تحقیق مشاهیر نیشابور (بیوگرافی)

يکشنبه 29 بهمن 1396
18:56
مارال
دسته بندیبیوگرافی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات59
حجم فایل43 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

الشبهی نیشابوری

ابوبكر محمد بن جعفر الشبهی، یكی از عرفای بزرگ و نام آور قرن چهارم، زمان نوح بن منصور سامانی بود كه در مقامات عرفان به پایگاه مهمی نایل آمد. او را از جوانمردان مشایخ نوشته اند، با ابوعثمان حیری نسبت دارد و در سال 360 در نیشابور فوت كرده است.

درباره او گفته اند: جوان مردی نیكوخلق و گشاده روست نسبت به مردمان، در بخشیدن و دادن هرقدر كه او را میسر است انجام می دهد. از گفته های اوست:

بده تا بگیری. نگه مدار تا نرود. میازار تا به آزار نیفتی.

یكی او را گفت یا شیخ خواهم كه آنچه دارم بذل درویشان كنم و به گوشه ای به عبادت نشینم تا از رنج دنیا آسوده گردم.

شیخ گفت: هرگز چنین مكن كه عبادت ان است كه تحصیل روزی كنی و رنج كشی. اگر قسمی از آن را انفاق كنی ثواب آن بیشتر باشد تا گوشه نشینی و به ظاهر عبادت كنی، خوی اهل عبادت را با مراوده با خلایق به هم جمع باید نمود. والله اعلم به بواطن امور كه این واقعیتی است در اسلام كه لارهبانیت فی الانآن

سلام. این عارف كه عده ای از طرق او به حق پیوستند در نیشابور به جوار حق شتافت.

(نامه دانشوران ناصری ـ ج 7 ص 259)

ابوالعباس باوَردی

از عرفای قرن چهارم هجری و مورد قبول اهل حال بود. باوَرد از اقمار ابیورد بوده. اما ابوالعباس نشو و نمایش در نیشابور بوده و در این شهر به ارشاد خلایق می پرداخت. مصاحبت شبلی و شیخ ابوبكر طمستانی را دریافته است از كلمات اوست:

در پی روزی چنان رو كه خلق را از تو بخشی در دل پدید نیاید كه با رنجیدن خلق آن روزی در دل تو سم قاتل خواهد بود. از او پرسیدند كه عیش دنیا كه را میسر است. گفت: آن كس را كه قناعت ملكه باشد و ذلت طمع بر خود نپسندد. ناگفته مباركه طمستانی اهل طمستان فارس بود كه مدتی در نیشابور مجلس درس و بحث داشت و در سال 340 در نیشابور مدفون شد كه برای هر دو از پیشگاه ذات احدیت طلب مغفرت می كنم.

(مشاهیر به نقل از نفحات الانس جامی ـ و نامه دانشوران ناصری ج 5)

ابوالوفاء بوزجانی (احتمالاً بوژانی)

ابوالوفا محمد بن یحیی بن اسماعیل بوزجانی كه از بزرگترین مفاخر علمی ایران و از بزرگترین ریاضی دانان و منجمان اسلامی است. در روز چهارشنبه اول ماه رمضان سال 328 هـ . ق (10 ژوئن 940 م) در بوزجان متولد گردید و عمویش ابوعمر و مغازلی و دائی اش ابوعبدالله محمد غنبسه استاد علم هندسه و عدد او بودند.

كلیه مورخین محل زندگی عمو و دایی و محل تحصیل ابوالوفاء را نیشابور نوشته اند كه در 20 سالگی به بغداد هم مهاجرت كرده است. بوزجانی از مشهورترین منجمان و مهندسین عصر خود بوده است. ابن ندیم شرح حال وی را آورده است. ابن خلكان در كتاب وفیات الاعیان او را از مشاهیر هندسه ذكر كرده و نوشته است كه او در این علم استخراجات غریبه ای داشته. ابوالوفاء با ابوریحان بیرونی معاصر بوده و ابوالوفاء كثیرالتألیف و مترجم چیره ای نیز بوده است.

دانشمندان اروپائی تحقیقات زیادی درباره ابوالوفاء بوزجانی و آثار او انجام داده اند. دزدان علم در اروپا همچون تیكوبراهه محاسبات ابوالوفاء را كه در ششصد سال قبل از وی بوده به نام خود ثبت نموده است. از آثار ابوالوفاء باید از این كتابها یاد كرد:

1ـ المنازل فی الحساب                                       2ـ تفسیر كتاب دیوفنطس در جبر

3ـ تفسیر كتاب ابرخس در جبر                           4ـ مجسطی

(مشاهیر نیشابور ـ ص 396)

ابن منصور صرام نیشابوری

ابن منصور صرام، از علمای بزرگ نیشابور و از مفسران شیعه امامیه در قرن چهارم هجری است و در // و الالقاب آمده است كه وی صاحب تفسیری بر قرآن مجید است به نام تفسیر ابن منصور صرام.

(مشاهیر نیشابور ـ ص 458)

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود


برچسب‌ها: <-TagName->
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به powerpointdl است. || طراح قالب bestblog.ir