشیعه، ج21، ص971

[2] کافی، ج5، ص78

[3] ر.ک: مرتضی مطهری، مجموعه آثار، ج81، ص732

[4] بقره، آیه188

[5] ر.ک: تفسیر نمونه، ج2، ص12

[6] نساء، ایه 29

[7] رک، تفسیر نمونه، ج2، ص13

[8] تفسیر «فی ضلال القران»، ج1، 252

[9] روم، ایه 39

[10] بحار الانوار، ج79، ص120، داراکتب71 سلامیه

[11] بحار الانوار، ج100، ص116

[12] بقره، ایه 278

[13] بقره ایه 279

[14] کافی، ج5، ص147(دار الکتاب الاسلامیه)

[15] نهج البلاغه، خطبه151، ص198

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

فصل دوم پایان نامه سلنیوم و اصلاح آلودگی آن در خاک 25 ص (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:33
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات25
حجم فایل152 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 

 

 

فصل دوم

سلنیوم و اصلاح آلودگی آن در خاک


تاثیرات سلنیوم جانداران 

 سلنیوم در واقع از دیر باز مورد توجه افراد بوده و وجود آن در علوفه ها و گیاهان گزارش شده است ولی بطور كلی تاثیرات سلنیوم را بر روی جانوران می‌توان از دو جهت كمبود و سمیت بررسی كرد در این بخش ابتدا به نقش سلنیوم در بدن انسان و بررسی نیاز روزانه به آن می‌پردازیم و بعد بیماریهای سمیت سلنیوم را مطرح می‌كنیم و سپس به علائم كمبود و بیماریهای آن در دام و انسان پرداخته می‌شود.

 

نقش سلنیوم در بدن انسان و بررسی نیاز روزانه به آن

سلنیوم از عناصر كم مصرف است كه باعث سلامتی می‌شود اما مقدار نیاز به آن خیلی اندك است.

همانطور كه گفته شد سلنیوم از عناصر ضروری برای رشد و تكثیر می‌باشد و نیز عامل مهمی‌برای جلوگیری از بیماریهای مزمن در انسان و دام است و از عوامل حفاظتی برای سلولها و اندامهای جانوران می‌باشد پیرو مطالب قبل مقدار سلنیوم در بدن انسان مستقیما مربوط به مقدار سلنیوم در گیاهان است و مقدار و نوع جذب آن است كه در نهایت حیوانات از آنها تغذیه می‌كنند و این مقدار مستقما تحت تاثیر مقدار سلنیوم ذاتی خاك، نوع سلنیوم خاك، اقلیم و pH خاك می‌باشد.

گفته می‌شود كه مقدار سلنیوم گیاهان توسط نوع و گونه گیاه هم, تحت تاثیر قرار می‌گیرد; دقیقا مثل نوع سلنیوم خاك گیاهانی كه به عنوان accumulator سلنیوم عمل می‌كنند به خوبی در بین خاكهای سلنیومی‌رشد می‌كنند و ممكن است در گونه هایی از گون مقداری بیش از ppm 1000 سلنیوم متمركز گردد. و در مقابل دیگر گیاهان مانند شبدر سفید و گاو چاق كن مقدار سلنیوم كمی‌را درخود نگه می‌دارند

در كل می‌توان گیاهانی را كه برای تغذیه دام مورد استفاده قرار می‌گیرند شاخصی (indicator) برای غلظت سلنیوم خاك قرار داد و به این صورت بود كه فهمیدند اغلب علوفه های شمال غربی آمریكا دارای مقدار كمی‌سلنیوم اند واكثر دامهای آن منطقه نیاز به سلنیوم تكمیلی در رژیم غذایی خود دارند. تنها روش مطمئن برای تصمیم گیری راجع به سلنیوم برای زندگی حیوانات بوسیله آنالیز خون آنها بدست می‌آید به این صورت كه در مجموع از 15 الی 20 درصد دامهای یك گله نمونه خون گرفته می‌شود و توسط متخصصین مورد آزمایش قرار می‌گیرد. و با توجه به شرایط دام و كلیه موارد مربوط به منطقه تصمیم گیری نهایی انجام می‌شود و نتایج آن اعلام می‌گردد.

 

نقش فیزیولوژیكی سلنیوم

اولین نقش سلنیوم در بدن انسان و حیوانات در امر پروتئین سازی است كه موجب ساختن سلنو پروتئنهایی می‌گردد كه در تركیبات آنزیمی‌برای ساختن گلوتاتیون (glutathione) پراكسیداز كه جزء آنزیمهای آنتی اكسیدان است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آنتی اكسیدانها در حفظ سلامتی سلول نقش دارند به این صورت كه در طول متابولیسم طبیعی سلولها اكسیژن فعال تولید می‌كنند (پراكسید) كه اگر اصلاح نگردد می‌تواند به صورت اكسیدهای غیر اشباع به اجزای سلول آسیب رسانند و اجزای آسیب دیده نهایتا فعالیت سلول را مختل نمایند و موجب ایجاد بیماریهای مزمن مثل سرطان، بیماریهای قلبی و عروقی اختلال در كار غذه تیروئید، ایجاد اختلال در سیستم دفاعی بدن و ... گردند.

گلوتاتیون پراكسیدازها اغلب در گلبولهای قرمز وسفید خون، عضلات قلب، مغز، چربی ها، ریه ها، كبد، كلیه ها، و ماهیچه های اسكلتی یافت می‌شوند.

(Recommended Daily Allowance) RDA یا مقدار مصرف مجاز روزانه سلنیوم از طرف موسسه سلامت ملی وسرویس مواد غذایی آمریكا (1996,2000) در حدود 50-55 میكروگرم در هر روز برای زنان و 70 میكروگرم در هر روز برای مردان مطرح گردیده است جدول (شماره- 12 )

 

جدول 12: مقدار مصرف مجاز روزانه سلنیوم برای افراد با توجه به گروه سنی آنها

Recommended Dietary Allowance (RDA) for Selenium

Life Stage 

Age 

Males  

Females  

Infants 

0-6 months 

15 (AI) 

15 (AI) 

Infants 

7-12 months 

20 (AI) 

20 (AI) 

Children 

1-3 years 

20 

20 

Children 

4-8 years 

30 

30 

Children 

9-13 years 

40 

40 

Adolescents 

14-18 years 

55 

55 

Adults 

19 years and older 

55 

55 

Pregnancy 

all ages 

60 

Breastfeeding 

all ages 

70

 

وقتی مقدار سلنیوم دریافتی از این حد پایین تر بود قاعدتا برای پیشگیری از بیماریهای فوق نیاز به سلنیوم تكمیلی در رژیم غذایی خود داریم كه به همراه ویتامین E مصرف می‌گردد. در ضمن این موسسه اعلام داشته كه 98% سلنیوم مورد نیاز بشر توسط غذاهای گوشتی فراهم خواهد شد

در جدول 13 لیست بعضی از منابع غذایی سلنیوم آمده است.

جدول 13: بعضی از منابع خوراكی برای تامین سلنیوم بدن

Food

Serving

Selenium

Brazil nuts (from selenium-rich soil)

1 ounce (6-8 kernels)

839*

Shrimp

3 ounces (10-12)

34

Crab meat

3 ounces 

40

Salmon

3 ounces

40

Halibut

3 ounces

40

Noodles, enriched

1 cup, cooked

35

Rice, brown

1 cup, cooked

19

Chicken (light meat)

3 ounces

20

Pork

3 ounces

33

Beef

3 ounces

17

Whole wheat bread

2 slices

15

Milk 

8 ounces (1 cup)

5

Walnuts, black

1 ounce, shelled

5

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

فصل دوم پایان نامه راه های ایجاد محبت (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:33
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات60
حجم فایل95 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

فصل دوم:

1-2.سیمای خانواده در آخر الزمان

1-1-2.  فرزندان خانواده ، فرزندان خوانده های رسانه

صهیونیسم جهانی ،با فروپاشی خانواده ها از سویی زمینه استدلای فرهنگی – سیاسی خود را از طریق رسانه ها فراهم می سازد و در نتیجه فرزندان خانواده ها را از نظر اخلاقی به فرزند خوانده های تربیت شده خویش تبدیل می نماید و آنان در منش ، گویش، پوشش ،آرایش و انتخاب فرهنگ زندگی ، دنباله رو خود می گرداند و از سویی دیگر با کشاندن زنان از فضای عاطفی خانواده به فضای نابسامان جامعه ،به بهره کشی جنسی و غیر جنسی از زنان در بالا ترین حد ممکن می پردازد.

سردمداران این نظام شیطانی  در عرصه جهانی ،با بهره گیری از سیطره نظام رسانه ای برآنند تا حس شریف مادرانه را نسبت به تربیت نسل سالم رادر وجود زنان و دختران به حس لذت جویی های بی حد و مرز جنسی و تن دادن به امور مردانه و فرار از مسؤولیت های مادرانه تبدیل گرداند تا جایی که بسیاری از دختران مسیحی و مسلمان را در سطح جهان به سوی مد پرستی ،برهنگی و آلودگی های جنسی کشانیده و آنان را به برده صنعتی های جنسی و خود فروشی های شبه اختیاری وادار نموده اند .

2-1-2. نسل رسانه

دجال آخر الزمان و ساحره قرن بیست و یکم ، با تک چشم جادویی اش ،همه را سحر می کند . جام جهان نمایی که هر ثانیه ،با هزار رنگ و طرح و صدا ،سر آدمی را کرم می کند .بچه ها با صدای او از خواب بیدار نمی شوند وو پای حرف هایش می خوابند .مادر ها ،موقع دیدن فیلم محبوبشان دیگر حوصله بچه و سرو صدایش را ندارند . مرد ها با فوتبال هایش قرار از کف می دهند و هیچ کس را نمی شناسند . تلویزیون  تیشه ای شده بر ریشه درخت رابطه بین اعضای خانواده، تیشه ای نامرئی که ریشه های درخت را بطه و عاطفه را در کانون خانواده یکی یکی قطع می کند.

شاید آن دجال وعده داده شده آخر الزمان را که یک چشم دارد و مو های بسیار و از هر سو  آهنگ هایی تولید می کند تا مردم را از خداوند دور نماید بتوان بر همین رسانه ها ی کنونی تطبیق داد که ابزار گسترش بندگان شیطان شده اند و مردمان را از آسمان دور می سازد و به انواع لذایذ دنیوی جذب می کنند .

حال پرسش اساسی این است که در عصر پرترافیک تکنولوژی و موج های الکترونیکی ، چه کسی صلاحیت بیشتری برای تربیت و رشد فرزندان ما رادارد ، اعضای پر مهر و محبت خانواده یا مهره های بی جان و رنگارنگ در چشم جادویی دجال؟!

3-1-2. رسانه و بحران هویت خانواده

اعضای خانواده ای که مخاطب فیلم ها،رمان ها مجلات و شبکه هایی باشند که به دنبال ترویج خشونت ، سکس و لاابالی گری ، شیطان پرستی ،انسان پرستی ،زن پرستی و...قرار گرفته اند . به ناچار شخصیت مانند آنان پیدا می کنند امروز به دنبال شهوت جنسی و فردا به دنبال شهوت شکم یک روز مشغول مشروبات الکلی و روز دیگر به دنبال مصرف مواد مخدر ،یک روز در مسجد و روز دیگر...چنین انسانی توازن شخصیتی ندارد و هنرپیشه ای است که در سکانس های مختلف زندگی نقش های متعدد بازی می کند ،در خانه یک نقش ، در دانشگاه یک نقش و در مسجد و حسینیه نقشی دیگر را اجرا می کند.

یکی از شایع ترین مکاتب امروزی در جهان غرب که دنیای شرق و در بین مسلمانان نیز از طریق شبکه های ماهواره ای و سایت های اینترنتی فراوان یافته است ، (----)و آیین دروغیین شیطان پرستی می باشد .اساسی ترین این گروه ها و باند ها فرو پاشی نهاد خانواده ،ایجاد .(---)فرهنگی بین نسل های گذشته و حال و آینده ، تکثیر و تولید نسل های ناپاک و آلوده ،ترویج شهوت پرستی و خطا کاری استعاله فرهنگی در کار کردن زن و مرد و نظام خانواده و خانه داری و در یک کلام جانشین سازی((فرهنگ ابتذال))به جای ((فرهنگ اصیل اخلاقی ))است.

2-2. آسیب های خانوادگی در آخرالزمان

1-2-2. نابسامانی عاطفی در روابط خانوادگی

از مهمترین ناهنجاری های خانوادگی در آخرالزمان ایجاد گسست شدیدعاطفی بین اعضای خانواده و از هم گسیختگی خانواده هاست. از منظر احادیث اسلامی در آخرالزمان بنیاد خانواده ها به شدت سست و آسیب پذیر خواهد شد و فساد ها ،  فتنه ها و آفت های فرا گیر این دوران در تمام خانه های شرق و غرب عالم  نفوذ خواهد یافت و نه تنها فرزندان را بلکه پدران و مادران را نیز فرا خواهد گرفت.

امام صادق علیه السلام می فرماید (رایت العقوق قد ظهر ) ( الکافی ج 8 ص41)

در آخرالزمان خواهی دید که پدران و مادران از فرزندان خود به شدت ناراحتتند و عاق والدین شدن  رواج یافته است.

امام صادق علیه السلام می فرمایید: (واستخف بالوالدین ) (الکافی ج 8 ص 41)

حرمت پدران و مادران سبک شمرده می شود .

(رایت ابن الجل یفتری علی ابیه و یدعو علی والدیه و یفرح بموتهجا ) (بحار الانوار ج 52 ص 259 باب 25)

فرزند به پدرش تهمت میزند پدر و مادرش  را نفرین می کند و از مرگ آنها مسرور است.

2-2-2. شهوت گرایی و لذت محوری

عفت و نجابت زنان و مردان آخرالزمانی در تاخت و تاز اسب وحشی و تاراج می گردد.،و روح پاک ایشان به لجن زاری بدبو از بی عفتی و هوا پرستی تبدیل می گردد: امام صادق علیه السلام می فرماید(یکون هم الناس بطونهم و فروجهم ،فلا یبالون بما-----------)( الکافی ج 8 ص 42)

هم و غم مردم ( آخرالزمان ) به سیر کردن شکم و رسیدگی به شهوتشان خلاصه می شود دیگر اهمیت نمی دهند که آنجه می خورند حلال است یا حرام ؟و این که آیا-------------------.غرایزشان مشروع است یا نا مشروع؟

امام علی علیه السلام می فرماید : زنان در آن زمان ، بی حجاب برهنه ،و خود نما خواهند شد. (مکارم الاخلاق ص 201،  من لا یحضره الفقیه ،ج 3 ص 390)

3-2-2. بی غیرتی خانوادگی

مردان و زنان آخر الزمانی دچار نوعی (قحط غیرت ) می شوند تا جایی که در دفاع از کیان عفت و نجابت خانواده ها خود دچار نوعی بی حسی و بی میلی می گردند و گاه به عمد ،ناموس خویش را در معرض دید نامحرمان قرار می دهند .و حتی با بی عفتی ها و خود فروشی ایشان رضایت می دهند .

امام علی علیه السلام « و یری الرجل من زوجته القبیح فلا  ینهاها  و لا یردها عنه و یاخذ ما تاتی  من کد فرجها ومن مفسد خدرها حتی لو نلحت طولا و عرضا لم ینهاها و لا یسمع و ما وقع فذاک هو الدیوث»(بشارة الاسلام ص 77 .الزام الناصب ص 195)

مرد از همسرش انحرافات جنسی را میبیند و  اعتراضی نمی کند . آنچه از طریق خود فروشی بدست می آورد ، می گیرد می خورد . اگر انحراف سراسر وجودش را داخل گیرد ،اعتراض نمی کند ، به آنجه انجام میشود و در حقش گفته میشود ،گوش نمی دهد .پس چنین فرد دیوسی است .(که بیگانگان را بر همسر خود وارد می کنند)

امام صادق علیه السلام می فرماید : (اذا رایت الرجل یاکل من کسب امراته من الفجور ،یعلم ذالک و یقیم علیه یکریامراته  و جاریته و یرضی بالدنیمن الطعام و الشراب)(الکافی ج 8 ص 38 وسایل الشیعه ج 16 ص 277،بحارالانوار ج52ص 257ج 25)

(آن زمان ) هنگامی است  که از راه نا مشروع  ، پول به دست اورد ومرد از درامد او بخورد! وضع نامطلوب اورا بداند وبا زندگی کند! زن و دخترش را به کرایه بدهد و به خوردنی ها ونوشیدنی ها پست دنیا که از این راه عایدش میشود ،راضی شود. (خانواده و تربیت مهدوی ص41-44)

4-2-2.  زن پرستی

یکی از آفات و ناهنجاری خانوادگی در آخرالزمان ،زن سالاری تا سر حد زن پرستی و قبمه قرار دادن زنان میباشد  پیامبر اکرم صلی الله و علیه و آله می فرماید : لا یکون الرجل همه بطنه و قبلته و زوجته و دینه دراهمه )( بشارة الاسلام ص132)

در آخر الزمان تمام همت مرد ، شکم او و قبله اش ،همسر او ،دینش ، درهم، و دینار او خواهد بود .

امام صادق علیه السلام می فرماید : (و رایت المراة تقهر زوجها و تعمل مالا یشتهی و تنفق علی زوجها)(کافی ج 8 ص 38 حر عاملی  وسایل الشیعه ج 16 ص 277 بحارالانوار ج 52 ، ص 257 باب 25)

در آخرالزمان زن را بینی  که با خشونت با همسرش رفتار می کند آنچه  را که نمی خواهد  ،اموال شوهرش را برضروری خرج می کند

5-2-2. مانع تراشی در تربیت دینی فرزندان ......

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

فصل دوم پایان نامه حیا 36 ص (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:32
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات36
حجم فایل108 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 

فصل دوم :

حیا در فرهنگ دینی

 

 

 

 

 

 

1-2 حیا در فرهنگ دینی :

در قرآن کریم در مواردی به مفهوم "حیا" تصریح شده از جمله در سوره بقره می‌فرماید:

"خداوند شرم نمی‌کند از آنکه به پشه (کوچک) و چیزی بزرگتر از آن (عنکبوت)، مثال بزند".

در اینجا منظور بیان حقیقت در مقابل دشمنان و معاندان و شرم نداشتن از تمثیلی ابتدایی برای بیان مفاهیمی عالی است. در آیه دیگری از سوره قصص به بُعد کاربردی حیا توجه شده و راهکاری عملی برای انسان‌های خدا ترس ارائه می‌گردد و آن مربوط به رعایت حیا از جانب دختران شعیب در دیدار با حضرت موسی است:

(فَجاءَتْهُ إِحْداهُما تَمْشی عَلَى اسْتِحْیاءٍ قالَتْ إِنّ أَبی یَدْعُوک)؛ "یکی از آن دو که با کمال حیا راه می‌رفت، باز آمد و خطاب به موسی گفت: پدرم تو را خوانده است".

در این آیه برای نشان دادن حالت حیا نزد دختر شعیب، کلمه استحیاء به صورت نکره آمده که منظور، تجلی عفت و نجابت و دوری از هر گونه دلبری در راه رفتن و عینی شدن حیاست، که وجه شرم دختران از نامحرم و پرهیز از کوچک‌ترین خطای اخلاقی مد نظر می‌باشد.

علاوه بر قرآن، در منابع غنی روایی به تعریف و کاربرد ویژگی حیا برای مسلمانان پرداخته شده و سنت پیشوایان دین در این زمینه بهترین الگو می‌باشد. رسول خدا(ص) که خود باحیاترین مردم روزگار می‌باشد، فرمود: "ایمان، پیکری است برهنه که لباسش حیاست".  مطمئناً اگر حیا از بین افراد جامعه رخت بربندد ، ایمانشان دستخوش دگرگونی و بی‌ثباتی می‌شود و آثار زیانبارش روابط سالم انسانی و خانوادگی را متزلزل می‌سازد.

"حیا" منشأ هر چیزی است و امام صادق(ع) فرمودند: "اگر حیا نباشد، هیچ مهمانی احترام نمی‌شود و به هیچ وعده‌ای وفا نمی‌شود و هیچ حاجتی برآورده نمی‌شود". پس باید در نهادینه شدن این عنصر و حالت درونی کوشید و سعی کرد فرهنگ جامعه را به سوی فضای عاری از زشتی‌ها هدایت کرد؛ طوری که حالت شرم و حیا سبب شود انسان‌ها به دلیل کرامت خدادادی، نظارت الهی و ثبت اعمالشان، از ارتکاب هر زشتی و گناهی بپرهیزند و صفت حیا را بیش از پیش زنده و پویا نگه دارند.

 

2-2 کمرویی، حیا نیست

خیلی از اوقات در جامعه، "کمرویی" به حیا تعبیر شده و بار ضد ارزشی آن بر حیا حمل می‌گردد. برای روشن شدن مطلب گفته می‌شود اگر صفت حیا را نقطه تعادل در نظر بگیریم، عبور از آن و یا نادیده گرفتنش، بی‌حیایی نامیده می‌شود و عقب ماندن از آن یا انحراف از هدف اصلی را کمرویی و خجالت‌زدگی می‌نامند. شخص کمرو نه به دلیل پاکدامنی بلکه بر اساس خود کم بینی، جهالت و ضعف نفسانی ممکن است به این عارضه دچار شود، در حالی که فرد باحیا از انجام کارهای قبیح دوری می‌کند. ولی انسان کمرو به جهت انگیزه های یاد شده، عمل نیکی را در مقابل دیگران ترک می‌گوید و جرأت اظهار وجود یا استقلال عمل را ندارد.

فعل انسان با حیا، ترک عمل زشت و آن یک ارزش به حساب می‌آید اما عمل فرد کمرو، ترک فعل نیک و حاصلش نوعی ضد ارزش است.

امام سجاد(ع) در بیان ویژگی های مؤمن، به کار خیر اشاره کرده و می‌فرماید: "مؤمن کار خیر را نه به خاطر ریا انجام می‌دهد و نه به خاطر کم‌رویی ترک می‌کند".

ریشه‌های کم‌رویی در افراد متفاوت است و با اینکه یکی از وجوه مشترک حیا و کم‌رویی ترس است امّا بروز این حالت در افراد کمرو در خیلی از اعمال و رفتارشان مشهود است و بدون هدف و منظوری آنان را با ترس و خجالت، هنگام راه رفتن، حرف زدن و پرسیدن و معاشرت با دیگران گرفتار می‌نماید.

رسول خدا(ص) در بیان ریشه شرم می‌فرماید: "الحیاء حیاءان، حیاءُ عقل و حیاءُ حمق، فحیاء العقل، هو العلم و حیاء الحمق، هو الجهل؛  حیا بر دو قسم است: حیای عقل و حیای حماقت؛ حیای عقل، همان علم است و حیای حماقت، همان جهل".

بنابراین نادانی، یکی دیگر ار ریشه‌های کمرویی است. چنین افرادی غالباً از اجتماع گریزان‌اند و در هنگام حضور، قادر به بیان نیاز خود نبوده و دچار شرمی ناپسند می‌شوند.

علاوه بر جهل ممکن است فرد کمرو از نوعی ناتوانی رنج ببرد. امیرمؤمنان علی(ع) آفت حیا را ناتوانی شمرده و شخصی را که به دلیل کمرویی، زمینه محرومیت خویش از خیرات، نیکی‌ها و دانش را فراهم نموده، نکوهش می‌کند و می‌فرماید: "هر کس کم‌رو باشد، محروم خواهد بود".

در بیانی واضح‌تر پیرامون کمرویی با ریشه ناتوانی باید گفت: اگر ویژگی‌حیا در اختیار فرد صاحب علم و توانا قرار بگیرد، وجه مثبتش به کار می‌افتد و نتیجه‌اش بازدارندگی در موقعیت‌های خطرساز گناه است ولی نزد انسان ضعیف النفس، کارکردش منفی شده و باعث کمرویی و عدم توفیق می‌شود. رسول خدا(ص) حیا را این گونه معرفی کرده و می‌فرماید:

"حیا دو گونه است: یکی، حیای ضعف و دیگری، حیای قدرت؛ اسلام و ایمان".

و چه بسا این ضعف و ناتوانی، عامل تسلیم شدن و کوتاه آمدن فرد شود و در برابر دیگران از موضع خود عقب نشینی کند و به خواسته‌اش نرسد و یا اجازه دهد دیگران به قلمرو وی وارد شوند و به جایش تصمیم گرفته، از او سوء استفاده کنند.

 

3-2 حیا و عفت‌ورزی

واژه حیا و عفت در بسیاری از متون کنار هم آمده‌اند و دلیلش آن است که استمرار حیا، آدمی را به عفت و پاکدامنی سوق داده و در نهایت، انسان را از ارتکاب گناهانی چون: خوردن مال حرام (عفت شکم)، فحشا (عفت جنسی) و دشنام (عفت زبان) باز می‌دارد.

البته باید اذعان کرد که قلمرو حیا، فراگیر و مربوط به موضوع خاص و محدودی نمی‌باشد. زندگی اولیای الهی همواره با حیا و عفت قرین بوده و بهترین الگو برای مشتاقان کمال جو و طالبان سعادت است.

4-2 برخی از اسوه های حیا و پاکدامنی

4-2-1 حیای زلیخا

اولین سنتگرا پیغمبر بود. او می گوید، من نمی گویم. «وَ مَا یَنطِقُ عَنِ الهَوَى إِنْ هُوَ إِلَّا وَحْىٌ یُوحَى» او از سر هوس سخن نمی گوید. هرچه می گوید وحی ای است که به او شده است.

آنچه که در این باب می گوید، با فطرت ا

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

پیشینه و مبانی نظری تحقیق دیه (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:32
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات65
حجم فایل141 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پیشینه تحقیق :

نرگس پستویی در سال 1389 پایان نامه خود را با عنوان  بررسی سیر تحولات تاریخی حقوق جزای زن (باب قصاص و دیه) در فقه و حقوق موضوعه انجام داد ، هدف از این پژوهش، بیان نظر و آراء فقهای امامیه و چندی از فقهای اهل سنت در ادوار فقه راجع به قصاص و دیه زن است. 2. روش پژوهش: ترجمه كتب و تحقیق از منابع موثق بوده است. 3. ابزار اندازه گیری: استفاده از كتب فقهی شیعه و سنی و كتب حقوقی می باشد. 4. كلید واژه ها: حقوق جزای اسلامی، ادوار فقه، قصاص، دیه، زن، قصاص اعضاء زن، دیه اعضاء زن. 5. طرح پژوهش: طرح كلی پژوهش متشكل از سه فصل می باشد. سیر تحولات تاریخی قصاص و دیه زن در فقه امامیه و اهل سنت، قصاص اعضاء و دیه اعضا زن در فقه امامیه و اهل سنت، قصاص زن باردار، قصاص مادر، اشتراك زن در قتل و نظرات فقها در این رابطه، و همچنین نظریه برابری قصاص و دیه زن همراه با دلایل، و همچنین قصاص و دیه زن در حقوق موضوعه را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

خیرالله طاهرخانی  در سال 1378 پایان نامه خود را با عنوان مطالعه تطبیقی ضرر و زیان مازاد بر دیه شرعی در فقه و حقوق موضوعه انجام داد ،بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اسلامی كردن قوانین و مقررات كشور به صورت ریشه‌ای بنیادین آغاز شد. از جمله قوانینی كه پس از پیروزی انقلاب اسلامی بر اساس فقه شیعه به مرحله تصویب و اجرا رسید، قانون دیات بود. این قانون در سال 1361 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و برای مدت پنج سال از تاریخ تصویب به صورت آزمایشی قابل اجرا شد. در سال 1370، این قانون مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفت ، و تحت عنوان كتاب چهارم قانون مجازات اسلامی (مصوب 1370) به تصویب رسید و برای مدت پنج سال از تاریخ تصویب قابل اجرا شد. سؤال مهمی كه از بدو اجرای این قانون مطرح بوده است ، این است كه ماهیت دیه چیست ؟ در مورد ماهیت دیه چهار نظریه وجود دارد: -1 دیه مجازات است . -2 دیه مسئولیت مدنی است . -3 دیه تركیبی است از مجازات و مسئولیت مدنی است . -4 دیه دارای ماهیت مستقل است . پی بردن به این مطلب كه آیا ضررو زیان مازاد بر دیه، شرعا و قانونا قابل وصول می‌باشد یا خیر؟ ما ناگزیرم، ابتدا ماهیت دیه را در شرع و حقوق موضوعه بشناسم. اگر ما شناخت درستی از ماهیت دیه نداشته باشیم، مطمئنا نمی‌توانیم به درستی در مورد زیان مازاد بر آن اظهارنظر كنیم. پس شناخت ماهیت دیه در این رساله از اهمیت زیادی برخوردار است .

 

حامد قدمی  در 1390 پایان نامه خود را با عنوان تغلیظ دیه در حقوق کیفری ایران انجام داد ، كه بررسی می كند جنگ، نزاع، قتل، از پدیده هایی هستند که بشر همواره شاهد آن بوده است و برای بازداشتن افراد از تعدی به حقوق یک دیگر تا به امروز تدابیر مختلفی پیش بینی کرده است. یکی از این راهکارها پرداخت دیه از سوی جانی به اولیای دم مقتول می باشد اما در شریعت اسلام کسی که در ماه های حرام و یا در حرم مکه موجب قتل دیگران گردد علاوه بر دیه کامل می بایست ثلث دیه را نیز بدان بیافزاید. حال در این مورد این سوال به ذهن می¬رسد که آیا ماهیت این ثلث دیه در مقام اعمال مجازات هاتکین حرمت این ایام است یا خیر؟آیا اگر فردی مرتکب قتل غیر عمدی گردد نیز باید ثلث دیه را بپردازد؟ حال چنانچه عاقله مسئول پرداخت دیه باشد آیا او هم باید دیه بیشتری بپردازد؟

 

احمد اکرمی ابرقوییدر سال 1378 پایان نامه خود را با عنوان  مطالعه تطبیقی مسئوولین پرداخت دیه درحقوق موضوعه، فقه امامیه و فقه عامه انجام داد ، كه این پایان نامه در چهار فصل تدوین و ارائه گردیده است : فصل اول را به مباحث كلی نظیر تعریف ، تاریخچه، ماهیت حقوقی و موارد پرداخت دیه اختصاص داده‌ایم. در فصل دوم، از جانی به عنوان یكی از مسئولین پرداخت دیه سخن گفته و مباحثی چون قاعده اولیه در مسئولیت و موارد مسئولیت جانی در پرداخت دیه را مطرح نموده‌ایم. فصل سوم، اختصاص به دومین مسئول پرداخت دیه، یعنی عاقله، داشته و در آن، مسائلی همچون تعریف ، تاریخچه، شرایط عاقله، ماهیت حقوقی مسئولیت عاقله، موارد مسئولیت عاقله، شرایط مسئولیت عاقله، توجیه حقوقی و شبهات ضمان عاقله و پیشنهاد جهت جایگزینی عاقله، مورد بررسی قرارگرفته است و بالاخره، در فصل چهارم، بحث در مورد بیت‌المال و دیگر مسئولین پرداخت دیه را پی گرفته و ضمن بیان مفهوم بیت‌المال و ذكر تاریخچه‌ای كوتاه، و تشریح تفاوت یا عدم تفاوت بین دو اصطلاح بیت‌المال مسلمین و بیت‌المال امام، به بیان و شرح وتفسیر موارد مسئولیت او پرداخته و در آخر نیز اقدام به معرفی و تبیین مسئولیت كسان دیگری كه در فقه، و بعضا"قانون ما، از آنها به عنوان مسئولین پرداخت دیه نام برده شده است ، نموده‌ایم.

 

کبری صادقی  در سال 1390 پایان نامه خود را با عنوان تفاوت دیه مسلمان واهل کتاب انجام داد كه در آن بررسی می كند ، قتل پدیده ای است که بشر همواره با آن مواجه بوده است وانسان برای بازداشتن افراد از تعدی به حق حیات دیگری تا کنون تدابیر مختلف ومتعددی را در پیش گرفته وآنها را تجربه کرده است .شریعت مقدس اسلام نیز راهکارهای ویژه ای را برای مقابله با این پدیده ناخوشایند وباز داشتن انسانها از ورود بدان تشریع نموده است به طوری که اگر قتل به صورت عمدی تحقق یابد شریعت اسلام حکم قصاص را برای جانی درنظرگرفتهواگر صورت غیر عمدی واقع شود برای آن دیه را تشریع نموده وجانی را ملزم به پرداخت آن می کند. در این پایان نامه که به بررسی تفاوت دیه مسلمان واهل کتاب پرداخته شده است ابتدا تعاریفی از خود دیه شده وادله نقلی و عقلی بیان شده سپس مقادیر دیه از دیدگاههای اهل تشیع وتسنن ومطالب فقهی هر دو مذهب مطرح شده است .

 

فرهاد بهرامی در سال 1376 پایان نامه خود را با عنوان  بررسی خسارات زاید بر دیه انجام داد ، در فصل اول پیرامون ماهیت خسارت و روش‌های جبران آن مشتمل بر 3 مبحث تحت عناوین -1 اقسام ضرر -2 زیان قابل جبران -3 مسؤولیت مدنی سخن خواهد رفت سپس در فصل دوم به بررسی ماهیت دیه خواهم پرداخت كه در خلال آن، از 3 مبحث تحت عناوین تعریف دیه و تاریخچه آن، بررسی ماهیت دیه و بررسی ماهیت دوگانه دیه بحث خواهد شد و بالاخره در فصل سوم پایان‌نامه نظرات و تصمیمات مختلف قضایی را پیرامون خسارات زاید بر دیه بررسی خواهم كرد كه در این چهارچوب 3 مبحث در خصوص دلایل مخالفین و موافقین قبول این مقوله و راه‌حلهای پیشنهادی كه توسط فقها و علمای علم حقوق ارائه شده مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

 

حمیدرضا جعفری  در سال 1382 پایان نامه خود را با عنوان خسارات مازاد بر دیه انجام داد كه در آن به بررسی ماهیت دیه پرداخته است كه دارای ماهیتی مستقل می باشد و سپس مبانی نظری مخالفان خسارات مازاد بر دیه را مورد نقد قرار داده ایم ، دلایل این گروه عبارتند از : 1-ماهیت دیه 2- سكوت در مقام بیان 3- اعتبار امر مختومه و .... در نهایت با رد دلایل مخالفین ، دلایل جواز مطالبه خسارات مازاد بر دیه رامورد بررسی قرار داده ایم و به این نتیجه گیری رسیده ایم كه این خسارات قابل مطالبه می باشد . دلایل مزبور عبارتند از : 1- روایات 2- قاعده لاضرر 3- قاعده نفی حرج 4- قاعده تسبیب 5- بنای عقلا، همچنین رای اصراری به شماره 6 دیوانعالی مورخ 5/4/1375 نیز موید نظریه اخیر می باشد .

 

 

دیه

بی تردید یکی از نیازهای بشر، وضع نمودن قوانینی جهت بازداشتن از بزهکاری ها و قتل و جنایت است. احکام دیه نیز یکی از آن هاست که البته فواید دیگری همچون آرام کردن بازماندگان و جلوگیری از عواقب جرم را می توان برای آن برشمرد. می توان ادعا کرد که اسلام کامل ترین قوانین مربوط به قتل و جنایت را دارد و احکام دیه بخشی از این قوانین را به خود اختصاص داده است. برخی از روایات بیان کنندة این است که اصل دیه در زمان جاهلیت مطرح بوده است. برای اثبات این جهت به دو روایت اشاره می کنیم:

الف) عبدالرحمن بن حجاج می گوید:

شنیدم ابن ابی لیلی می گوید: دیه در زمان جاهلیت صد شتر بود و سپس پیامبر آن را تائید فرمود.

ب ) حمادبن عمرو و انس بن محمد از جعفربن محمد (ع) نقل می کنند که آن حضرت از پدران بزرگوار خود نقل فرمود که در وصیت پیامبر (ص) آمده است:

ای علی؛ به درستی که عبدالمطلب پنج سنّت را در جاهلیت پایه گذاری کرد که خداوند آن ها را در آیین اسلام قرار داد؛ و این حدیث ادامه دارد تا آنجا که می فرماید: عبدالمطلب در دیة قتل، صد شتر را سنت گذاری نمود و خداوند آن را تأیید فرمود.

قرآن کریم می فرماید:

و ما کان لمؤمن ان یقتل مؤمناً الاخطئاً و من قتل مؤمنا خطئاً فتحریر رقبة مؤمنة و دیة مسلمة الی اهله الاً ان یصّدّفوا فان کان من قوم عدو لکم1

هیچ فرد با ایمانی مجاز نیست که مؤمنی را به قتل برساند، مگر اینکه این کار از روی خطا از او سر زند و (در عین حال) کسی که مؤمنی را از روی خطا به قتل برساند، باید بردة مؤمنی را آزاد کند و خون بهایی به کسان او بپردازد... .

عالم شیعی، صاحب جواهر (ره) می نویسد:

الاصل فی مشروعیتها الکتاب العزیز و الاجماع و السنة القطعیة؛2

اصل در مشروعیت دیه، کتاب قرآن و اجماع و سنت قطعی و یقینی است .

 

مفهوم فقهی دیه از دیدگاه قرآن كریم

از آنجایی كه یكی از منابع مهم فقه اسلامی قرآن كریم است كه مورد قبول و پذیرش تمام مذاهب اسلامی است و مبنا و محتوای حقوق اسلامی از این كتاب آسمانی سرچشمه می‌گیرد لذا در مورد موضوع دیه هم باید به این نكته اشاره كرد كه لفظ دیه فقط دو بار در قرآن مجید در آیه 92 سورة نساء آمده است كه خداوند می‌فرماید:

«و ما كان لمومن ان یقتل مؤمنا الا خطا و من قتل مؤمنا خطا فتحریر رقبة مؤمنة و دیه مسلمه الی اهله الا ان یصدقوا فان كان من قوم عدو لكم و هو مؤمن فتحریر رقبة مؤمنة و ان كان من قوم بینكم و بینهم میثاق فدیه مسلمه الی اهله و تحریر رقبة مؤمنة فمن لم یجد فصیام شهرین متابعین توبة من الله و كان الله علیما حكیما».

یعنی هیچ مؤمنی را نرسد كه مؤمنی را به قتل رساند مگر آنكه به اشتباه و خطا مرتكب آن شود و در صورتی كه به خطا هم مؤمنی را بكشد باید به كفاره این خطا مؤمنی را آزاد كند و خونبها را به صاحب خون تسلیم كند مگر آنكه دیه را به ورثه قاتل ببخشد و اگر این مقتول با آنكه مؤمن است از قومی است كه با شما دشمن و محاربند در این صورت قاتل دیه (خونبها) ندهد لیكن بر اوست كه بندة مؤمنی را آزاد كند و اگر مقتول از قومی است كه میان شما و آن قوم عهد و پیمان برقرار بوده پس خونبها را به صاحب خون پرداخته و بندة مؤمن به كفاره نیز آزاد كنید و اگر بنده‌ای نیابید باید دو ماه متوالی روزه بدارید. این توبه‌ای است كه از طرف خدا پذیرفته شده است و خداوند به اعمال خلق و جزاء آن آگاه و دانا و به همه امور حكیم است.

به طوری كه از محتوای این آیه استنباط می‌گردد مقدار دیه در قرآن كریم تعیین نشده است بلكه به بیان «دیه مسلمه» اكتفا شده است و دیه قبل از اسلام شناخته شده بود ولی به یك میزان واحدی نبود و مقدار و نسبت آن از یك طرف به نفس و طرز فكر اشخاص خونخواه و از طرف دیگر به مقام و شخصیت مجنی علیه بستگی داشت و بدین صورت مقدار آن كم و زیادی می‌شد. و گذشت خانواده مقتول از دیه امری پسندیده و مورد قبول خدا می‌باشد و جمله انباردار است اینكه لزوم پرداخت دیه مشروط به درخواست خانوادة مقتول نیست.

 

یکی از شگفتی های دین اسلام متناسب بودن احکام و دستورات ان با فطرت انسانها است. اسلام در وضع احکام خود فطرت وسرشت زن و مرد را در نظر گرفته است و احکام را منطبق بر فطرت و سرشت انها وضع کرده است.

زن و مرد از نظر جسمی و روحی با یکدیگر متفاوتند و مسلم است این تفاوت به معنای نقص یکی و برتری دیگری نیست. مثلا مردان از نظر جسمی نسبت به زن ها قوی تر هستند و


1 - نساء (4): 92.

2 - جواهر الکلام، شیخ محمد حسن نجفی، ج 2، ص 43.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

پیشینه و مبانی تحقیق مفهوم تقوا از دیدگاه قران و سنت (عمومی)

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:32
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات65
حجم فایل147 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پیشینه تحقیق

هدایت اله خسروشاهی در سال 1383 در پایان نامه خود با عنوان تقوا از منظر تفاسیر عرفانی به این موضوع اشاره كرده است . پژوهش شامل موارد ذیل است. نظریه‌هایی که تاکنون پیرامون ارتباط تقوا با تفسیر صحیح قرآن ارائه شده است تاریخچه تفاسیر عرفانی، بررسی واژه تقوا و مفهوم آن ...

زهره برقعی در سال 1373 در پایان نامه خود تقوا در قرآن را بررسی کرده است پایان‌نامه حاضر شامل پنج فصل با این موضوعات است: تقوا در لغت، ماهیت تقوا، مراتب تقوا حاوی تقوا در فكر، عمل، سیاست، جنگ، گفتار، اقتصاد و دوستی؛ زمینه‌سازهای تقوا شامل شناخت خداوند، شناخت نفس،...

امیر اشرافی در سال 1387 در پایان نامه خود با عنوان پایان‌نامه‌ی سیمای متقین در قرآن  به این موضوع اشاره كرده است .پایان‌نامه‌ی حاضر با این رویكرد كه بیشتر مشكلات جوامع بشری به ویژه جامعه‌ی مسلمانان ریشه در رذائل اخلاقی دارد و تنها راه حل آن روی آوردن و آراسته شدن به فضائل اخلاقی است، به بررسی سیمای متقین در قرآن پرداخته است. ساختار تحقیق بدین شكل تنظیم شده است: فصل اول با عنوان «كلیات تحقیق» شامل: طرح مسأله، اهداف تحقیق، اهمیت و ضرورت تحقیق، فرضیات و روش تحقیق می‌باشد. در فصل دوم با عنوان «مفهوم‌شناسی» به بررسی مفهوم تقوا در قرآن، مفاهیم مرادف و مقابل با آن از منظر قرآن، تقوا در لغت و اصطلاح، جایگاه و مراتب تقوا، برخی از توصیفات تقوا در قرآن و مخاطب ....

سید محمد موسوی اوندین در سال 1376 در پایان نامه خود با عنوان بررسی مفهوم تقوا و جایگاه متقین در قرآن و حدیث به این موضوع اشاره كرده است . در این پایان‌نامه صفات متقین و پرهیزگاران از دیدگاه اسلام و قرآن كریم مورد بررسی قرار گرفته و نتیجه‌گیری شده است كه : با توجه به اینكه ....

 

شهناز اشرفی در سال 1373 در پایان نامه خود با عنوان تقوا از دیدگاه آیات و احادیث به این موضوع اشاره كرده است . موضوعاتی كه در پایان نامه حاضر مورد بحث واقع شده، به قرار ذیل است: واژه تقوا و وجوه معانی آن از نظر لغت و آیات و روایات، گستره و مراتب و مراحل تقوا، فواید و آثار تقوا در زندگی انسان، راهها و زمینه‌های دستیابی به تقوا، موانع نیل به تقوا، سیمای متقین و اوصاف آنان در دنیا و وعده‌های خداوند به آنان.

 

ذوالفقار علی حیدری در سال 1385 در پایان نامه خود با عنوان تقوا، مراتب و آثار آن از دیدگاه قرآن به این موضوع اشاره كرده است . پژوهشى است درباره ابعاد،...

 

زهرا جولایی در سال 1386 در پایان نامه خود با عنوان  سیمای مؤمنین و متقین در قرآن و نهج‌البلاغه به این موضوع اشاره كرده است . تحقیق حاضر دارای سه فصل به این شرح است: فصل اول، مؤمنین در قرآن و نهج‌البلاغه: ایمان( معنای ایمان، تعریف ایمان از دیدگاه نهج‌البلاغه، ایمان مذهبی، اثار و فواید ایمان مذهبی، درجات ایمان، رابطه اسلام و ایمان، عقیده معتزله درباره ایمان، عقیده مرجئه درباره ایمان)، مؤمنین (تعریف مؤمن، كسانی كه خطاب شده ایمان آوردند،‌كسانی كه ایمان آوردند، وظایف اهل ایمان(یاد خدا،‌عمل به سخن خود، پرهیز از غیبت و بدگویی و گمان بد و ...)،‌اوصاف مؤمنین در قرآن كریم،‌اوصاف مؤمنین در نهج‌البلاغه، وعده‌های خداوند به مؤمنین (وعده بهشت، مژده رحمت الهی، وعده رزق و روزی خوب و آمرزش ، یاری و دفاع)، ارزش و مقام والای مؤمن، احوال مؤمنین در ادوار مختلف ، تفاوت زن و مرد در ایمان؛ فصل دوم، متقین در قرآن و نهج‌البلاغه : تقوا( معنای تقوا، توصیف تقوا، مبانی تقوا، مراتب تقوا ، آثار تقوا،تقوا از دیدگاه عارفان، ارزش تقوا)، اوصاف متقین در قرآن كریم، اوصاف متقین در نهج‌البلاغه، وعده‌های خداوند به اهل تقوا، ویژگی‌ جایگاه متقین در آخرت؛ در فصل سوم‌،‌از مباحث پایان‌نامه نتیجه‌گیری شده است.

 

سید محمد موسوی اوندین  در سال 1376 در پایان نامه خود با عنوان بررسی مفهوم تقوا و جایگاه متقین در قرآن و حدیث به این موضوع اشاره كرده است ....

 

حمداله جعفر پور  در سال 1376 در پایان نامه خود با عنوان متقین در قرآن به لحاظ صرف و لغت و نحو و بلاغت و ترجمه به این موضوع اشاره كرده است .

در این پایان‌نامه نخست آیات مربوط به متقین و اوصاف آنها به ترتیب سوره‌های قرآن استخراج شده، سپس موارد لغوی و صرفی و همچنین اعراب و ترجمه آیات ذكر گردیده است و در پایان نكات بلاغی آیات با بهره‌گیری از كتب مهم بلاغی مثل مختصر المعانی و جواهر البلاغه توضیح داده شده‌اند.

 

 

روش تحقیق :

روش تحقیق کتابخانه ای است.

 

روش جمع آوری اطلاعات :

اطلاعات لازم در خصوص موضوعات مورد بحث را از طریق مطالعه کتابها و پایان نامه ها و تفاسیر و دیگر آثار مکتوب که در کتابخانه ها موجود است.

 

 

ابزار تحقیق :

كتاب و كتابخانه

 

تقوا

تقوا از ماده «وقی» است، وقی یعنی نگهداری. تقوای از معاصی در واقع معنایش «خود نگهداری» است. متقی باش یعنی خود نگهدار باش. خود این، یک حالت روحی و معنوی است که از آن تعبیر به «تسلط بر نفس» می کنند. اینکه انسان بتواند خود بر خود و در واقع اراده و عقل و ایمانش بر خواهشها و هوسهایش تسلط داشته باشد به طوری که بتواند خودش خودش را نگه دارد این نیروی خود نگهداری اسمش «تقوا» است. خود را نگه داشتن از چه؟ از آلوده شدن به معصیت، نتیجه آلوده شدن به معصیت چیست؟ در معرض قهر و انتقام خدا قرار گرفتن. پس خود را نگهداری کردن از معصیت لازمه اش اجتناب از معصیت است و لازمه اجتناب از معصیت، خود را از لازمه معصیت یعنی خشم الهی نگهداری کردن است. پس اگر گفتند «اتق الذنب» معنایش این است که خود را نگه دار از اینکه گرفتار گناه شوی. اگر بگویند «اتق الله» معنایش این است که خود را نگه دار از اینکه گناه کنی و در اثر گناه کردن در معرض خشم الهی قرار بگیری. ما کلمه ای نداریم که بخواهیم به جای «اتقوا» بگذاریم و لذا ترجمه نداریم، همیشه می گوییم تقوای الهی داشته باشید. لغتی در زبان فارسی وجود ندارد که به جای کلمه «تقوا» بگذاریم ولی وقتی که با جمله بیان کنیم مقصود همین در می آید، خود را نگهداری کردن، که اساس تربیت دینی همین است که انسان خود بر خود مسلط باشد. مگر می شود چنین چیزی که یک چیز خودش بر خودش مسلط باشد؟ اگر یک چیز خودش یک امر بسیط باشد که معنی ندارد خودش بر خودش مسلط باشد. این نشان می دهد که انسان دو «خود» دارد، یک خودش خود حقیقی است و خود دیگرش ناخود است، و در واقع تقوا تسلط خود است بر ناخودی که (انسان) آن ناخود را خود می داند. شاید این حدیث را مکرر خوانده باشیم که پیامبر اکرم عبور می فرمودند، دیدند عده ای از جوانان مسلمین در مدینه مشغول زورآزمایی هستند از این راه که سنگ بزرگی را بلند می کردند مثل «وزنه برداری» که چه کسی بیشتر می تواند این سنگ را بلند کند. حضرت ایستادند. بعد فرمودند: آیا می خواهید من میان شما داور باشم که کدامیک از شما قویتر هستید؟ همه گفتند: بله یا رسول الله، چه از این بهتر! شما داور باشید. فرمود: پس من قبلا به شما بگویم از همه شما قویتر آن فردی است که وقتی شهوت و طمعش به هیجان در می آید بتواند بر آن مسلط باشد، و آن کسی است که وقتی بر چیزی خشم می گیرد بتواند بر خشم خودش مسلط باشد. مولوی می گوید:

وقت خشم و وقت شهوت مرد کو *** طالب مردی چنینم کو به کو

امام علی علیه السلام می فرماید: «اشجع الناس من غلب هواه؛ از همه مردم شجاعتر کسی است که بر هوای نفسش غالب باشد». پس روح تقوا همان خود نگهداری است. خود را از چه نگهداری کردن؟ از هر چه که انسان بخواهد خودش را نگه دارد، آخر بر می گردد به خودش. حتی آدم جبان که از دشمن می ترسد، اگر حساب کنید مغلوب ترس و جبن خودش شده. اگر انسان بتواند بر نفس خودش در آن حد مسلط باشد که بر جبن خودش هم مسلط باشد، بر بخل و حسد و خشم و طمع و آز و حرص خودش مسلط باشد، این اسمش «تقوا» است.

 

حقیقت تقوا

از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت است که: ای که شب ها بیدار و روزها روزه داری و پوستت آب شده است! به آنچه داری شادمان مباش که خداوند هیچ عملی را بدون تقوی نمی پذیرد. پس تقوی آن است که از گناهان و دنیا پرستی پرهیز شود.

در تورات نوشته است که: چهار چیز در چهار چیز نهفته است: سلامتی در سکوت، عافیت در ترک ریاست، شرافت در تقوی و محبت در ترک فزونی های [مال و کلام یا ترک دخالت های بی جا].

 

معدن تقوا

در حدیث نبوی است که: هر چیزی را معدنی است و معدن تقوی دل های عارفان است. یعنی هر چیزی را اقامتگاه و نیز محل استخراجی است که جز در آنجا یافت نمی شود و در غیر آن به دست نمی آید و معدن تقوای الهی، دل های عارفان است، زیرا آنهایند که خدا را شناخته و از او بیم دارند.در دنیا چیزی گران تر از دل و وقت تو نیست و تو دلت را نسبت به مشاهده عیوب ضایع ساخته و وقتت را نسبت به ممارست بر آداب نفوس تباه گردانیده ای. بنابراین گران ترین چیزهای خود را تباه نموده ای.

در مجالس صدوق از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت است که: روز قیامت بنده قدم از قدم بر ندارد تا از چهار چیز مورد پرسش قرار گیرد: از عمرش که در چه راهی صرف کرده و از جوانی اش که در چه کهنه ساخته و از مالش که از کجا به دست آورده و در چه خرج نموده و از دوستی ما خاندان.

یکی از عارفان از مردی پرسید: راحتی در چیست؟ گفت: در پاکی کف دست. پرسید: پاکی کف دست در چیست؟ گفت: در برائت و پاکی درگاه. پرسید: برائت درگاه در چیست؟ گفت: در ناله و فریاد فراوان. پس وی بیرون رفت و می گفت: پس در این حالْ راحتی من در راحت من [کف دستم] است.

مَثَل تقوا

مَثَل تقوی مانند آبی است که در نهری جاری است و مَثَل طبقات آن در معنی آن مانند انواع و الوان درختانی است که بر لب آن نهر کاشته شده و هر کدام به قدر و اندازه جوهریت و طعم و لطافت و ضخامت خود از آن نهر می مکند و منافع آفریدگان از همین درختان و میوه ها با توجه به قدر و قیمت هر کدام از آنهاست. خدای متعال فرموده: «درختانی که از یک اصل و ریشه و یا ریشه های متعدد می رویند و با اینکه همه از یک آب سیراب می شوند پاره ای را در خوردن بر پاره ای دیگر برتری می دهیم.» پس تقوی برای طاعات مانند آب برای درختان است و مَثَل اندازه های ایمان مَثَل طبایع درختان و میوه ها در رنگ و مزه آنهاست.

پس هر که درجه ایمانش بالاتر و جوهر روحش شفاف تر باشد باتقوی تر است و هر که چنین باشد عبادتش خالص تر و پاکیزه تر و هر که چنین باشد مراتبش قوی تر است و هر عبادتی که بر اساس تقوی بنا نشده باشد غباری پراکنده است.

خدای متعال فرموده: «آیا آن کسی که بنیان خود را بر تقوی و رضوان الهی تأسیس کرده بهتر است یا آن که بنیانش را بر لب پرتگاهی مُشرف به ویرانی پایه گذاری کرده است که به زودی او را در آتش دوزخ سرنگون سازد؟»

حدیث نبوی

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: اهل نجات کسی است که در گرفتن و دادن، تقوای الهی را در نظر گیرد و به ریسمان وَرَع چنگ زند و مردم در این دو خلصت دو دسته اند: خاص و عام. گروه خاص در ریزه کاری های ورع می نگرد، پس چیزی را نمی گیرد تا به حلال بودنش یقین حاصل کند و اگر تشخیص آن بر او مشکل شد تنها به وقت ضرورت از آن بر می گیرد. و گروه عام به ظاهر می نگرد، پس هر چه را که نیافت و ندانست که غصبی و دزدی است برمی گیرد و گوید: مانعی ندارد، برای من حلال است. و در این مورد شخص امین کسی است که به حکم خدا بگیرد و در راه رضای او خرج کند.

اثرِ عصیان

عزیزی گفته است که: چون من از حضرت حق تعالی عاصی شوم اثر آن در همسایه و دوستان می بینم که به من بی وفایی کنند و در اهل و بنده و کنیزک مشاهده می کنم که مرا عاق شوند و اطاعت نکنند و در ستوران نیز می دانم که مرا رام نشوند و لگد بزنند.

عمل به تقوا

در سفارشات پیامبر صلی الله علیه و آله آمده است که: ای اباذر! به عمل به تقوی بیشتر اهتمام وَزر تا عمل به غیر تقوی؛ چه هیچ عملی با تقوی اندک به شمار نیاید. ای اباذر! مرد از پرهیزکاران به شمار نیاید تا اینکه به حساب خود برسد سخت تر از رسیدگی شریک به حساب شریک خود تا بداند خوراک و نوشیدنی و پوشاکش از کجا به دست آمده، از حلال است یا از حرام؟

ای اباذر! محبوب ترین شما نزد خدای بزرگ کسی است که بیشتر به یاد خدا باشد و گرامی ترین شما نزد خدای بزرگ پرهیزکارترین شما است و نجات یابنده ترین شما از عذاب خدا کسی است که خوفش از او بیشتر باشد. ای اباذر! پرهیزکاران کسانی اند که در مورد چیزهای غیر حرام از خدا پروا می کنند از بیم آنکه در شبهه افتند. ای اباذر! هر کس خدای بزرگ را اطاعت کند همانا یاد خدا نموده هر چند نماز و روزه و خواندن قرآنش اندک باشد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->

پیشینه و مبانی نظری تحقیق بررسی ماهیت جرایم اقتصادی در حقوق ایران با نگاهی بر کنوانسیون بین الملل (ع

سه شنبه 1 اسفند 1396
8:32
مارال
دسته بندیعمومی
فرمت فایلdocx
تعداد صفحات45
حجم فایل88 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 

فصل دوم:

مبانی نظری و پیشینه تحقیق

بررسی ماهیت جرایم اقتصادی در حقوق ایران با نگاهی بر کنوانسیون بین الملل

 گونه شناسی جرایم اقتصادی در حقوق موضوعه ایران

در مقوله جرایم اقتصادی باید بیشتر سراغ از روابط اقتصادی گرفت تا دانست آیا به واقع در روابط اقتصادی میان افراد با هم یا میان افراد با نهادهای عمومی دولتی، هستی جرم اقتصادی را می توان یافت. دانستن این نکته منوط به درک رابطه بین مرتکب و رفتار مجرمانه است که در این جا ضروری است تا به نظریه های جرم اقتصادی نیز اشاره شود. تئوری های اقتصادی در این زمینه تأثیر عمده ای در حقوق و از جمله در حقوق کیفری داشته است. جرایم اقتصادی جرایمی هستند که علیه امنیت اقتصادی و امنیت بین المللی کشور رخ می دهد و همچنانکه در فصل قبلی بررسی شد تعریف جامع از جرایم اقتصادی ارائه نگردیده است. نی زا توجه به اینکه بیشترین  جرایم اقتصادی، از افراد مجرمین به اصطلاح یقه سفیدان که دارای ارتباط با مسولان و کسانی هستند که دارای نفوذ بین حکومت ها و دارای امکانات فراوان هستند نیز به نوعی دارای یک وجهه اجتماعی هستند. در فصل حاضر مهمترین جرایم اقتصادی موجود با توجه به قوانین و حقوق موضوعه ایران مورد بررسی قرار گرفته است.

پیشینه تحقیق

شاید به جرأت بتوان ادعا نمود که با آغاز پیدایش مفهوم مالکیت در جوامع بشری، بشر با پدیده‏‏های مجرمانه‏ی سرقت، خیانت در امانت، کلاهبرداری و... رو به رو شد که وجود اینگونه ناهنجاری‏ها و چالش‏ها در واقع نوعی جرم و اخلال در حق مالکیت خصوصی قلمداد می شود. قدیمی ترین مفهوم جرم اقتصادی در ارتباط با تجاورز علیه نظم خانه و سرایداری توصیف شده است. جرم اقتصادی عبارت است از هر فعلی که نقض کننده روابط اجتماعی خانه و خصوصاً نظم پدر سالاری باشد. ارا‌استربرگ، از افزایش موارد نقض مقررات اقتصادی در سوئد پس از قرن 16 نام می برد. در این زمان جرم اقتصادی تعریف و طبقه بندی دقیقی نداشت و تخلفات مالیاتی، عوارض یا نقض مقررات تجاری که هم اکنون ممکن است جرم اقتصادی تلقی شوند، مشمول سایر عناوین جرایم علیه مقامات یا نقض مقررات دولتی یا جرایم مالی قرار می گرفتند. برخی نیز جرم اقتصادی را طبقه ای خاص از جرایم می دانند که تا اواسط قرن 16، چهارو نیم درصد جرایم ثبت شده را تشکیل می داد.[1] همچنین باید توجه داشت که تمایز روشنی بین جرایم اقصادی و جرایم مربوط به ضدیت با قدرت حاکمه وجود ندارد. مفهوم جرم اقتصادی و مصادیق آن، در کشور هایی که دارای سیستم اقتصاد دولتی یا سوسیالیستی هستند  متفاوت است و این تفاوت در شدت و ضعف مراتب یک جرم یا میزان مجازات موثر است.

سیر شکل گیری جرم اقتصادی در مفهوم حاضر را باید از قرن 19 جستجو کرد. سیاست اقتصادی در این قرن بر مبنای آزادی بازار و عدم دخالت دولت در امور اقتصادی و تجاری قرار داشت. اقتصاد در مبنای رقابت آزاد هدایت می شد و بر این اساس همان رفتار های غیر اخلاقی که در حیطه حقوق جزایی جرم بود در قلمرو اقتصادی نیز جرم محسوب می شد. بنابراین تا اوایل قرن بیستم، همچنانکه در قوانین جزایی اروپایی نمود و ظهور داشت، جرایمی مانند ولگردی، گدایی، سرقت و نظیر اینها و نیز جرایم علیه اموال، به عنوان جرایم اقتصادی منظور می شدند. از این رو به جرم اقتصادی جرم فقرا گفته می شد در کنار اینها ورشکستگی به تقلب و دیگر سوء استفاده های اقتصادی نظیر تقلب در خوارو بار نیز صورت می گرفت. بر این اساس سایر تخلفات و جرایم اقتصادی، همچنین سایر اشکال جرایم، غیر اخلاقی محسوب می شد و تحت عنوان خاصی قرار نداشت. بعد از جنگ جهانی اول نظرات شگرفی در قلمرو امور اقتصادی به وجود آمد که این تغییرات سر منشاء تحولات در سیاست اقتصادی و سیاست جزایی گردید. شرایط بحرانی اقتصادی زمان جنگ، مداخله دولت در امر اقتصاد را به یک ضرورت تبدیل کرده بود این خط مشیء در برخی از کشور های اروپایی حتی در دوران بعد از جنگ نیز حفظ شد که منجر به تغییرات موازی در خط مشیء سیاسی و کیفری گردید. نتیجه آن که در این دیدگاه، منافع افراد در مقابل منافع و مصلحت عموم در درجه دوم اهمیت قرار گرفت و در مورد آنها، همان قوانین جزایی سنتی اعمال می شد، حال آنکه در مقررات مربوط به فعالیتهای اقتصادی افراد، نه ضابطه رفتار های غیر اخلاقی، بلکه منافع عامه مورد نظر بود، اما این مقررات و قوانین دیگر، به وسیله افراد فقیر جامعه در شکل سنتی مورد نقض واقع نمی شد. بنابراین شکل دیگری از جرایم به منصه ظهور گذاشته شد که توسط طبقه دیگری از اجتماع و خارج از قلمرو سنتی ارتکاب می- یافت. این گروه از مجرمان را مجرمین یقه سفید نامیدند. بنابراین از میانه قرن بیستم، جرم اقتصادی دچار تحولات اساسی شد.

بی تردید، جرم اقتصادی در چرخشی کاملاً متفاوت، دیگر جرم فقرا محسوب نمی شد. جرم اقتصادی در قانونگذاری های داخلی یا بین المللی، به صراحت مورد تعریف قرار نگرفته است. بلکه تنها به ذکر مصادیقی اکتفا شده که غالباً مورد توافق هستند. اما مهمترین تحولات جرم اقتصادی  بعد از جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد که همراه با فعالیت های اقتصادی، جرم هم بین الملی شد. همکاری دولتها با گروهای اقتصادی مختلف در این دوره، فرصت برای سوء استفاده های کلان از ناحیه دولت مردان و فعالان اقتصادی را فراهم نمود. آمار رسوایی ها اقتصادی و سود و ضرر های کلان بالا گرفت و این برای نظام حقوق کیفری، انگیزه ای برای توجه به جرایم ارتکابی در حیطه قلمرو اقتصادی بود. بسیاری از رسانه ها در آن زمان، به این موضوع پرداختند اما متخصصان قادر به تعیین موضوع مورد بحث نبودند. برای همین پیشنهاد شد که ابتدا پژوهشی راجع به افعال و اجزای جرم اقتصادی صورت پذیرد. این پیشنهاد به لحاظ ضرورت جمع آوری آمار و اطلاعات صحیح از طریق سازمانهای دولتی و شرکتها با مشکلات زیادی همراه بود.[2]

تاکنون در زمینه جرائم اقتصادی و حقوق کیفری اقتصادی مطالعات کم و بیش زیادی انجام شده است که می توان به موارد زیر اشاره نمود: 

  • حاجی اکبری، مبارکه، رویکرد اقتصادی به کیفر و اجرای آن، پایان نامه کارشناسی ارشد، به راهنمایی علی حسین نجفی ابرند آبادی، 1388.
  • احسانی، اکرم، تحلیل اقتصادی پیامدهای کیفری ناشی از استفاده از اموال، پایان نامه کارشناسی ارشد، به راهنمایی یدا... دادگر، 1388.
  • صفار، محمدجواد، نقد و تحلیل حقوق مدنى و تجاری ایران پیرامون شرط ضمان در مسئولیت کیفری ناشی از فعالیت های اقتصادی‏، فصلنامه نامه مفید شماره 14.
  • صادقی، علی اکبر، مسئولیت کیفری و ضمان تاجر، مجله تحقیقات حقوقی، پاییز 1372 ، شماره 13.
  • باریکلو، علی رضا، کاستی های حقوق جزایی اقتصادی در ایران، مجله دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه مشهد  بهار 1384 ، شماره 67.
  • کاهانی، احمد رضا، جایگاه اصل برائت در جرائم اقتصادی، مجله تحقیقات حقوقى، شماره 1314، پائیز و تابستان 1373.
  • دلیر، حمید، مبانی تخفیف مجازات در تخلفات تاجر، مجله قضائى و حقوقى دادگسترى، سال سوم، شماره 11، تابستان 73.
  • سمیعى، حسین، مبانی و اصول حقوق کیفری اقتصادی در پرتو انصاف، چاپ چهارم، تهران، شركت مطبوعات، 1348.
  • سمیعی زاده، حسین، الزامات و بایسته های کنوانسیون مبارزه با فساد، مجله تحقیقات حقوقی، ش 26، 1386.

اما همان طور که ملاحظه می گردد تاکنون پژوهش جامعی که حقوق جرائم اقتصادی ایران را با مفاد کنوانسیون مقابله با فساد به شکل تطبیقی بررسی نماید انجام نشده است؛ هدفی که این پایان نامه در صدد ایفای آن است.

مبحث اول: جرایم مالی کارمندان بخش دولتی

جرایم کارمندان دولت شامل انواع گوناگونی است که جرایم مالی آنها تنها بخشی از آن به شمار می رود و دو مشخصه اصلی دارد: یکی اینکه مرتکب این نوع از جرایم کارمند دولت است و دیگری اینکه رفتار مجرمانه را برای به دست آوردن مال یا مزیت و خدمات مالی انجام داده است یا اینکه از آن برای از میان بردن یا حیف و میل اموال دولتی و عمومی استفاده کرده باشد. حال با توجه به موارد مذکور در ذیل این مبحث مهمترین جرایم مالی این دسته از مجرمین را مورد بررسی قرار داده ایم.

 

گفتار اول: ارتشاء

واژه رشوه اسم مصدر از ریشه «رشو» و در معنای لغوی به معنای کود و خاشاک است[3] و در اصطلاح عبارتند از: «چیزی که به کسی می‌‌دهند تا کارسازی به ناحق کند».[4] رشوه دادن را رشا و رشوه گرفتن را ارتشاء می‌­گویند.

 


[1]  خدادادیی، لیلا، مفهوم جرم اقتصادی و تحولات آن، تعالی حقوق، سال دوم، شماره 6، مرداد و شهریور 1389، ص 49

[2] A.Wierner (Irma),Economic Criminal offence (Budapest.1990),pp:14-5

[3]  لغت نامه دهخدا.ص 436

[4]  معین، محمد، فرهنگ فارسی، ج 2، ص 1658.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->
صفحه قبل 1 ... 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 841 842 843 844 845 846 847 848 849 850 851 852 853 854 855 856 857 858 859 860 861 862 863 864 865 866 867 868 869 870 871 872 873 874 875 876 877 878 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 923 924 925 926 927 928 929 930 931 932 933 934 935 936 937 938 939 940 941 942 943 944 945 946 947 948 949 950 951 952 953 954 955 956 957 958 959 960 961 962 963 964 965 966 967 968 969 970 971 972 973 974 975 976 977 978 979 980 981 982 983 984 985 986 987 988 989 990 991 992 993 994 995 996 997 998 999 1000 1001 1002 1003 1004 1005 1006 1007 1008 1009 1010 1011 1012 1013 1014 1015 1016 1017 1018 1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039 1040 1041 1042 1043 1044 1045 1046 1047 1048 1049 1050 1051 1052 1053 1054 1055 1056 1057 1058 1059 1060 1061 1062 1063 1064 1065 1066 1067 1068 1069 1070 1071 1072 1073 1074 1075 1076 1077 1078 1079 1080 1081 1082 1083 1084 1085 1086 1087 1088 1089 1090 1091 1092 1093 1094 1095 1096 1097 1098 1099 1100 1101 1102 1103 1104 1105 1106 1107 1108 1109 1110 1111 1112 1113 1114 1115 1116 1117 1118 1119 1120 1121 1122 1123 1124 1125 1126 1127 1128 1129 1130 1131 1132 1133 1134 1135 1136 1137 1138 1139 1140 1141 1142 1143 1144 1145 1146 1147 1148 1149 1150 1151 1152 1153 1154 1155 1156 صفحه بعد
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به powerpointdl است. || طراح قالب bestblog.ir